"Mihajlović i Jeremis"

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN: Plavi protiv Nemaca od gotovog napravili veresiju, Mihajlović pljunuo Jeremisa (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | pet. 21.06.13. | 21:33

Izabranici Slobodana Santrača vodili sa 2:0, a onda pustili Pancere da se vrate

Mihajlović i JeremisNa današnji dan pre 15 godina reprezentacija Jugoslavije remizirala je sa Nemačkom 2:2 u utakmici drugog kola Grupe F Mundijala u Francuskoj. U utakmici koja je kao pod indigom preslikana ona polufinalna sa prvenstva Evrope u Beogradu 1976. godine.

Ponovo smo vodili 2:0, dominirali terenom dobrih sat vremena i opet su Nemci smanjili rikošetom, i opet su do izjednačenja došli u poslednjih 10 minuta udarcem glavom posle kornera. Produžetaka ovaj put nije bilo, ali nema sumnje da bi ishod bio isti onom sa Marakane. Izgleda da svaka generacija mora da ima neki svoj kolaps protiv Nemaca, koji će se uklesati u kolektivno pamćenje fudbalske javnosti, i priču o tome šta je moglo da bude...

Odličan je to bio šlagvot svakom od nekoiko miliona selektora da iz džepa izvuče prigodnu frazu. Neki su kleli "naš mentalitet“  i upozoravali da se "utakmica igra svih 90 minuta“, drugi su insistirali na poslovičnoj nemačkoj upornosti "Švabo je to!“, a poslednji podsećali na Linekerovu mudrost o fudbalu i Nemcima.

Izabranici Slobodana Santrača odlično su počeli utakmicu odigranu na Feliks Bolar u Lansu. Posle mučenja protiv autsajdera iz Irana, koje je golom iz slobodnog udarca prekinuo sadašnji selektor Siniša Mihajlović, Plavi su razigrano ušli u utakmicu i poveli u 13. minutu golom Mijatovića ili Stankovića ili Jeremisa. Drugo poluvreme otvoreno je novim golom. Akciju Jokanovića i Kovačevića završio je kapiten Dragan Stojković zahvaljujući velikom kiksu golmana Kepkea.

Nagoveštaj da stvari kreću u pogrešnom smeru bila je povreda Darka Kovačevića, koga je zamenio Perica Ognjenović. Posle te izmene, verovatno ne zbog nje, Panceri su počeli sve više da pritiskaju. Sedamnaest minuta pre kraja Tarnatov šut sa 30 metara u sostveni gol skrenuo je Mihajlović  i od tog trenutka bilo je pitanje vremena kada će Nemci izjednačiti. Nije se dugo čekalo, samo sedam minuta kasnije Oliver Birof je glavom sa peterca, onako kako je najbolje znao, zakucao loptu iza leđa Kralja.

Ostatak dana obeležila su dva poteze Siniše Mihajlovića. Prvo je svojim slobodnjakom umalo ubio nesrećnog Jirgena Klinsmana, a onda je po završetku meča pljunuo Jensa Jeremisa. Kasnije je objasnio zašto.
"Jeremisa sam pljunuo jer liči na nacistu, samo mu fali SS šlem.

Da je reprezentacija Jugoslavije sačuvala prednost u toj utakmici, ili bar u narednom kolu napunila mrežu Amerikanaca, dalji put bi bio znatno olakšan. Umesto tada prejake Holandije, protivnik u osmini finala bio bi nedorasli Meksiko, a onda bi usledio meč veka, generacije ili već nečega u četvrtfianlu protiv Hrvatske.

Darko KovačevićDragan Stojković PiksiEvropaFrancuskareprezentativni fudbalSiniša MihajlovićSlobodan Santrač