©AFP
©AFP

Ren najveći dobitnik poslednjeg kola Lige 1! Lil ostao bez Lige Evrope, a Monako bez evropskih takmičenja

Vreme čitanja: 3min | sub. 03.06.23. | 23:14

Tragično veče za Okser, koji je porazom od Lansa (1:3) ispao u drugu ligu

Dramatično poslednje kolo francuske Lige 1. Najveći dobitnik takozvane poslednje runde bio je Ren, koji je vezao četvrtu pobedu i iskoristio večerašnji remi Lila u Troi (1:1). Ipak, čini se da je najveći gubitnik bio Monako, koji je na svom terenu poražen od Tuluza (1:2) i propustio priliku da se domogne petog mesa, pa ga sledeće godine nećemo gledati u evropskim takmičenjima.

U senci je ostalo ozbiljno brukanje Pari Sen Žermena, koji je na proslavi šampionske titule, posle preorketa, poražen od Klermona (2:3). To je bio čak sedmi poraz Svetaca, koji sezonu završavaju sa samo bodom više od odličnog Lansa. Najprijatnije iznenađenje ovogodišnje Lige 1 bilo je na visini zadatka do kraja, a večeras su pokazali i svoju suroviju stranu, pošto su pobedom u Okseru izbacili domaćina u drugu ligu. Taj poraz je iskoristio Nant, koji je na svom terenu savladao poslednji Anže sa 1:0 i u poslednjem trenutku stigao do luke spasa.

Razočarao je i Marselj, koji doživeo treći uzastopni poraz u sezoni, izgubivši od Ajačija u gostima (0:1), a tačku na bleda izdanja stavio je i Lion, koji je izgubio u Nici (1:3).

Serhio Ramos se od Parka prinčeva oprostio golom u 16. minutu, na asistenciju Vitinje. Kada je pet minuta kasnije Kilijan Mbape duplirao prednost sa bele tačke, delovalo je da će to biti rutinsko slavlje Pari Sen Žermena, ali se domaćin ubrzo ugasio. Već do kraja prvog poluvremena Klermon je izjednačio golovima Gastijena Zefanea, a u 37. minutu jedanaesterac je promašio Grešon Kjei. Ipak, odlični napadač je stvari na svoje mesto postavio u 63. minutu, kada je postigao 10. gol u sezoni.

Od publike u Parizu se oprostio i Lionel Mesi, koji je odigrao svih 90 minuta, ali to nije bila njegova najblistavija partija ove sezone.

Lil je vodio u Troi golom Dijakitea od 52. minuta, ali je 20 minuta kasnije izjednačio Roni Lopes, bivši igrač upravo Lila. Gosti su bili uporni, imali su 66 odsto loptu u svom posedu i 18 udaraca ka protivničkom golu, ali nisu uspeli da dođu do pogotka koji bi ih odveo u Ligu Evrope.

Meč na stadionu Luj Drugi okončan je u poslednjih 20 minuta. Gosti su poveli golom Abuklala u 70. minutu, ali je samo osam minuta kasnije Ben Jeder izjednačio na 1:1. Do kraja meča i jedni i drugi su se razmenjivali u opasnim naletima, a odluka je pala u trećem minutu nadoknade kada je mrežu domaćina postigao Ris Hili.

Lans je imao apsolutnu kontrolu utakmice. Dva gola prvi put u sezoni postigao je vezista Klod Moris, kome to nije specijalnost. Moglo je da bude čak četiri-pet golova prednosti još u prvom poluvremenu, pošto su se ispromašivali Openda i Fulžini. Problem za Okser je bilo to što su domaći znali da Nant vodi protiv Anžea, ali im se tračak nade vratio u 71. minutu, nakon greške golmana Leke. Ali, Openda je 21. golom u sezoni pokopao nade šampiona Francuske iz 1996. godine da može da izbegne ispadanje u niži rang.

Na okršaju između Nanta i Anžea nije viđen veliki broj šansi, a za to je bio zaslužan domaćin, koji je pogodak postigao u ranoj fazi meča, a onda se organizovano branio. Heroj domaće publike bio je Kamerunac Igatijus Ganago, koji je mrežu Anžea pogodio u 16 minutu. Gosti su meč okončali sa 67 odsto lopte u svom posedu, ali nisu se snašli u organzaciji napada, pa Nant nije bio previše ugrožen u završnici meča.

FRANCUSKA 1 – 38. (POSLEDNJE) KOLO:

Ajačio - Marselj 1:0 (0:0)