(foto: Reuters)

Vila može da bude hit Lige šampiona: Preoran Jang Bojsov 'veštak', Tilemans za istoriju

Vreme čitanja: 3min | uto. 17.09.24. | 20:44

Ekipa Unaja Emerija debitovala u elitnom takmičenju i odmah uzela tri boda

Pamte nešto starije generacije kakav je bum napravila Aston Vila početkom osamdesetih godina kada je Piter Vit rešetao mreže i podario klubu poslednju titulu u Engleskoj i jedini ‘Ušati pehar’ u tadašnjem Kupu šampiona.

Ima klub iz Birmingema trofeje poput onog u Superkupu Evrope, kasnije je nekoliko puta bio i osvajač Liga kupa, ali uspehe poput onih u te dve godine više nije uspeo da ponovi. Više od četiri decenije kasnije, navijači su dočekali da vide svoju Aston Vili ponovo u fudbalskoj eliti i kako već na debiju u Ligi šampiona uzima tri boda na nimalo prijatnom gostovanju Jang Bojsu – 3:0 (2:0).

Mnogi su godinama dovodili u pitanje njegovu trenersku klasu i da li je kalibar za najveće evropske klubove, ipak gde god je radio Unaj Emeri je pravio rezultate i dobre stvari. Sa Aston Vilom još nije osvojio ništa, ali sama činjenica da je uspeo da je uvede u Ligu šampiona i napravi vrlo zanimljiv, konkurentan sastav najvećim ostrvskih klubovima govori u prilog tome od kakvog je štofa satkan španski stručnjak.

Trebalo je Lavovima iz Birmingema malo vremena da se ‘prešaltaju’ na prilike najboljeg evropskog fudbala, ali kada su pregrmeli ozbiljan pritisak Jang Bojsa, utakmica se u nastavku igrala pod njihovim uslovima.

Svako ko je igrao na ‘veštaku’ i pogotovo na podlozi stadiona Jang Bojsa zna koliko je teška promena, odnosno tranzicija i da nije to ista dinamika fudbala. Iz tog razloga domaćin i jeste bio opasniji u uvodnih dvadesetak minuta, čak je preko Ebrime Kolija već u 12. minutu imao izuzetnu šansu da stigne do gola, ali je Emi Martinez bio na visini zadatka. Nakon ove situacije težište se lagano prebacivalo na polovinu Jang Bojsa i ubrzo se osetilo da je samo pitanje trenutka kada će pasti gol.

Desilo se to u 27. minutu kada je Džon Mekgin poslao upotrebljivu loptu u šesnaesterac, a na pravom mestu našao se Juri Tilemans koji će zauvek ostati upisan kao prvi strelac gola za Aston Vilu u Ligi šampiona!

Pogodak belgijskog veziste samo je dodatno otvorio utakmicu i pre svega opustio fudbalere Vile koji su se okuražili da još više krenu napred i stegnu obruč oko kaznenog prostora rivala. To se brzo isplatilo jer je u 38. minutu Džejkob Ramzi poslao neodbranjiv udarac po zemlji i uvećao prednost. Jang Bojsi su bili potpuno ošamućeni!

Vila je posle dva brza gola ušla još ofanzivnije i agresivnije u nastavak, ali se na novu promenu rezultata čekalo gotovo do pred kraj meča.

Moglo je komotno da bude 3:0 i mnogo ranije, ali je pogodak Olija Votkinsa pred kraj poluvremena poništen zbog igranja rukom, baš kao i nova lepotica Džona Durana u 78. minutu, kada je Amadu Onana pokvario akciju. No, Belgijanac se ispravio za grešku u 86. minutu kada ga je Juri Tilemans razigrao, a ovaj na lukav način matirao nemoćnog Davida von Balmosa.

Još je rano da dajemo velike prognoze, ali ova Aston Vila lako može da bude pravi hit Lige šampiona! Jeste da Jang Bojs nije sam krem evropskog fudbala, ali za razliku od Vile ima daleko više iskustva u evropskim takmičenjima. Danas je ipak pobedu odnela taktika i fudbalska klasa.