"Leonardo Majer kao da nije umoran"

Najduži meč u istoriji Dejvis kupa za četvrtfinale sa Srbijom: Brazilac spasao 11 meč lopti, ali više nije mogao... (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | ned. 08.03.15. | 22:27

Rekord koji su postavili Mekinro i Vilander 1982. nadmašen za 20 minuta. Brazilce samo tri poena delila od gostovanja u Srbiji

Leonardo Majer kao da nije umoranŠest časova i 43 minuta trajao je istorijski meč između Leonarda Majera iz Argentine i Žoaa Souze iz Brazila. Majer je slavio sa 3:2 (7:6, 7:6, 5:7, 5:7, 15:13). Rekord koji su Mats Vilander  i Džon Mekinro postavili 1982. godine, sada je nadmašen za 20 minuta. Time su Gaučosi uspeli da izbegnu eliminaciju i izjednačili su na 2:2 u partijama, a Brazilci su propustili šansu da obezbede četvtrfinale i gostovanje Srbiji narednog leta.

Ovo nije jedini rekord koji je mogao da padne, pošto je ovo trenutno prema svim dostupnim informacijama treći najduži singl meč u istoriji open ere. Samo su Džon Izner i Nikola Mau, odnosno Fabris Santoro i Arno Klemon više vremena proveli na terenu, ali nijedna od tih maratonskih bitaka nije završena u jednom danu. Nije nelogično pretpostaviti da taj rekord postavljen na američko – francuskom duelu verovatno nikada neće ni biti oboren, jer se ne događa više puta u jednom veku da teniska utakmica traje više od 11 časova, a da se igra čak u tri dana.

Od samog starta se videlo da će ovaj Dejvis kup duel biti fantastičan, jer u prvom setu nijedan teniser nije dozvolio brejk. Argentincima je pobeda bila neophodna kako bi i dalje imali šansu da izađu Srbiji na megdan u četvrtfinalu, šansu su i dobili, ostaje im samo da je iskoriste.

Način na koji je Žoao Souza igrao u odlučujućem setu bio je neverovatan. Uopšte, način na koji je došao do tog seta je sam po sebi fascinantan, jer je gubio sa 2:0 i 3:0 u trećem setu, ali je tada demonstrirao prvoklasnu tvrdoglavost, oduzevši dva servis gema protivniku, i tako započeti, nadao se Brazil, veliki preokret. Do njega umalo i da dođe, ali je i Majer pokazao zavidan nivo želje.

Kada se ušlo u taj maratonski, iscrpljujući peti set, niko nije rizikovao, servis gemovi su osvajani dosta lako. Samo je u prvom i osmom gemu neko morao da spasava brejk lopte. A onda je usledila epska drama koju bi teško napisao i sam Homer. Brazilac je došao do brejka prednosti i servirao je za meč, ali na svoj servis mu Argentinac nije dozvolio da dođe ni do jedne meč lopte, iako je gost imao 30:40. Posle toga, neverovatna igra Majera, ali neverovatna tvrdoglavost Souze je isplivala na videlo, jer je ovaj prvi imao 11 meč lopti, da bi ih gost sve spasao. Međutim, ovoga puta je za Brazilce, a bogami i za Srbe, broj 12 bio baksuzan. Tu priliku Majer nije ispustio, pa je na taj način obezbedio svojoj reprezentaciji veoma važnu majstoricu, u kojoj će Đoković i ekipa dobiti četvrtfinalnog rivala.

Nažalost, ovaj rezultat verovatno znači da se želje naših tenisera neće ostvariti, pošto će verovatno morati da putuju u Argentinu, umesto da najverovatnije u Beogradu dočekaju Brazil.

U tom petom meču koji odlučuje i o našoj sudbini sastaju se Tomas Beluči i Federiko Delbonis, a nije jasno zbog čega je Karlos Berlok odustao od duela u kojem je on trebalo da odlučuje o sudbini tri nacije na ovogodišnjem Dejvis kupu.