Hviča Kvarachelija (Reuters)

Na Euru ih Mamardašvili jedva spasao, večeras Hvičini Krstaši ponizili Češku u Tbilisiju

Vreme čitanja: 2min | sub. 07.09.24. | 21:26

Izabranici Vilija Sanjola slavili 4:1 u Tbilisiju, Kvarachelija bio sveprisutan

Već sada nema dileme da je generacija Gruzije koju predvodi Vili Sanjol najbolja u istoriji ove zemlje otkako ne pripada Sovjetskom savezu i ima status samostalnosti. Ne samo da ima lidera u Hviči Kvaracheliji, mrežu joj čuva jedan od kvalitetnijih i najperspektivnijih golmana u Ligama petice, a prilično dobro je popunjena i na ostalim pozicijama.

Na osnovu onoga što smo večeras u Tbilisiju gledali u duelu prvog kola B divizije Lige nacija, čovek ne bi mogao da pretpostavi rang Gruzije i Češke na FIFA rang listi. A desilo se da je 70-plasirana reprezentacija ponizila selekciju koja zauzima 47. mesto i koja je slovila za blagog favorita - 4:1.

Hviča je bio sveprisutan u prestonici Gruzije. Nakon nešto više od pola sata fudbala, iznudio je jedanaesterac, te ga pretvorio u vođstvo, da bi početkom drugog poluvremena otvorio kontru potonjem egzekutoru Giorgiju Čakvetadzeu. Učestvovala je zvezda Napolija i u akciji kod trećeg gola koju je špic Liona i nekadašnja želja Crvene zvezde Žorž Mikautadze snalažljivo zapečatio golom, a poptupni slom Čeha potpisao je vezista Levantea Giorgi Kočorašvili.

U junu mesecu sudar ovih selekcija na Evropskom prvenstvu doneo je neizvesnost i remi rezultatom 1:1. Češka je tada držala Gruzijcima fudbalski čas i prosto je neverovatno kako 26 udaraca ka, a 11 u okvir gola nije pretvorila u trijumf. Razlog je bio neverovatni Mamardašvili koji je i večeras ekipi Ivana Haseka zaustavio četiri udarca. Jeste ga i 80. minutu matirao Lukaš Kalvah, ali samo za utešni gol gostujućeg tima.