Morata, Pulišić i Gabija (Reuters)

Milan slavi, a nema mnogo razloga: Prva pobeda u Ligi šampiona da zamaže oči (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | uto. 22.10.24. | 20:46

Rosoneri uz dosta problema savladali Klub Briž, pitanje je šta bi bilo da gosti iz Belgije od 40. minuta nisu morali sa igraju sa desetoricom

Visio je Paulo Fonseka posle samo pet utakmica na klupi Milana, spasla je Portugalca pobeda u Derbiju Della Madonina krajem septembra, ali u narednih okruglo mesec dana portugalski trener nije postavio ubedljivu tezu da je dostojan klupe Rosonera na duge staze. Ni rezultata, a ni igre nema u kontinuitetu, a večeraš osim prve pobede u ovogodišnjem izadnju Lige šampiona izvojevane protiv Klub Birža (3:1) nije bilo mnogo razloga za slavlje.

Zapravo, nakon glatkog poraza od Liverpula, pa onog nezasluženog od Bajera u Leverkuzenu, premijerni trijumf Rosonera na osnovu svega viđenog u San Siru može više da zamaže oči, nego da dočara realan kvalitet, ili nekakvu timsku koheziju italijanskog velikana. Ona od starta sezone nije viđena.

Večeras se, u napadačkom segmentu ukazala tek pošto je gost iz Belgije ostao sa desetoricom na terenu. A i u takvom odnosu snaga Milan nije bio defanzivno stabilan, čvrst i nedodirljiv, već neshvatljivo ranjiv. Stoga ostaje samo da se zapitamo, da li bi Fonsekini puleni večeras uzeli prvi skalp u eliti da se do kraja igralo 11 na 11?

Nije šampion Belgije zaslužio da nakon uvodnih 45 minuta zaostaje sa 1:0, imao je uvodnim minutima utakmice prečku Ordoneza sa distance, zicer Ferana Đutgle po isteku pola sata igre, isto kao što je i Milan koji minut ranije mogao do vođstva preko Pulišića. Amerikanac mu ga je i doneo u 40. minutu, a beše to plod kombinacije nezgodnog centaršuta iz kornera i slabe reakcije odbrane i golmana gostiju. Dakle, domaćin je na poluvremenu vodio zahvaljujući direktnom pogotku iz kornera, a ne kakvoj igri punoj ideja kako razoružati protivnika.

Centralna figura u pobedi Rosonera bio je Tižani Rejnders, prvo zbog iznuđenog crvenog kartona Onjedike, a zatim i zbog potvrde da je majstor igre i ubacivanja iz drugog plana, na konto kojih je sa dva pogotka zapečatio sudbinu plavo-crnih koji su se drznuli početkom drugog poluvremena i izigrali odbranu Milana. Kombinacija rezervista Huga Veltesena i Kirjanija Sabe, vratila je rezultatski egal.

Utisak je da je Milan novu prevagu stekao tek nakon Fonsekinih izmena, te ulazaka Noe Okafora i Samjuela Čukvuezea. Rafael Leao je dobio sporadične zvižduke San Sira dok je izlazio, a oba napadača koje je Fonseka lansirao, nameštali su golove Rejndersu koji je postao tek treći Milanov Holanđanin sa dva ili više pogodaka u utakmici Lige šampiona posle Marka Van Bastena i Klarensa Sedorfa.

I na 2:1, gosti iz Briža zapretili su preko Vetlesena čiji udarac iskosa nije bio dovoljno dobar. Koji minut kasnije, tim Nikija Hejena ponovo je kapitulirao, među redove mu se zavukao Rejnders i praktično zatvorio utakmicu jer u završnih dvadesetak minuta brojčano desetkovani Briž nije verovao u povratak.

Dao je Fonseka u 75. minutu šansu i mlađanom Frančesku Kamardi, najtalentovanijem napadaču Italije. Tinejdžer je sa 16 godina i 226 dana postao najmlađi Italijan koji je debitovao u Ligi šampiona, istovremeno i najmlađi igrač Milana, odnosno sedmi najmlađi debitant u evropskoj eliti. Uspeo je da zatrese i mrežu u finišu utakmice, ali mu se prvenac izjalovio zbog ofsajda.