EL: Efes i Himki do brejka u Španiji, PAO umalo da se obruka protiv Bamberga

Vreme čitanja: 3min | pet. 01.02.13. | 23:01

Efes u uzbudljivom meču savladao Unikahu u Malagi, tim iz Podmoskovlja lakše nego što se očekivalo slavio u Vitoriji, atinski Zeleni se dobro preznojili da obore na pleća nemačkog autsajdera

Savanović

Košarkaši Anadolu Efesa savladali su Unikahu u gostima rezultatom 78:73 (16:22, 12:16, 26:17, 19:23) u pretposlednjoj utakmici šestog kola E grupe TOP 16 faze Evrolige. Iako je po rezultatu u prve dve četvrtine delovalo kao da će klub iz Istanbula lako doći do pobede, Malaga je polovinom treće četvrtine napravila preokret, i to preko raspoloženog Luke Žorića, da bi se u poslednjih nekoliko minuta utakmice igralo po sistemu „koš za koš“.

Međutim, ekipa Oktaja Mahmutija uspela je da prelomi otpor domaćina preko raspoloženih Džordana Farmara i Kerema Gonluma, a sjajni Farmar postigao je odlučujuću trojku 49 sekundi pre kraja utakmice, čime je Efes na kraju zasluženo dobio i poslednju deonicu, i tako slavio veoma bitnu pobedu u borbi za nokaut fazu.

Najefikasniji igrač u domaćem sastavu bio je Žorić sa 20 poena, dok su Markus Vilijams i Erl Kelovej dodali po 15. Na drugoj strani u pobedničkom timu najbolji je bio Džordan Farmar sa 15 poena i 5 asistencija. Srpski reprezentativac Duško Savanović na terenu je proveo 17 minuta, a za to vreme ubeležio je 8 poena i 7 skokova.

U istoj grupi, Panatinaikos je posle neočekivanog trilera i tesne borbe savladao na svom terenu Brose Baskets 76:73 (19:19, 17:14, 15:16, 25:24). Iako su važili za apsolutnog favorita u meču, igrači Argirisa Pedulakisa nisu imali lak posao sa gostima iz Nemačke, pošto se tokom celog toka susreta rezultat lomio.

Očigledno je da je slavna era zeleno-belih završena odlaskom legende kluba Željka Obradovića... Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Majkl Bramos sa 16 poena, a najbolji je bio bivši košarkaš Partizana Stefon Lazme sa 15 poena i 9 skokova. Na drugoj strani, Nahbar je ubacio 16, Ford 15, a Gavel 12 poena.

Efes je petom pobedom u šest mečeva ostao na drugoj poziciji na tabeli, odmah iza Real Madrida, koji je neprikosnoven u grupi E, sa svih šest pobeda. Malaga se nalazi na deobi pete pozicije sa Žalgirisom. Panatinaikos sada ima četiri pobede i deli treće  mesto sa moskovskim CSKA, koji je u četvrtak u velikom derbiju poražen od madridskog Reala posle produžetka. Bamberg je zakucan na poslednjem mestu sa svih šest poraza.

U poslednjem meču grupe F, Himki je napravio još jedan veliki korak ka plasmanu u nokaut fazu, pošto su kao gosti savladali Kahu Laboral sa 83:71 (18:19, 27:24, 11:19, 15:21).

Domaćini su samo u drugoj četvrtini parirali ruskom timu koji odlično igra u ovoj fazi takmičenja, a gosti su do preokreta i brejka došli u drugom poluvremenu koje su dobili sa 40:26, zašta je najzaslužniji bio Pol Dejvis sa 20 poena i 5 skokova. Kelvin Rivers ubacio je 16 poena, Zoran Planinić je imao 13 poena, uz 5 skokova i 6 asistencija, a Fridzon je ubacio 11 poena. Na drugoj strani, u domaćem timu Nemanja Bjelica je za 25 minuta provedenih na parketu imao 12 poena, 4 skoka i 3 ukradene lopte, Kozer je dodao 15, Lampe 13, a Noćioni 11 poena.