Detalji sa utakmice Seltik - Aberdin (Reuters)

Fergi je došao da gleda škotsko čudo i imao šta da vidi: Aberdin može sa Seltikom!

Vreme čitanja: 2min | sub. 19.10.24. | 19:32

Gubili su Donsi na Seltik parku sa 2:0, ali su u drugom poluvremenu režirali herojski preokret i nastavili da dele lidersku poziciju sa višestrukim šampionom države

Dvanaest od poslednjih 13 titula prvaka Škotske osvojio je Seltik. Gotovo 40 godina niko osim Seltika i Rendžersa nije se popeo na državni fudbalski tron i zato je ovosezonski neverovatni niz Aberdina oličen u 13 pobeda u 13 utakmica u svim takmičenjima, popalio alarme na Ostrvu - hoće li posle četiri decenije konačno biti prekinutl duopol glazgovskih velikana?

Startovao je Aberdin sezonu sa sedam prvenstvenih pobeda, išao u korak sa Seltikom, ali su svi čekali da reprezentativna pauza prođe i da Donsi dođu na Seltik park, pa da im se nakon tih 90 i kusur minuta sudi jesu li kadri da trče šampionsku trku sa nedodirljivima. Ispostavilo se da je odgovor, makar za sada, potvrdan. Nisu izabranici Džimija Telina nastavili sa serijom pobeda kakvu nijedan tim u top 50 liga Evrope nije imao, ali su se na najtežem mogućem gostovanju, protiv najmoćnijeg rivala, izvukli i pobegli sa ruba provalije - 2:2.

Došao je na Seltik park i legendarni Ser Aleks Ferguson, čovek koji je Aberdinu doneo tri titule prvaka države, uključujući i onu poslednju iz 1985. godine. Od nje, na pijedestalu škotskog fudbala postoje samo dva tima. Pred očima legendarnog Fergija i legendarnog britanskog rokera, Ser Roda Stjuarta, Donsi su ozbiljno patili primivši dva gola u roku od tri minuta. Posle japanske invazije i pogodaka Ratatea iz 24. i Furuhašija iz 27. minuta, delovalo je da će se škotsko čudo raspasti u paramparčad.

Ipak, očigledno da je Telin po dolasku iz Elfsborga svašta doneo klubu iz trećeg najvećeg škotskog grada. Uz sijaset ideja, taktičkih zamisli, samopozdanja i ozbiljnu psihološku stabilnost. Njegovi momci nisu pali, već su iskoristili poluvreme da se pregrupišu i napadnu šampiona. Uveo je Šveđanin Soklera i Duka i maltene momentalno dobio reakciju na terenu. Sokler je u 50. minutu prepolovio zaostatak gostiju, a Gem Šini je po isteku sat vremena igre izjednačio. Obojicu je sa golom spojio sjajni irski vezista Džejmi Mekgrat, verovatno najbolji igrač tima od starta sezone.

U kakvim se samo konopcima našao Seltik deset minuta kasnije kada mu se mreža i treći put zatresla. Glavom je gađao bivši fudbaler Novog Pazara Slobodan Rubežić, a lopta na putu ka golu pogodila Duka za euforiju gostiju. Ispostavilo se kratkoročnu budući da je VAR soba uočila kontakt lopte sa rukom rezerviste Duka.

Dobio je meč u Glazgovu i ludu završnicu, Seltik je krenuo po trijumf, ali su bod gostiju u sudijskoj nadoknadi odbranili golman Dimitar Mitov i Duk blokirajući loptu maltene na gol liniji.

Međutim, Aberdin tek mora da nastavi da se dokazuje. Do kraja oktobra čega ga gostovanje nezgodnom Dandi Junajtedu, te mu na noge dolazi Rendžers.