(FK Partizan)

Ni najbolji Partizan nije dovoljan za Evropu: Imao je prolaz na talonu, ne i mirnoću u odbrani

Vreme čitanja: 6min | čet. 15.08.24. | 23:04

Crno-beli dvaput vodili, izborili produžetke, ali se pokunjeni vraćaju iz Švajcarske, Lugano ide na megdan Bešiktašu posle 2:2 u Tunu

Tun je mesto Partizanovog stradanja. I eliminacije sa kolovoza koji vodi ka Ligi Evrope. Pre devet godina ga je izbacio istoimeni tim, a na njegovom stadionu ove 2024. i osrednji Lugano, poslavši ga u završno kolo kvalifikacija za Ligu konferencije, a sebi osigurao dvomeč sa Bešiktašem.

Ako je te 2013. potučen do nogu u vreme trenerskog mandata Vuka Rašovića, onda je odigrao najkvalitetniji meč od povratka Aleksandra Stanojevića, samo što ni to nije bilo dovoljno da nastavi pohod ka drugom po snazi i isplativosti UEFA takmičenju. Bio je hrabar i efikasan, što mu je omoguićilpo nadu, ali opet defanzivno porozan, zbog čega je pretrpeo i drugu eliminaciju sa međunarodne scene ovog leta. Najpre od Dinama iz Kijeva, onda i od švajcarskog tima, posle iscrpljujućih 120 minuta revanša – 2:2 (2:1, 1:0).

Delovalo je da bi to moglo da bude veče velikog slavlja, osigurane jeseni van granica Srbije, jer je beogradska ekipa dvaput vodila i izgledala dobro na terenu, poništila poraz sa svog stadiona (0:1), uvela meč u produžetke, međutim, ponovo su joj propusti pojedinaca – konkretno Netana de Medine – koštali boljeg rezultata.

Ovako, Liga Evrope neće svratiti u Humsku. Za Ligu konferencije ćemo tek da vidimo...

Ako ništa drugo neki otpisani su se vratili. Kao u seriji. Skoro da im niko nije verovao, osim Aleksandra Stanojevića. Opravdano, ako je suditi na osnovu prikazanog na Stokhorn areni. Skoro da su navijači izgubili veru u Ksandera Severinu zbog njegove letargičnosti i Gajasa Zahida, jer ni izbliza nije podsećao na fudbalera iz minule sezone, da bi baš njih dvojica na drugom internacionalnom gostovanju ovog leta otvorili put Parnom valjku ka vođstvu.

Severina je poveo kontru posle oduzete lopte Kervina Arijage, kao na smučkama, u slalomu zaobišao dvojicu čuvara, dodao do Zahida, ovaj izbacio iz ravnoteže i trećeg Luganovog igrača u nepostavljenoj odbrani, namestio se i podsetio zbog čega je bio adut u trenerskoj eri Igora Duljaja. Šut u nebranjeni deo mreže za vođstvo beogradskog tima u završnici prvog poluvremena.

Bila je to nagrada Stanojeviću što je naredio ofanzivniji pristup nego na Topčiderskom brdu. Tad je rešio da čeka rivala u niskoj zoni i pokuša da ga ugrozi kontranapadima. Nije prošlo. Ovoga puta se opredelio da izađe visoko, saseče ideju Švajcaraca o ogranizaciji akcija iz poslednje linije, osloni se na krila i dočekao je da i ona budu uticajna. U većem delu prvog poluvremen odbranu nominalnog domaćina mučio je Ibrahim Zubairu. Nije bio loš ni prošle sedmice, međutim, igrao je pod opterećenjem žutog kartona, da bi novajlija iz ubskog Jedinstva demonstrirao potencijal koji se svideo ljudima iz Humske. Bilo ga je svuda, u odbrani i napadu, probao je i sa distance i glavom, iz jedne situacije zakasnio da reaguje na odlično ubacivanje razigranog Severine, dobro sarađivao sa Aldom Kaluluom i sve je nagoveštavalo da će ofanzivni pristup rezultirai golom. Kad nije uspeo levom stranom, gde je dejstvovao momak iz Gane, Partizan je poveo golom posle akcije desnom stranom, u kojoj se istakao Severina, iako je Holanđanin nešto ranije i sam mogao da poentira da je bolje pucao na spuštenu loptu Goha, posle saradnje Azijata i Kalulua.

Sve to na verodostojan načun ilustruje koliko su crno-beli bili opasni, svi iz ofanzinog dela tima su pružili nešto (više), a i odbrana je bila uvervljivija, maltene otupela oštricu Lugana i onesposobila ga da uradi bilo šta konkretno 45 minuta. Iz nekoliko kombinacija posle prekida tim Kroći Tortija je bio bezopasan, dok je šut Antioniosa Papadopulosa u nadoknadi lako ukrotio Aleksandar Jovanović.

Čim je počelo drugo poluvreme emitovao je Lugano i drugu sliku, te posle samo dva minuta tog dela igre poravnao. Umeće Urana Beslimija i pas ka Renatu Štefenu ispostavili su se nedokučivim za Partizanov štoperski tandem. Prvi udarac Štefena je blokirao Mujakićiako prethodno sa Markovićem nije spazio da se ubacuje reprezentativac Švajcarske – i to je donelo izjednačenje, a ukupnu prednost vratilo rivalu.

U takvim situacijama bi Partizan s početka sezone potonuo, možda se i predao, ali je ovog četvrtka bio odlučan i nastavio da igra kao da se ništa nije desilo. Nudio je pozitivne vibracije, postavio se kuražno, opet je imao Severinu kao pretnju, Jurčevića sposobnog da se ubaci, Zubairua da zapreti sa distance... I Zahida kao faktor na koju protivnik nije računao. Momak iz Osla je sredinom nastavka izveo korner, Svetozar Marković mudro sačekao da Papadopulos ostane „zaljepljen“ za travu, a golman Amir Saipi statičan i pogotkom glavom (kao u Kelnu pre dve godine) omogućio srpskom timu da napade prolaz i pre produžetaka.

Mogućnost za tako nešto je bilo. Naročito kad je Žoao Grimaldo zamenio umornog Zubairua i počeo da „širi“ odbranu Lugana, te kad je umesto indisponirnaog Alda Kalulua Nemanja Nikolić dobio šansu, a crno-beli „mišiće“ u napadu, jer su se uparili Taki i Mateus Saldanja, ali promene rezultata nije bilo. Čak ni kad je Grimaldo iznudio isključenje Albiana Hajdarija u 88. minutu.

Dok je jurio prolaz pre dodatnih 30 minuta, Partizan je lako mogao da skrene ka Ligi konferencije. Bar tri opasne situacije da postignu gol i izbace Stanojevićev tim propustili su doskorašnji lideri prvenstva Švajcarske. Odmorni Mohamed Belhađi, a tek Hišam Mau su, što iz prekida, što iz igre, opteretili goste, samo što nisu imali rešenja kako da savladaju još jednom odličnog Aleksandra Jovanovića. Njegove dve intervencije su spasle tim, pomogla je i prečka i ušlo se u produžetke.

U njima Partizan nije materijalizovao igrača više, a morao je. Baš kao što se čini da je Bibars Natho morao ranije da dobije šansu, da gurne neku loptu napred, na iskustvo proigra Nikolića Ili Saldanju... Ovako je Belhađi reagovao na centaršut koji je putovao čitavu večnust, toliko da ni De Medina nije stigao da interveniše i tu je bio kraj.

Drugi evropski kraj Partizana. Ostala mu je samo još jedna šansa.