Fudbaler Jurgordena Magnus Erikson (AFP)

Mlada, a igra kô matora! Senzacionalan preokret Čeha u Bugarskoj, Jurgorden čeka Vošu ili Maribor

Vreme čitanja: 4min | čet. 15.08.24. | 21:02

Mlada Boleslav ludim preokretom izbacila Hapoel Ber Ševu i stigla do plej-ofa, Olimpija i Tiraspolju protiv Šerifa uz gol Nemanje Motike, bez problema sačuvala tri gola prednosti iz Ljubljane

Na neutralnom terenu u bugarskom Loveču zbog nestabilne situacije u Izraelu, oživljena je jedna narodna klepanica - "Igra kao mator." U njoj se pronašla Češka Mlada Boleslav. Mlada, a igra k'o matora! Posle 1:1 u Češkoj, na gostovanju u Bugarskoj gubila je sa 2:0 na poluvremenu, a onda je u narednih 45 minuta režirala senzacionalan preokret. Tri lopte u mreži Hapoel Ber Ševe i Mlada se našla u plej-ofu - 2:3.

Sve je išlo na vodenicu izraelskog tima. Oba udarca u okvir gola u prvom poluvremenu pretvorena su u pogotke! Golovi Ahmeda u 11. i Turgemana u 42. minutu nagovestili su da će Izraelci napustiti Bugarsku zadovoljno trljajući ruke, ali se u nastavku desilo poptpuno neočekivani scenario.

Povampirila se Mlada, digla iz mrtvih i za 45 minuta sasula čak četiri gola Hapoelu! Nakon što su Ladra u 49. i Kralik deset minuta kasnije rasplamsali neizvesnost, nervoza se proširila kroz redove nominalnog domaćina. Tibi je u 74. minutu ostavio saigrače na cedilu, a češki predstavnik je golovima Ladre i Kuseja od 82. do 90. minuta naplatio brojčanu superiornost.

Da Izraelci nisu mogli da se pomire sa prosutim mlekom pokazao je još jedan crveni karton, ovoga puta Šupenačeeva u dubokoj sudijskoj nadoknadi. Mlada i te kako ima čemu da se nada u plej-ofu budući da će joj rival biti mađarski Pakš.

Vode Vojvodina i Maribor veliku borbu u Bačkoj Topoli, borbu za plej-of Lige konferencije, a ko god kraj dvomeča dočeka kao pobedik, igraće sa Jurgordenom. Švedski predstavnik je nakon remija 1:1 u Finskoj, autoritativno odradio posao na svom terenu protiv Ilvesa - 3:1.

Klub koji je u sezoni 2022/23 igrao, čak i prošao grupnu fazu Lige konferncije u konkurenciji Genta, Moldea i Šamrok Roversa, posle godinu dana pauze došao je na korak do povratka u evropsku C produkciju. Drugoplasirani tim švedske elite se većim delom večeri za sve pitao i početkom drugog poluvremena nagovestio da će nakon luksemburškog Niderkorna, eliminisati i finskog predstavnika.

Već posle 14. minuta fudbala na Tele 2 areni domaćin je vodio zahvaljujući golu Besarda Šabovića, do isteka sat vremena igre Ilves se vratio preko Ropea Riskija, ali nije strelac gola iz prve utakmice imao adekvatnu pomoć saigrača u Stokholmu. A odbrana Ilvesa pukla je u smiraj prvog poluvremena kada je mrežu zatresao najbolji strelac Jurgordena, Deniz Humet.

Pogodak Turčina bio je šlagvort za ono što se dogodilo u sedmom minutu nastavka. Kombinacija Denilson - Stal donela je Jurgordenu i treći pogodak koji je naterao goste da zaigraju nešto ofanzivnije, ali nisu bili blizu ni da zakuvaju situaciju u završnici.

Ispostavilo se da je Olimpija mesto u plej-ofu za Ligu konferencije bukirala već posle prvih 90 minuta dvomeča sa Šerifom. Posle 3:0 u Ljubljani, revanš u Tiraspolju bio je puka formalnost. Ipak, Zmajčeki su doneli bodove slovenačkom fudbalu još jednim trijumfom. Strelac pobedonosnog gola u drugom meču - mada bi i bez njega Olimpija glatko prošla dalje - bio je Nemanja Motika koji je realizovao jedanaesterac u 88. minut. Dakle imaćemo jugo-derbi u borbi za mesto u Ligi konferncije pošto će rival Olimpije biti Rijeka.

KVALIFIKACIJE ZA LIGU KONFERENCIJE – 3. KOLO (REVANŠI)