Olimpija (©Reuters)

Olimpija ukrasila blistavu noć slovenačkog fudbala

Vreme čitanja: 3min | čet. 24.10.24. | 22:54

Zmajčeki bolji od LASK-a (2:0), Betisu samo bod protiv Kopenhagena (1:1)

Slovenački fudbal odavno nije imao bolje veče. Posle neverovatne pobede Celja nad Bašakšehirom (5:1), nove bodove za klupski koeficijent donela je Olimpija pobedom nad austrijskim LASK-om – 2:0. Što bi se reklo, svi imaju svojih pet minuta sreće ove jeseni na međunarodnoj sceni, osim srpskih predstavnika...

Dva kluba ostala su Slovencima u Evropi i oba su večeras upisala pobede. Dovoljna baza da mogu da maštaju o prolasku u prolećnu fazu takmičenja.

Bez obzira što su Austrijanci bili u dobroj formi do večeras, što su nesrećno ispustili pobedu nad Jurgordenom u prvom kolu, Olimpija je izašla na teren hrabro, odlučno, možda joj je krila dalo i Celje, pa su Ljubljančani zakoračili na teren sa rezonom „kad mogu naši zemljaci, možemo i mi“.

I nisu dugo Zmajčeki čekali da povedu: igrao se 14. minut kada je Alehandro Blanko pobegao odbrani LASK-a, bio je potpuno sam, nikog živog oko njega, što je na vreme video Raul Floruč i poslao mu savršenu asistenciju. Egzekucija je bila lakši deo posla.

Igralo se otvoreno u nastavku utakmice, prilično ravnopravan je bio odnos snaga, s tim što su Olimpijine šanse bile malo bolje. A, onda trenutak kada je definitivno rešeno pitanje pobednika, igrao se 80. minut, asistirao je Ristić, a Švajcer je povisio na 2:0.

Dok je nekada Sevilja dominirala evropskim kupovima, Betis izgleda nema takve ambicije.

Posle drugog kola Lige konferencije zeleno-beli imaju na kontu samo bod i to osvojen večeras kod kuće protiv FK Kopenhagena – 1:1.

Tim iz Sevilje je dosta oslabljen povredama igrača, ali dok mu na domaćoj sceni ide dosta dobro, u Evropi je to dosta traljavo. Opet, Betis je poveo „na vreme“, Ezalzuli je u 8. minutu načeo Dance, dao je krila Špancima, koji su bili mnogo bolji u prvom poluvremenu, samo što nisu uspeli tu inicijativu i dve-tri dobre šanse da pretvore u drugi gol, koji bi, verovatno, zatvorili utakmicu.

Kopenhagen baš i nije tim koji je strašljiv u gostima, tako da se očekivalo da će se trgnuti u nastavku, što se i dogodilo. Danci su najpre u 54. minutu tražili penal zbog prekršaja, samo što ga nisu dobili, ali jesu dvadeset minuta kasnije. Diks je bio siguran sa bele tačke, što je u isto vreme bilo „naređenje“ gostima da se povuku svi iza lopte.

Pritisak Betisa je bio jak, bilo je atraktivnih poteza, dodavanja petom, nekih polu prilika, ali velikih šansi koje bi dovele do gola je izostalo.