© AFP

Faraoni umalo šokirali Lion, Francuzi do finala tek posle produžetaka

Vreme čitanja: 2min | pon. 05.08.24. | 23:47

Žan Filip Mateta odveo Francuze u finale Olimpijskih igara

Umalo ssenzacija na fudbalskom turniru Olimpijskih igara! Egipat je mogao da sruši domačina Francusku i ostavi je bez finala, ali napadač Kristal Palasa, Žan Filip Mateta je odigrao meč života i sa dva gola zaustavio Faraone, a odveo svoju selekciju u finale posle produžetaka - 3:1 (0:0).

U meču za zlato već čeka moćna Španija koja je savladala Maroko sa 2:1.

Na kraju evropsko-afričkog dvomeča, i pored drame, u finalu ćemo imati dva evropska tima, dok će se za bronzu boriti Maroko i Egipat, što nagoveštava da nas čekaju još dva spektakularna meča.

Koliko je Egipat večeras pripretio Francuzima dovoljno govori podatak da su Galski petlovi tek na ovom meču primili prvi gol na čitavom turniru. Posle zatvorenog prvog poluvremena, Egipat je došao do šokantne prednosti u 62. minutu kada je Mahmud Saber u potpunoj gužvi najbolje reagovao i zakucao loptu u mrežu Francuza.

Malo ko na stadionu u Lionu mogao je da poveruje šta se dešava posebno jer Francuska do sada nije pokazala slabosti. Redom su Trikolori pobeđivali SAD (3:0), Gvineju (1:0), Novi Zeland (3:0) i Argentinu (1:0). Večeras su se domaćini, ipak, mučili da pronađu put do gola, što je borbeni Egipat umalo iskoristio da dođe senzacije.

Strepnja je trajala 21. minut, tačnije sve do 83. kada je gorepomenuti napadač Kristal Palasa postigao gol. Sevnula je sjajna kontra, Mihael Olise je u punom trku pronašao Matetu koji je bio precizan na opšte oduševljenje Francuza.

Bio je to gol koji je doneo dodatnih pola sata u kojima Francuska potvrdila kvalit, ali tek nakon što je rival ostao sa igračem manje. Već u drugom minutu produžetaka drugi žuti karton dobio je Fenerbahčeov Omar Fajed. Umorni Egipćani su ostali bez gasa, tražili su način da dođu do penala, ali Mateta je ponovo bio precizan. Ovoga puta u devetom minutu prvog produžetka.

Posle toga je bilo jasno da Francuska ide ka finalu, a potvrda je stigla u vidu trećeg gola preko Bajern Minhenovog Olisea za overu pobede vredne medalje. Ostaje još da vidimo kog sjaja.

Egipat je na Igrama u Parizu do sada osvojio jednu bronzanu medalju, u mačevanju, dok Francuska ima 12 zlata, 14 srebra i 18 bronzi. Sada ostaje da se vidi da li će posle finala imati jedno zlato više ili jedno srebro više.

Finale je zakazano za 9. avgust sa početkom od 18 časova.