©Reuters
©Reuters

Sudija te gura, ceo stadion bodri i to ti ništa ne vredi: Muk u Parizu, Španija je olimpijski šampion

Vreme čitanja: 3min | pet. 09.08.24. | 20:50

Crvena Furija je toliko dominantna u fudbalu da pobeđuje čak i kada protiv sebe ima domaćina i tendenciozno suđenje u njegovu korist

Fudbal je pobedio logistiku. Košarka to sinoć nije učinila, ali fudbal ove večeri jeste. Sklopila je Francuska čitav projekat sa Tijerijem Anrijem kao selektorom, uspela da sastavi na papiru najjači tim na Olimpijskim igrama, ali ovoga puta legendarnom centarforu nije vredela pomoć arbitara. Možda se protiv Irske 2009. Anri provukao kada je imao sudije na svojoj strani, ali sada mu ni to nije vredelo. Ekipa predvođena Aleksandreom Lakazetom i skoro 60.000.000 evra plaćenim pojačanjem Bajerna Majklom Olisom nije uspela da trijumfuje protiv trećepozivaca sa Pirineja.

Španija je posle produžetaka trijumfovala protiv Francuske 5:3 u finalu Olimpijskih igara, a po svemu viđenom zaslužila je do to učini i posle 90 minuta. Arno Kalimuendo se ipak "bacio u bazen" posle laganog kontakta sa defanzivcem Španije u nadoknadi vremena i tako izborio penal posle dugotrajnog pregleda VAR-a, ali je Španija potvrdila da je na svim nivoima fubdalski kralj za 2024. godinu, dokazala klasu u dodatnih 30 minuta i okitila se olimpijskim zlatom.

Besomučmo su navijači Francuske skandirali "Allez les bleus" tokom 120 minuta, nešto što je njihov zaštitni znak na ovim Olimpijskim igrama, ali u svetlu svih navlačenja u njihovu korist podseća pre na znak da se u blizini kuje nešto protiv rivala na terenu, nego kao poklič kojim se bodri domaćin. I ništa od toga nije vredelo Francuskoj ove večeri. Španija je sa Ferminom Lopesom i Aleksom Baenom kao ubedljivo najzvučnijim igračima u timu još jednom pokazala kako se sistemskim radom pobeđuju nepravde. Posle zlata seniora na Evropskom prvenstvu, višegodišnje dominacije u mlađim kategorijama, Španija je povećala svoj trofejni legat osvajanjem olimpijskog zlata.

Heroj finalne utakmice bio je 23-godišnji centarfor Rajo Valjekana Serhio Kameljo. Nije baš pomenuti momak mnogo poznat širim ljubiteljima fudbala, dao je primera radi samo tri gola u Primeri prošle sezone, ali je u sistemu reprezentacije Španije savršeno uklopljen. Dva gola dao je Kameljo u produžecima, a verovatno ključni momenat bio je njegov gol za 4:3 u 100. minutu. Načinom na koji je bocnuo loptu pored golmana Francuske Gijoma Restea podsetio je na Fernanda Toresa i njegov gol protiv Nemačke u finalu Evropskog prvenstva 2008. godine.

Srceparajući kraj Francuzi su verovatno i zaslužili, pošto je u 120+1. minutu Kameljo u kontri dao gol za konačnih 5:3 i tako učinio da skoro 50.000 gledalaca na Parku Prinčeva zaćuti i konačno prestane sa pokličem "Allez les bleus" koji su izgovorili više stotina hiljada puta u prethodne dve sedmice navijači Francuske u svim mogućim sportovima. Možda bi bilo prikladnije da su skandirali Allez les juges (napred sudije).

Španija je na ovaj način došla do svoje 14. medalje na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, a treće zlatne. Francuska ima 56 medalja, a ostala je na 14 zlatnih. Podsetimo, fudbaleri Maroka osvojili su dan ranije bronzanu medalju, pošto su u meču za treće mesto deklasirali komšije sa severa Afrike Egipat 6:0.