"Agireče"

Vrsta koja izumire: Dvojica najboljih špiceva Španije u poslednjih pet godina gazduju Baskijom (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | ned. 06.12.15. | 14:02

Imanol Agireče kreirao preokret Sosijedada protiv Eibara

AgirečeAric Aduriz, Ruben Kastro, pa - Imanol Agireče! Tako izgleda zbirni poredak najefikasnijih španskih fudbalera u poslednjih pet sezona u Primeri. Napadač Atletik Bilbaa svojski se potrudio da ove jeseni pobegne konkurenciji (65), krilo Betisa je na koti 52, a njima dvojici pridružio se špic Real Sosijedada, koji je u malom baskijskom derbiju presudio Eibaru (2:1) i dobaciio do 50 golova u prvenstvima Španije od 2011. do danas.

Agireče je onaj „pravi“ centarfor, kojih je sve manje i koji podsećaju na vrstu koja izumire. Konkretni su, direktni, ne otvaraju prostor, nego čekaju šansu i obično je koriste. Nemilosrdni su. Ne praštaju. Nije Imanol oprostio ni gostima iz grada sa tek 25.000 stanovnika koji su se svojsvi obradovali ranom vođstvu na Anoeti, u režiji Borhe Gonzalesa Tomasa, koji je petom, već u četvrtom minutu, potvrdio da je najbolji igrač Eibara. Njegov sedmi gol u sezoni trebalo je da najavi iznenađujući ishod u prvom meču nedeljnog programa 14. kola Primere, ali Agireče kao da je rekao: „ne može, ovde sam ja gazda“.

Najpre je posle prodora Serhija Kanalesa pucao iz prve. Neodbranjivo, u malu mrežu. Onda sačekao da se gosti ispromašuju i u 90. minutu na dodavanje rezerviste Brume desetim golom u sezoni prokrči Sosijedadu put do drugog trijumfa pod palicom novog trenera Euzebija Sakristana.

Uprkos porazu, srpski reprezentativac Aleksandar Pantić odigroa je vrlo kvalitetan meč u dresu Eibara, 90 minuta je bio zapažen na poziciji štopera, a početkom drugog poluvremena zaradio je žuti karotn.