Zabrinuti Lombardijac
pre preko 1 godinu
Potpuno bespotreban uvod, koga vise boli uvo kako se ko zove, prepoznajes valjda stil kojim pisem i energiju koju unosim u sve ovo. To da li su mi ubedjenja luda je nesto sto sigurno niko od nas (ne vas nego SVIH NAS) nije pozvan da komentarise, samim tim nisi (cak) ni ti.
Tvoje je pravo da tako mislis, naravno, ali, da li si bas i ispravno ocenio, to je drugo nesto. Odgovara mi tamo gde pisemo o normalnim klubovima, znaci, otpadaju i real i juventus, a bogami dobrim delom i barselona jer je i vecina njenih LS sporna, na njihovu zalost, ja sam vecno i neizmerno zahvalan na tome sto Milan nema nikakvu stigmu na svojim trofejima LS. Dakle, nije tu rec o tome da li meni neki kriterijum pogoduje ili ne, rec je o tome na koga isti moze da se primeni prema mom misljenju, a mislim da u tom pogledu vec nisam previse subjektivan jer su real i juventus (od najvecih klubova) dva ubedljivo najnepostenija kluba na svetu. Sta tacno da oduzmem Milanu?! I 70-ih nam je oteta jedna titula, jednom smo u toj deceniji bili drugi kad je takodje onaj koji je bio prvi imao samo bod vise, ali, te sezone bi bio prvak Torino, a pogadjaj ko je tih sezona uzeo (ne osvojio nego bas uzeo/oteo titulu), nije tesko. Sporna je veoma i titula Napolija 1990. kad je Milan na drugom mestu zavrsio dobrim delom i zbog gluposti u Bergamu kada su Atalantini navijaci gadjali golmana Napolija, a sudija i disciplinci naseli na njegovu glumu, ali, hajde da kazemo da je to vec nesto za sta mozemo da krivimo neki "treci faktor" i nesto definitivno nije u nasem domenu kao sto i zvezda moze da krivi maglu. Ja i ne pretendujem na to da me dozivljavate kao neki simbol i standard nepristrasnosti, ne znam zasto ti je to toliko bitno, ne bi ni bilo zanimljivo da je drugacije. Vidis da se ne potresam kad ti pises sramotne stvari kao sto su to da Milan nije ni medju pet klubova i da 80% navijaca Milana ne misli da smo najveci na svetu, zasto bih kad znam da nemas mogucnosti da Interu i njegovim navijacima ne odgovara da bude tako, ali, i kad znam da ne mozes da znas tako nesto (mislim na ovaj deo za 80 posto sto je jako "zanimljiva" tvrdnja) i stvarno se postavlja sustinsko pitanje kako mozes cak i da pomislis tako nesto, a kamoli da tako smelo tvrdis da je tako? Koji to uzorak uzimas kao reprezentativan, svoje drustvo, ljude koje znas, a koji pomno i vatreno prate i navijaju, koga? Neverovatno. Napisao sam ti da necu nikad priznati to za siti jer (moderni) fudbal od '12 (ako ne i ranije) vise nije isti i to nije za poredjenje, zar da priznam da su veci oni koji su do pre samo petnaest godina nisu bili nista vise i bolje od jednog prosecnog ili relativno prosecnog kluba? Pazi, ne da oni nisu imali tradiciju, to mozda i jesu, dosta engleskih klubova ima tradiciju koja je za postovanje, ali, velicina je ta koja je sporna i koju ne mozes da poreknes (ili da nametnes i fabrikujes), opet ti kazem da je Milan od pocetka bio u vrhu, prva titula posle dve godine od osnivanja pa jos dve ubrzo posle toga, to me cini veoma ponosnim, a ti kako hoces. Da priznam da je od jednog Milana veci klub koji na svakih par godina trosi po 150-200 miliona evra samo na odbranu? Smesno. Nije istorijski tim jer nemaju kontinuitet, isto vazi i za psz, celzi i sve slicne klubove koliko god da ih ima. Zna se ko su tradicionalni giganti i nema govora o (naglom) prekrojavanju istorije. Ti bi izgleda da odjednom i tek tako predjem(o) preko svih nasih legendi i naseg uticaja na fudbal, preko svih slavnih utakmica, preko naseg terorisanja Evrope kao i preko osam "Zlatnih lopti" i sest igraca Milana sa njom? Da li bi si se ti odrekao da si na mom mestu, iskreno? Ne moras tu da odgovaras, pitanje je krajnje retoricko. Dalje, Milan je (potpuni) procvat doziveo jos pedesetih godina, po milioniti put pisem da smo pre Berluskonija imali 10 "skudeta" (a najmanje jedan nam je i pre njega bio otet, verovatno ni ja ne znam bas za SVE, moguce da je bilo toga i vise, znam samo o cemu se uglavnom najglasnije pise i prica) i 2 Kupa evropskih sampiona plus 2 KPK od kojih smo, po svoj prilici, 1 uzeli tako sto je Lids protiv nas bio ostecen u finalu i digao je veliku frku zbog toga, eto, taj trofej oduzimam ako