Ivanićev mat, titula je Zvezdina!

Vreme čitanja: 5min | sre. 07.04.21. | 19:58

Crveno-beli posle kornera u 58. minutu savladali večitog rivala i otišli na nedostižnih plus 12

Dejan Stanković je od dolaska na klupu Crvene zvezde prekide postepeno pretvarao u najjače oružje svoje ekipe na terenu, pa mu je upravo taj segment igre večeras doneo prvu trenersku pobedu u večitim derbijima i bodove koji praktično garantuju osvajanje 32. šampionske titule. Crveno-beli su srušili najvećeg rivala golom Mirka Ivanića, kojem je prethodio perfektan centaršut Gelora Kange iz kornera u 58. minutu, pa je aktuelni šampion i lider prvenstvene trke osam kola pre kraja otišao na ogromnih 12 bodova udaljenosti od večitog rivala – 1:0 (0:0).

Crvena zvezda je utakmicu prelomila u drugom poluvremenu. U kojem se posle ulazaka Gelora Kange i Dijega Falčinelija nametnula kao kvalitetniji protivnik i počela konstatno da preti golu Vladimira Stojkovića, a upravo je jedna takva situacija iznedila je korner, posle kojeg je postignut jedini gol na meču. Partizan je bio kvalitetniji protivnik u prvom poluvremenu, ali u nastavku meča nije uspeo da pronađe pravi način da uzvrati domaćinu, sve do samog finiša kada je pokušaj Sejdube Sume uspeo da zaustavi Milan Borjan.

Crvena zvezda je kao i u nekim prethodnim derbijima, ponovo imala problema sa uvodnim pritiskom Partizana. Gosti su se u dobrom delu prvog poluvremena nametnuli kao odlučniji rival na terenu, a prvi put po gol domaćina bilo je bilo opasno u devetom minutu. Prvo je na centašut Natha loptu zakačio Degenek i pomalo nespretno je poslao u korner, a nakon njega se oporobao Igor Vujačić i glavom je poslao preko prečke. Zvezda je prvi put odgovorila smislenijom akcijom tek u 15. minutu, kada je Katai gađao daleko pored kola, ali je to bila najava nešto aktivnijeg dela meča.

Tako je i bilo. Partizan je imao dva dobra napada. Prvi je prokockao Filip Holender lošim centaršutom u 18. minutu, a već u narednom Asano je sačekao loptu na ivici kaznenog prostora i gađao preko prečke. Zvezda je uzvratila u 21. minutu kada je Njegoš Petrović na desnom boku oduzeo lopotu Vujačiću, vratio je Kataiju na 17 metara, usledio je udarac levom nogom Zvezdine desetke, ali je na pravom mestu bio Vladimir Stojković.

Zvezda je ponovo ušla u probleme sredinom prvog poluvremena. Miloš Degenek je oborio pokretljivog Holendera na ivici kaznenog prostora. Bila je to idealna pozicija za Babarsa Natha, ali je njegov udarac pogodio živi zid domaćina, pa je Partizan iz te situacije izvukao samo korner. Nakon njega nije bilo prijatno, jer je odbitak došao do Asana, koji se oprobao sa ivice kazneng prostora, ali je i taj pokušaj izblokiran.

Partizan je posle promašaja mogao da bude kažnjen, s obzirom da je u 33. minutu najbolju šansu do tog trenutka na utakmici propustio Veljko Nikolić. Akciju je kreirao Mirko Ivanić, potom je Milan Gajić poslao centaršut po zemlji, lopta je prošla kroz srce kaznenog prostora i stigla do Nikolića. Zvezdin vezista je dobro zalomio Markovića, prebacio loptu na levu nogu, međutim, otišao je i previše iskosa, pa je njegov udarac zavšio preko prečke.

