Bravo Vošo za pokazane zube! Ajaks se znojio u Srbiji...

Vreme čitanja: 4min | čet. 01.08.24. | 21:48

Vojvođani pružili vrlo dobru partiju, ali novim porazom od Ajaksa preselila se u kvalifikacije za Ligu Konferencije – 1:3

Sinoć smo crveneli i kukali nad sudbinom srpskog fudbala usled poraza Partizana i kragujevačkog Radničkog. Večeras možemo da budemo zadovoljni. Delimično zadovoljni. Kada se podvuče crta ispod 180 minuta dvomeča između Vojvodine i Ajaksa, ostaće zapisano da se velikan iz Amsterdama plasirao u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, posle ukupne pobede od 4:1.

Ali ostaće i lepa sećanja navijača kluba iz Srpske Atine. Odličnom timskom partijom, posebno u revanšu u Bačkoj Topoli, ekipa Božidara Banodvića učinila je da jedan od najtrofejnijih klubova u Evropi drhti na tlu Srbije više od pola sata Posle pogotka za izjednačenje Lazara Nikolića u 59. minutu, Vojvodina je vratila dvomeč na jedan posed i imala legitimno pravo da sanja novo čudo, čak veće od onog kada je pre deset godina “razvaljena” Sampdorija u Torinu. Međutim, strela mladog levog beka Hata stavila je tačku na Vošin san o istorijskom skalpu. Posle je Traore podebljao nezasluženo visoku pobedu gostiju iz Holandije. Taj finiš je jedina falinka u taktičkom prikazu Božidara Bandovića. Voša se raspala u finišu i pokvarila utisak. A samo to nije smela.

Nedostajalo je jako malo, ali meč protiv objektivno jačeg Ajaksa, koji je u nekoj vrsti tranzicije, može da pomogne Božidaru Bandoviću u sklapanju mozaika. Jer je Vojvodina i ove večeri u Bačkoj Topoli izgledala kao ozbiljan tim, sa vrlo jasno podeljeljnim ulogama. Krierali su Seri i Bamidele, Njegoš Petrović davao ton u sredini terena, Sičenje pokazao da može da bude bingo sportskog sektora predvođenog Markom Jovanovićem.

Ajaks je u prvom poluvremenu bio bezopasan, da bi početkom nastavka poveo pogotkom Hrvata Šutala. Da ne beše tog detalja mogla je ovo da bude istorijska noć, ali i ovako dugo će se u Novom Sadu prepričavati stativa Alekse Vukanovića sa Johan Kroj Arene, kao i situacija kada je mladi Ivanović mogao da dovede Novosađane u vođstvo i anulira prednost Ajaksa iz prvog meča.

Nije ušlo večeras, ali ući će sigurno u narednom dvomeču protiv Maribora u okviru trećeg kola kvalifikacija za Ligu Konferencija. Potrebno je da Vojvodina bude tim kao večeras, ili kao pre sedam dana na Johan Krojf Areni.

Baš kao i u Amsterdamu, Vojvodina je od starta pokazala zube moćnom protivniku. Ruku na srce u prvih 20 minuta Ajaks je poprimio karakteristika ekipe iz prvog dela prošle sezone. Gosti kao da su ponovo bili iznenađeni požrtvovanim presingom Novosađana. Lale su imale priliku u prvih 15. minuta da kazne ovu konfuziju u Fariolijevoj ekipi. Najopasniji u uvodnim minutima po gol Kopljanika bio je pridošlica iz Niša – Jusuf Bamidele. I pored nešto lošije partije u Amsterdamu, Bandović je nastavio da veruje Nigerijcu, koji mu je i na Johan Krojf areni uzvratio zalaganjem, a sada je na to nadovezao i nekoliko dobrih poteza. Bamidele je ujedno uputio i jedini udarac u okvir gola u prvom delu, ali Pasver nije imao većih problema.

Ipak, baš kao i u Holandiji, najveće nered u defanzivi Ajaksa izazivao je Kejleb Zadi Seri. Fudbaler Obale Slonovače svojim prodorima u sredinu razarao je odbranu Holanđana, a namesti nekom od saigrača šansu za pogodak. Jedna takva došla je do Poletanovića, ali nije krunisana adekvatnom završnicom. Druga nije proigrala Bamidelea, koji bi se našao oči u oči sa Pasverom, dok su nakon treće Lale imale najozbiljniju šansu, ali Ivanović, koji je ušao umesto povređenog Vukanovića  u finišu prvog poluvremena, je zgužvao loptu i propustio priliku da donese Voši zlata vredno vođstvo pred drugi deo igre.

Najviše problema crveno-belima u prvih 45. minuta zadavao je Karlos Forbs. Brzonogi Portugalac stavio je na muke Buteana. Rumun je radio sasvim korektan posao u defanzivi, ali svaki put kada bi mu Forbs umakao i za centimetar, nastala je šansa za Ajaks. Iz jedne takve mogao je da se rodi i gol, ali je Kolins Sičenje fenomenalno reagovao na golo liniji. Pokazao je Kenijac u ovom susretu da će biti ogromno pojačanje za Novosađane. Na prvi pogled, može se steći utisak da mnogo rizikuje, ali večeras, na najvećoj pozornici svaki rizik mu je bio proračunat.

Međutim, veliki minus za čitavu odbranu „Stare dame“ beleži se u 53. minutu, kada je bez razloga nastala pometnja u šesnaestercu Novosađana iz koje su gosti došli do vođ. Nedopustivo je da špic protivničke ekipe ostane sam na osam metara od gola, a još gore je da se Josip Šutalo prvi dođe do odbitka u petercu.

Pogodak hrvatskog reprezentativca, nije slomila duh Novosađana. Naprotiv, Bandovićeva ekipa je stigla do ekspresnog izjednačenja. Seri je ponovo izneo veliki teret na svojim leđima, a debitant Lazar Nikolić oštrim centaršutom primorao je Šutala da postigne autogol.

Mogle su Lale i do potpunog preokreta da su se nešto bolje snašli prvo Bamidele, pa zatim Ivanović. Ali surovo trežnjenje usledilo je u finišu kada je prvo pogodio Hato, pa zatim i najskorije pojačanje Kopljanika Traore, za potpuni potop Stare dame.

Ipak i nakon ovakvog rezultata crveno-beli su napustili stadion podignute glave. Daleko su oni još uvek od Ajaksa, to je jasno, ali Maribor, to je već druga priča, pa ko zna možda i ta dugo očekivana grupna faza u Evropi.

VOJVODINA - AJAKS 1:3 (0:0), prvi meč 0:1