vec toliko insistiras. Nece Milan nista dobiti ni ako ja dodajem ni ako oduzimam, Milanova istorija je takva kakva jeste i nepobitno je sta je sve uradjeno kao i sta nije, ja samo osecam obavezu da napomenem neke stvari. Cak i da smo nestali te 1986. godine, o nama bi se pricalo kao o veoma slavnom klubu, imali bismo u najmanju ruku nivo Benfike ili Ajaksa pa i nesto malo vise od toga jer onakav “palmares” ima retko koji klub, a ni do gasenja kluba ne dolazi tako lako, mozda bi nas ipak neko drugi podigao, mozda bismo jos tavorili, niko ne moze da zna sta bi bilo kad bi bilo, analizira(j)mo ono sto se dogodilo barem u tom segmentu. Znam sta si napisao i na sta si ciljao, opet i na to imam odgovor (imao sam ga i tada samo sto ti nisi shvatio (ili mozda samo nisi prihvatio) ni taj deo) da bi MILAN na svom kontu trebalo da ima znatno vise od 19 titula pa i vise od 5 Kupova Italije jer i za jedno finale Kupa smatram da smo pokradeni u njemu protiv juventusa. Milan je ostecen u 1. Derbiju i znam da si video da sam dosta puta pisao o tome (ako ni to nisi video ili pak nisi zapamtio, onda imas ozbiljan problem), tada ste dobili sramotan nepostojeci penal (mislim na onaj realizovani), a bilo je 1:1 na kraju. Cak i da je bilo 1:1 i u drugom Derbiju, nas su sudije toliko sakatile i sakatile na povecem broju ostalih utakmica da nista ne bi promenilo sve i da vas nismo pobedili pod uslovom da je na nasim mecevima sve bilo posteno sudjeno kao sto zasigurno i svakako nije bilo, vi ne biste bili ni blizu nas na tabeli i to vam JAKO tesko pada jer smatrate da ste bili Bog zna koliko kvalitetniji, niste u stanju to da priznate i prevalite preko usta sto je na kraju ipak jako zalosno kad pogledas jer nije smak sveta. Necemo o kiksevima, to je stvarno suvisan deo. Ti izgleda nisi sposoban da razumes da ni to sa Ziruom i Muntarijem jednostavno nije ista stvar jer juventus u Torinu 2011. nije bio ostecen protiv nas da bi mogao da stavis neki znak jednakosti izmedju toga, ovde sam u vise navrata postavljao nekoliko klipova i videa dzabe o sezoni 2011/12 iz kojih se jasno vidi da je Milanu oteto dosta bodova I mimo utakmice koja je odigrana 25.02.2012. godine (a i na tom mecu je Pirlo zasluzio barem dva crvena od toga najmanje jedno direktno iskljucenje), takodje, ozbiljno sumnjam (mozda nisam u pravu, sve je to OK i ide u rok sluzbe) i na to da je Matri bio u ofsajdu i da je onaj njihov gol regularno ponisten mada tesko da bi se oni tada vratili posle 0:2 pa cak ni to ne moze da bude stavljeno u istu ravan sve i da nije bio njegov ofsajd, jednostavno, psiholoski momenat je presudan u jednoj takvoj utakmici najviseg znacaja i intenziteta, oni bi potpuno mentalno pali da je priznat nas drugi gol i verovatno bi cak pre Milan dao treci gol nego oni svoj drugi. Znas kako, mozda ti stvarno ovo i ne vidis i ne registrujes, ali, ja tebi pisem jedne te iste stvari i po pedeset puta ovih godina (toliko je proslo), ali, ako si i svestan toga pa ne razumes i ne umes da obradis informaciju, a verovatno ti ni pamcenje nije bas sjajno, onda bi mozda bolje da (bar meni) ne pises na ovu temu, ne znam sta drugo da ti kazem. Bilo je u vise situacija prilika da se ja nadovezem na neke tvoje komentare pa nisam. Nije mi drago sto sam se danas posluzio uvredama i to mi sigurno nece sluziti na cast, ali, to vase napadanje u coporu me vec jako smara, a i nije bas da i ti nemas neke skrivene uvrede koje nece prepoznati samo onaj koji ne ume da prozre podtekst mada nisi uvek bas ni tako suptilan. Eto, cak i u ovom poslednjem komentaru ti se potkralo (u nedostatku blaze reci) nesto sto nalikuje na uvredu na nas racun, a to je za mene skoro isto kao i da si mene licno uvredio. Nikakva to nemoc nije, sigurno se ne osecam tako kao da ne mogu da izadjem na kraj sa vama, sigurno to sto osecam u ovim (verovatno besmislenim kada se svedu racuni jer sam vec odavno napisao sve sto sam imao) prepiskama nije nemoc jer bih u tom slucaju pisao jako kratko i povrsno i na tome bi se sve zavrsilo, ovako se jos trudim da vas ubedim ako mogu kao i da odbranim svoje dokle god je to moguce. Ako to tako vidis, mogu i ja da preskocim uvrede i da samo tako sitno uonakolo "bockam" no to nije moj nacin, nismo isti...