""
""

EVROLIGA: PAO pao u trileru, silni Turci, Savan blistao, Teo očajan

Vreme čitanja: 3min | čet. 17.10.13. | 22:55

Rezultati u Grupi D ne idu u prilog Crvenoj zvezdi. Obradovićev Fener tek u poslednjoj četvrtini slomio otpor Budiveljnika

Nije Željko Obradović dozvolio da se neko igra njegovim ugledom na debiju na klupi Fenerbahčea u Evroligi. Skupoceni tim iz Istanbula je ubedljivim trijumfom nad ukrajinskim debitantom Budiveljnikom u gostima krenuo u pohod na evropsku krunu.

Fener je pregazio Budiveljnik sa 102:84 u prvom meču grupe A, ali nije to izgledalo tako ubedljivo na terenu kao što rezultat govori. Ukrajinci su izuzetno dobro parirali favorizovanom Feneru koji je tek u četvrtom kvartalu furioznom igrom prelomio meč i došao do pobede.

Tokom prvog poluvremena vladala je prava rezultatska klackalica jer su se ekipe smenjivale u vođstvu. Odlično je Budiveljnik otvorio i treći kvartal igre, a kada je Lavrinovič pogodio trojku za 64:57 izgledalo je kao da Ukrajinci mogu do senzacije. Ipak, u poslednjoj deonici meča su se raspucali Bogdanović, Kleiza, Preldžić i Mekejleb i taj deo igre su rešili u svoju korist sa ubedjivih 31:7 što je bilo dovoljno za mirnu završnicu i ubedljivu pobedu.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Bojan Bogdanović sa 21 i Emir Preldžić sa 14 poena. U domaćem timu istakli su se Darijuš Lavrinovič sa 21 i Blejk Ejhern sa 16 poena. Srpski reprezentativac Nemanja Bjelica je meč završio sa 11 poena i šest skokova.

Ubedljiv je bio i drugi turski klub Anadolu Efes. Sjajni Duško Savanović je nosio popularne Pivare do laganog trijumfa nad Armanijem iz Milana. Turci su slavili 87:67, a srpski krilo je postiglo 22 poena baš kao i Skoti Hopson. Efes je nedostižnu prednost stekao u trećoj četvrtini i mirno priveo meč kraju. Po 16 poena su dodali Kostas Vasiliadis i Džamon Gordon. U gostujućem taboru su najsvetlije tačke bili Kit Lengford sa 20 poena i Alesandro Đentile koji je ubacio poen manje.

Moskovski CSKA je na jedvite jade iščupao pobedu u Francuskoj protiv tamošnjeg šampiona Nantera. Favorizovani Armejci su gubili sa sedam razlike na poluvremenu, ali su preokretom u trećoj četvrtini i čvrstom odbranom u poslednjoj deonici uspeli da slave sa tri poena prednosti - 62:59. Miloš Teodosić je meč završio sa samo tri postignuta koša za 22 minuta na parketu. Krstić je bio nešto bolji i upisao osam poena, a Micov je ubeležio četiri koša. Saša Kaun je dao 16 poena, a Džeremi Pargo 10 od koji su većina bili u prelomnim momentima meča. U taboru Nantera, najbolji je bio Danijels sa 18 poena.

U Grupi D u kojoj se nalazi i Crvena zvezda, Kuća Laboral je u derbiju bila bolja od Makabija 84:80. Prvo poluvreme je u potpunosti pripalo Baskima koji su na veliki odmor otišli sa deset poena prednosti (48:38). Ali Makabi se probudio početkom drugog poluvremena i istopio prednost domaćeg tima. U neizvesnoj završnici je blistao bek domaćih Tomas Ortel i prelomio meč u korist Kuće Laboral. Lamont Hamiloton je sa 16 poena bio najefikasniji u pobedničkom timu, a po 12 su dodali Pleis i San Emetrio. Najefikasniji u Makabiju su bili Riki Hikmen sa 20 koševa i Ingles sa 17.

U istoj grupi,  najzanimljiviji meč večeri su odigrali Lijetuvos Ritas i Panatinaikos. Litvanci su slavili 84:83 posle produžetaka. PAO je bio na pragu poraza i u regularnih 40 minuta, ali je Dijamantidis pogodio trojku za izjednačenje 18 sekundi pre kraja. U dodatnih pet minuta, se igralo koš za koš. Lijetuvos je šest sekundi pre kraja poveo sa 84:83, a PAO je imao poslednji napad. Roko Leni Ukić je promašio za tri poena, potom i Focis za dva i Litvanci su zabeležili trijumf.