Danac daje golove u Brazilu, Dijego Kosta još nije za staro gvožđe (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | pon. 23.09.24. | 02:02

Gremio golovima Martina Brajtvajta i španskog golgetera bacio Flamengo na kolena u Porto Alegreu

Čudan fudbalski put imao je Martin Brajtvajt, od rodne mu Danske promenio sedam klubova, igrao u Ligi 1, Čempionšipu, dobacio do španske Primere i dresa Barselone, samo da bi mu letos istekao ugovor sa Espanjolom. A onda je stigao poziv iz Brazila i 33-godišnji špic se "pod stare dane" upustio u najegzotičniju avanturu u karijeri.

Poslednjeg dana jula meseca, Brajtvajt je potpisao ugovor sa Gremijom postavši prvi Danac u istoriji elitnog ranga brazilskog fudbala. Na prvi pogled u Porto Alegreu spojili su nespojivo, ali nekadašnjem reprezentativcu Danske očigledno prija energija Južne Amerike. Bio je dvostruki strelac na debiju početkom avgusta, pogodio protiv Atletiko Mineira prvog septembra, a tri nedelje kasnije pomogao je rušenje Flamenga u 27. kolu Brazileiraa - 3:2.

Bila je to osveta popularnih Besmrtnih trikolora za poraz na Marakani iz juna meseca i značajan korak u borbi za Sudamerikanu, pošto će ekipa Renata Gauša teško do Libertadoresa.

U prilično izjednačenoj utakmici, ključni detalj odigrao se u 58. minutu. Bilo je to isključenje Karlinjosa nakon udarca laktom Valtera Kanemana. Gremio je tada zahvaljujući golu Brajtvajta tri minuta ranije, vodio sa 2:1, a Karlinjosov poklon otključao je vrata trijumfa. Petnaestak minuta kasnije Brajtvajt je ustupio mesto rekovalescentu Dijegu Kosti, a nekadašnji reprezentativac Španije u 83. minutu trznuo glavom pokazavši da nije još za staro gvožđe. Bio je to njegov prvi ligaški gol još od novembra prošle godine.

Pogodak Felipea Terese iz 90. minuta ništa nije promenio, samo je ublažio poraz najskupljeg tima Južne Amerike procenjenog na preko 200.000.000 evra. Gremio je tako otežao posao Rubro negrima u lovu na tri tima koja su ispred njega na tabeli. Ima je Flamengo lepu šansu da se lideru Botafogu primakne na osam, drugoplasiranom Palmeirasu na pet, a Fortalezi na četiri boda zaostatka, s tim da od sve tri ekipe ima utakmicu manje. Ipak, oseća se da jaka kriza trese velikana iz Rio de Žaneira koji je izgubio tri od poslednjih pet utakmica.