Fudbaleri AEK-a (AFP)

Bruka u Aja Sofiji: Maleni Jermeni sa dva Srbina osramotili AEK i izbacili ga iz Evrope!

Vreme čitanja: 4min | čet. 15.08.24. | 21:25

Iako imaju deset puta manje vredan igrački kadar

Ko je ovome mogao da se nada? Ko je pomislio da malena jermenska Noa, klub koji postoji tek sedam godina može da šokira veliki AEK? Ali fudbal je čudesna igra, igra u kojoj sa deset puta manje vrednim igračkim kadrom (Noin procenjen na 7.700.000 evra, a AEK-ov na 74.000.000) imate šanse da izbacite izrazitog favorita.

Da je čudo na pomolu bilo je jasno pre nedelju dana kada je Noa u Jermeniji pobedila Atinjane sa 3:1 u spektakularan pogodak čuvara mreže Ognjena Čančarevića. Žargonski "s gola na gol" je srpski golman savladao kolegu iz Albanije Tomasa Strakošu. Ali razum je nalagao da Dvoglavi orlovi u uzavreloj atmosferi svoje Aja Sofije mogu da nadoknade dva gola zaostatka. Ipak, žuto-crni atinski hram nije proključao, već ga je odnela bujica iz Jermenije. Noa je preživela udare vicešampiona Grčke i poraz 1:0 bio joj je dovoljan za plej-of gde je čeka pobednik dvomeča Hajduk - Ružomberok.

A kako je AEK samo ambiciozno krenuo u susret dolazećoj sezoni. Angažovanjem najplaćenijeg igrača u sopstvenoj istoriji Erika Lamele koji je dobio 1.500.000 bonusa za potpis i trogodišnji ugovor vredan 6.000.000 evra. Zatim ozvaničenjem krila Abubakarija Koite, trećeg najskupljeg transfera u istoriji kluba (3.600.000 evra). Ali ni jedan, ni drugi sa klupe nisu uspeli da naprave prevagu vrednu produžetaka (Lamela ušao u 46, Koita u 64. minut).

Odolevala je Noa čitavih 90 minnuta, primila gol u drugom minutu nadoknade kada je loptu u mrežu bukvalno ugurao Štefan Cuber. Probudile su se nade domaćina, nadoknada je trajala čitavih 14 minuta, ali ni to nije bilo dovoljno za pogodak koji bi odveo utakmicu u produžetke. Vrsno se branila Noa Ognjena Čančarevića i Aleksandra Miljkovića i zasluženo stigla do poslednjeg koraka pred evropsku C produkciju.

Po svim parametrima AEK je bio favorit da dvomeč glatko reši u svoju korist. I večeras je bio daleko opasniji i dominantniji tim sa 25 udaraca ka golu Čančarevića, osam u okvir... Ali srpski čuvar mreže je sjajno odradio posao i jedan je od heroja Noinog nastavka evropske sage.

KVALIFIKACIJE ZA LIGU KONFERENCIJE – 3. KOLO (REVANŠI)