©Reuters
©Reuters

Kada je ovako razigrana, nebo joj je granica: Južna Afrika Banjana plesom poslala Italiju kući

Vreme čitanja: 3min | sre. 02.08.23. | 11:55

Nakon Nigerije, Južna Afrika eliminisala još jednog favorita i postala drugi predstavnik Crnog kontinenta u osmini finala ženskog Mundijala

Spektakularni obrti, veliki kiksevi odbrana i odlučujući gol u nadoknadi jedne od najboljih afričkih fudbalerki poslednjih godina Tembi Kgatlane učinili meč trećeg kola Grupe G između Južne Afrike i Švedske 3:2 (1:1) najinteresantnijim u dosadašnjem toku prvenstva.

U preostalom meču iste grupe Švedska slomila otpor Argentine u drugom poluvremenu i sa maksimalnih devet bodova ide među 16 najboljih na svetu.

Kada su Italijanke golom Arijane Karuzo iz jedanaesterca već u 11. minutu povele protiv Južne Afrike činilo se da bi taj gol mogao da otkloni svu neizvesnost. Uprkos dominaciji u svim relevantnim statističkim parametrima tokom prvih tridesetak minuta Italijanke nisu uspele da udvostruče vođstvo na vreme, a kada nisu to uradile, savladale su same sebe i udahnule novi život afričkom timu. Igrao se 32. minut kada je igračica Sasuola Benedeta Orsi uspaničena pod pritiskom rivalke pokušala prejako da vrati loptu svom golmanu Frančeski Durante, čuvar mreže Intera nije očekivala ovako rizičan pas, dovoljno vremena za reakciju nije bilo i Orsi se upisala na semafor kao strelac autogola za 1:1.

Hrabra igra potpuno se isplatila Banjani Banjani (ženska verzija Bafana Bafane) u 67. minutu kada je Hildu Magaju spojila sa golom Tembi Kgatlana sjajnim prodorom i pasom kojim je izbacila iz igre čitavu italijansku odbranu, a članica južnokorejskog Seđonga lako matirala Frančesku Durante.Ispostavilo se da je afrički predstavnik svega sedam minuta imao rezultat za prolaz, jer je već u 74. minutu Arijana Karuzo nakon kornera ugurala loptu u mrežu iz peterca, svojim drugim golom izjednačila na 2:2 i još jednom imala osminu finala u džepu.

Krenule su Južnoafrikanke u jedan od poslednjih juriša, onako kako su igrale ceo meč odigrale su i napad koji im je doneo istorijski prvi plasman u osminu finala Mundijala. Pomalo neplanski, nalik na igru iz školskog dvorišta sve su krenule u napad, brojčano nadjačale Italijanke pred njihovim golom i snalažljivošću doskoroašnje igračice Atletiko Madrida Kgatlane stigle do najvrednijeg pogotka u istoriji reprezentacije.

-------------------------------------------

DAME IGRAJU, MOZZART NAGRAĐUJE

Tokom SP za žene, priključi se Mozzartovom takmičenju "Osvoji za nju" gde imaš priliku da osvojiš preko 450 vrednih nagrada, odnosno 20 nagrada svakog dana takmičenja - prva je Samsung Galaxy Z flip 4, druga vikend za dvoje u hotelu Ramonda, treća vaučer Belodore parfimerije od 25.000 dinara, četvrta vaučer Fashion&Friends od 12.000… u uz svaku nagradu ide i novčani dodatak. I TAKO SVAKOGA DANA!

Prvi takmičarski dan je počeo u sredu 19. jula, u 16 časova i traje do sutradan u isto vreme. Rang-lista će biti vidljiva na kraju svakog od 23 takmičarska dana i uvek dostupna na sajtu.

Tačno u 16.00 časova biće objavljen novi dnevni izazov, koji je potrebno ispuniti u narednih 24 časa, kako bi se kvalifikovao za neku od nagrada. Učestvuju samo web tiketi.

Zastrašile su Šveđanke gotovo sve svoje konkurente u borbi za svetsku titulu prikazanim u prošlom kolu protiv Italije. Trijumf od 5:0 nad evropskim koleginicama bio je dovoljan da čak i jedne SAD požele da pobegnu od megdana sa skandinavkama u žuto-plavom na startu nokaut faze. Kako popularne Zvezdice nisu uspele da osvoje prvo mesto u Grupi E bilo je jasno da nas bez obzira na rasplet poslednjeg kola u Grupi G već u osmini finala očekuje veliki derbi Švedska - SAD.

Na Vaikato stadionu u novozelandskom Hamiltonu selektor Švedske Peter Gerhardson izveo je kombinovani tim protiv Argentine želeći da odmori glavne igračice u timu poput Stine Blekstenijus, Kosovare Aslani, Fridoline Rolfo... Čak i takva, ekipa sa severa Evrope bila je opasniji rival, mada joj je dugo trebalo da slomi otpor borbene Argentine. Bile su Šveđanke dovoljno strpljive u jednoj od brojnih dugih akcija i preko fudbalerke Volfzburga Rebeke Blomkvist povele 1:0 u 67. minutu. Do kraja su samo potvrdile pobedu golom Elin Rubenson iz penala za 2:0

U osmini finala Južna Afrika će igrati protiv SAD-a, dok će se Južna Afrika sastati sa Holandijom. Mečevi su na programu u nedelju 6. avgusta.