Danska (©Reuters)

Komšije napumpale Dancima mišiće pred EP: Posle Švedske pala i Norveška

Vreme čitanja: 2min | sub. 08.06.24. | 21:21

Naš rival u grupi slavio sa 3:1

Nisu ni Danci ludi što su za dva kontrolna rivala pred Evropsko prvenstvo uzeli – komšije. Dva mala skandinavska derbija rešili su u svoju korist i sa tako napumpanim mišićima će krenuti ka Nemačkoj.

Posle pobede nad Švedskom (2:1), Danska je večeras preslišala Norvešku – 3:1. I pokazala i jednima i drugima zašto ona ide na prvenstvo Evrope, dok za ostale Skandinavce tamo nema mesta ovog puta.

Selektor Danske Hjumland nije ni ovog puta poslao na teren najjači sastav. Štaviše, na klupi su ostali, pa ulazili u igru tokom drugog poluvremena, Eriksen, Kjer, Dolberg, Poulsen... Ali i „rezervni“ sastav bio je dovoljan da i bez neke fantastične igre ili kiše šansi, drži Norvežane na bezbednoj rezultatskoj distanci.

Danska je povela u 17. minutu kada je Hojbjerg pogodio posle pravog karambola u šesnaestercu Norveške, dva puta odbijene lopte... Nije prošlo ni deset minuta od toga, a domaćin je imao dva gola prednosti: presuda je pala iz kornera, štoper Vestergard je bio najviši u skoku i pogodio za 2:0.

Posle sat vremena igre Danci su promenili petoricu startera, ušli su u igru fudbaleri sa većom reputacijom, a zanimljivo je da je Norveška tek posle toga postala opasnije. Najpre je Haland postigao gol u 65. minutu, koji je poništen zbog ofsajda, ali onaj drugi, koji je dao sedam minuta kasnije, zapisan je na semaforu.

Vrlo zanimljiv gol dala je Norveška: Edegard je poslao gotovo sa centra dubinsku loptu po zemlji, iza leđa štoperima Danske, a Haland je prihvatio i poslao u mrežu.

Pred sam kraj, čisto da se izbegne eventualni „hladni tuš“, Danska je došla do trećeg gola: režirao ga je Kristijansen, a ulogu egzekutora obavio je Poulsen.

Sa novom pobedom na kontu Danska ide na Evropsko prvenstvo. U 2024. godini nema poraz, već tri pobede i remi. Na premijeri igraće sa Slovenijom.