""

LŠ: Topovi pucali na Bosforu, a Salah u Sofiji! Bečki valcer u Zagrebu (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | sre. 21.08.13. | 23:05

PAOK iznenadio Šalke u Nemačkoj, Miroslav Radović asistent za remi Legije u Bukureštu

Arsenal, Bazel i Austrija slave, već su završili kompletan posao oko plasmana u Ligi šampiona, u revanšima će biti potrebno samo da sačekaju da istekne vreme, dok PAOK i Legija imaju sjajne rezultate i šansu da se na svom terenu naredne sedmice probiju u grupnu fazu elitnog kupa.

Najvećim dobitnikom večeri mogu se smatrati Tobdžije iz Londona. Što zbog lošeg starta u Premijer ligi, što zbog pokušaja psihičke destabilizacije od strane frenetičnih turskih navijača, goste su mnogi prežalili još pre nego što je susret počeo, ali su na terenu izabranici Arsena Vengera pokazali da su za Fener ipak – klasa. Nekako je domaćin izdržao prvo poluvreme, ali je sastav iz Londona na početku drugog rešio pitanje plasmana. Najpre je mrežu žuto-crnih (Miloš Krasić nije bio u protokolu) pogodio Kiron Gibs, brzo je na 2:0 podigao Aron Ramzi, a ubedljiv trijumf kompletirao Olivije Žiru, pogotkom sa bele tačke.

Ako se Arsenal postarao da ne ukalja obraz, onda Šalke slovi možda i za najveće razočaranje početka sezone u Evropi. Tim iz Gelzenkirhena još nikog nije pobedio, a na loš start u Bundes ligi (remi sa Hamburgerom 3:3, poraz od Volfsburga 0:4) naslonilo se ''mršavih'' 1:1 sa PAOK-om. Sve je dobro počelo za kraljevsko plave, inicijativa je urodila plodom u 32. minutu, Mađar Šalaj je proigrao Farfana, a Peruanac doneo očekivanu radost na krcatoj Veltins areni. Grci, međutim, nisu gubili glavu, igrali su strpljivo i čekali šansu, zgrabili je u završnici kad je Slovak Miroslav Štoh doneo ekipi iz Soluna sjajan rezultat pred revanš. Nekadašnji prvotimac Partizana Zvonimir Vukić nije bio u kombinaciji za ovaj meč.

Razloga za slavlje imaju i u Bazelu. Prošlosezonski polufinalista Lige Evrope je na impresivan način protutnjao Sofijom, strpao četiri lopte u mrežu nedoraslog Ludogoreca i fudbalerima Paritzana nacrtao šemu matiranja protivnika skromih kvaliteta. Briljirao je Egipćanin Salah, strelac dva gola, a ekipi iz Razgrada (stadion u tom gradu ne ispunjava kriterijume za plej-of) nije vredeo ni preokret. Vođstvo početkom drugog poluvremena bilo je kratkog daha, jer su moćni Švajcarci brzo postavili stvari na svoje mesto. Bugarin Ivan Ivanov nije imao pravo da igra protiv zemljaka, jer je već nosio dres crno-belih u ovim kvalifikacijama.

Za iznenađenje večeri pobrinule su se Bečlije. Prvak Austrije je Zagrebu napravio džinovski korak ka Ligi šampiona. Dinamo je na Maksimiru imao više od igre i nekoliko dobrih prilika u prvom poluvremenu, ali pošto ih nije koristio, počela je njegove fudbalere da steže nervoza. To su promišljati gosti spremno dočekali i  u 68. minutu pogotkom Marina Leovca stekli značajan kapital.  Hrvati nisu znali šta ih je snašlo, bili su toliko izbezumljeni da je Ante Rukavina samo nekoliko sekundi pošto je kročio na teren zaradio crveni karton zbog brutalnog starta. Sa igračem manje Modri su ubrzo primili i drugi gol, koji je postigao Srbin rođen u Austriji, Marko Stanković.

Remi u Bukureštu sigurno spada među iznenađenja u plej-of rundi. Legija u prethodnim kolima nije nagoveštavala da bi ozbiljno mogla da konkuriše za plasman u Ligu šampiona, međutim, Poljaci su u Rumuniju iznenadili i pred revanš na svom stadionu imaju odličan rezultat. Steaua je povela pogotkom Pjovakarija u 34. minutu, a konačan rezultat postavio je Kosecki početkom drugog dela i to na asistenciju srpskog internacionalca Miroslava Radovića, koji je na terenu proveo svih 90 minuta.