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN 1:0 (0:0)

/Ivanić 58/

Stadion: Rajko Mitić

Igra se bez prisustva publike

Sudija: Novak Simović

CRVENA ZVEZDA (4-2-3-1): Borjan – Gajić, Degenek, Milunović, Rodić (od 88. Gobeljić) – Sanogo, Petrović (od 46. Kanga) – Nikolić (od 46. Falčineli / od 87. Pavkov)), Ivanić, Katai (od 74. Srnić) – Ben.

PARTIZAN (4-2-3-1): Stojković – Miljković, S. Marković, Vujačić, Obradović – Šćekić, Zdjelar (od 70. Jojić) – Asano, Natho (od 59. Suma), Jović (od 46. L. Marković) – Holender (od 88. Stefanović).

***

Zvezda je taj psihološki momenat mogla da iskoristi. Dobrih pet minuta je trajao pritisak oko kaznenog prosotora crno-belih, koji je na kraju rezultirao kombinacijom Rodića i Kataija, ali ni taj udarac veziste iz Srbobrana nije bilo previše opasan po Vladimira Stojkovića. A onda u 41. minutu prava konfuzija Partizanove odbrane, koju je mogao da kazni Ben. Napadač iz Komora je izblokirao ispucavanje Vladimira Stojkovića, a posle auta velika greška Kataija iznedrila je sjajan kontranapad Partizana, koju je razvio Nemanja Jović, a snažnim udarcem u prečku završio Filip Holender. Mnogo sreće su tada imali crveno-beli, koji su imali problema u narednim minutima, što je umalo kaznio Jović. Supertalentovani igrač Partizana fintama je uveo Rodića u problem, ali na kraju nije dobro zahvatio loptu, pa ju je Borjan poslao u korner.

Na poluvremenu su u svlačionici ostala tri bonus igrača. Kod Crvene zvezde Veljko Nikolić i Njegoš Petrović, a kod Partizana Nemanja Jović. Na terenu su se našli Gelor Kanga, Dijego Falčineli i Lazar Marković, pa je bilo jasno da obojica trenera žele dodatno da pojačaju ritam u nastavku i pojure pobedu.

Upravo se to i dogodilo, Zvezda je sa Kangom i Falčinelijem dobila na drskosti i uspela da prenese težište na protivničku polovinu, što je bio osnovni cilj Dejana Stankovića. Osvajali su domaći pedalj po pedalj trerena, postajali sve opasniji, a Partizan je bio možda i prinudno preorjentisan na kontranapade. Jedan takav razvili su Marković i Asano u 54. minutu, ali je udarac Japanca na kraju uspeo da urkoti. Ipak, bilo je više nego jasno da je Zvezda došla do igre, posle jedne konfuzne reakcije Partizanove odbrane domaći su došli do kornera. Prekid je perfektno izveo korner, Mirko Ivanić je iskoristio prostor i sa ivice peterca glavom poslao neodbranjiv udarac u surptan ugao Stojkovićevog gola.

Aleksandar Stanojević je odmah posle primljenog gola u igru uveo Sejdubu Sumu, kako bi pokušao da nadoknadi sve ono što je izgubio sa neubedljivim Izraelcem za gotovo sat vremena igre. Ipak, Partizan je teško uspevao da izađe iz problema u kojem se našao u drogom poluvremenu. Gosti su ostali bez igre i samopouzdanja, pa je domaći tim to pokušavao da iskoristi i bio blizu drugog pogotka. Partizan je imao tu jednu veliku šansu, ali nije uspeo da je pretvori u izjednačenje.

Stanojević je do kontrole nad loptom pokušao da dođe uvođenjem Miloša Jojića, ali ni dalo kontretnog rezultata. U samoj završnici je viđeno i dosta varnica, koje je nekako uspeo da iskontroliše Novak Simović. Pre velike šanse Sejdube Sume, nekoliko dobrih situacija imali su crveno-beli. Pokušavali su Ben i Kanga, uporan je bio i Falčineli, ali je domaćin na kraju po ko zna koji put morao da se uzda u kvalitete Milana Borjana.