(Star sport)

Voša ispala iz Evrope! Maribor perfektan u penal seriji

Vreme čitanja: 5min | čet. 15.08.24. | 22:59

Lale nadoknadile gol minusa iz prvog meča ali su na penal lutriji Nikolić i Ivanović bili neprecizni

(Od dopisnika Mozzart Sporta iz Novog Sada)

Na kraju je penal lutrija odlučila Vošinu sudbinu u Evropi. Promašeni penali Lazara Nikolića i Mihaila Ivanovića je sprečili Lale da se domognu poslednjeg stepenika u kvalifikacijama za Ligu konferencije. Vraćaće se Novosađani na plejadu šansi koje su propustili u ovom meču. Kada bi se samo brojale prečke... Ali se broje golovi, a Maribor ih je na kraju imao više sa bele tačke.

Pretrpeli su Novosađani tri sata paklenog intenziteta da bi na kraju bili eliminisani na penale. Reklo bi se nezasluženo. Imao je i Maribor svoje prilike, ali posle svega viđenog, ne može se reći da su bili bolji rival u ovom dvomeču. Srećniji svakako jesu jer su pogodili sva četiri penala, a Voša samo dva. Nakon 1:0 u 90 i 120 minuta fudbala, na penale je bilo 4:2 za Slovence.

Rani gol najboljeg pojedinca na današnjem susretu Đorđa Crnomarkovića skinuo je veliki teret sa leđa Stare dame i izbrisao minus iz Maribora. Lale su u nastavku prvih 45. minuta igrale sa mnogo više elana, a šanse su se ređale kao na traci. Ivanović je u Bačkoj Topoli mogao da ukleše svoje ime na listi zlatnih Vošinih dečaka, ali je na kraju poneo epitet tragičara.

Nije jedini, posle ove večeri na TSC areni, neće spavati ni Savićević, Sičenje, Lazar Nikolić, mada verovatno ni ostatak novosadskog kolektiva, jer se na ovom susretu zaista videlo koliko žele u Evropu. Nakon pet uzastopnih poraza došao je i šesti i poput malja poklopio Novosađane, koji su još jednom imali igru, ali je, kao mnogo puta ove sezone, ponovo izostao rezultat.

Maribor je u uvodnih nekoliko minuta bio mnogo konkretniji. Delovalo je kao da su oni sa zaostatkom ušli u ovaj susret, a ne Vojvodina. Uspeli su u nekoliko navrata da nateraju Novosađane na izgubljene lopte nedaleko od sopstvenog šesnaesterca i zatim ekspresno dolazili u priliku da ugroze Carevićev gol. Malo je falilo da na semaforu osvane 0:1 već nakon deset minuta igre, jer je Begreu nedostajalo pola koraka, da smesti loptu u praznu mrežu.

Previše letargično su delovale Lale prvih 15 minuta, a onda je zazvonila prečka gostiju posle udarca Savićevića i probudila Novosađane. Konačno se setila ekipa Božidara Bandovića da im je potrebna pobeda sa dva gola razlike, kako bi nastavili evropski san.

Krenuli su Novosađani juriš ka golu protivnika, a jedan karakterističan slalom Serija nagrađen je slobodnim udarcem na 20 metara od gola, koji čuva Ažbe Jug. Internacionalac iz Obale Slonovače je na premijeri ove sezone već pronašao glavu Alekse Vukanovića u Bačkoj Palanci, a sada je u Topoli nagradio dobro ubacivanje Crnomarkovića i Voša je stigla do toliko bitnog gola.

Sa ovim pogotkom, pao je kamen sa srca Novosađana. Sve im je polazilo od noge, a do finiša prvog dela mogli su i do ubedljivijeg vođstva. Dve velike šanse propustio je Vukan Savićević, a nimalo naivni nisu bili ni pokušaji Sičenjea iz daljine i Ivanovića glavom.

Poput gola, bio je značajan i izlazak Josipa Iličića zbog povrede u 35. minutu. Prekaljeni slovenački reprezentativac nije mnogo pokazao na TSC areni, ali poznato je da poseduje kvalitet da jednim potezom promeni čitav meč. Sa njegovim odlaskom na klupu, odahnuli su i igrači i navijači Novosađana.

Ante Šimundža je morao od starta drugog dela da igra sa džokerom El Arabi Sudanijem, kako bi možda doneo gol odluke, baš kao na Ljudskom vrtu. Bivši fudbaler Dinama iz Zagreba je već u prvom kontaktu sa loptom zaledio srca navijača Vojvodine kada je šutirao pored gola. Nastavio je poput Tasmanijskog đavola da deluje u šesnaestsrcu Lala, koje su imale popriličnih problema sa iznošenjem lopte usled visokog presinga Slovenaca.

Kako je teklo drugo poluvreme, Vošini fudbaleri su postajali sve sigurniji na lopti, a kada su se konačno osmelili i krenuli u kolektivnu ofanzivu, vrtlog u šesnaestercu gostiju je doneo i šanse. Ponovo su Ivanović i Sičenje zaslužili da se nađu u izveštaju, ali kao konačne tačke smislenih akcija Lala, koje nisu pretvorene u pogotke. Ili bar (jedan) pogodak, koji bi bio sasvim dovoljan da nokautira Mariborčane.

Ipak, sudbina je na kraju regularnog dela, na još jedan test bacila Vošino dete. Imao je Mihailo Ivanović priliku da stekne epitet heroja Vojvodine, odvede ih korak bliže ka evropskoj jeseni i istovremeno podigne svoju vrednost na međunarodnom tržištu. Ali prvo pas Lazara Nikolića nije bio dovoljno dobar, pa zatim ni odluka Ivanovića da ne šutira iz prve.

Upravo je Lazar Nikolić bio najraspoloženiji fudbaler crveno-belih u produžetku. Ovog puta je Bandović rešio da ga uvede na umesto Bamidelea na boku i tačno se videlo koliko momku iz Leskovca više prija ofanzivna uloga, od one kada treba da juri protivnička krila. Pravo osveženje za Novosađane u dodatnih 30 minuta bio je Marko Veličković, koji je kretanjem okupirao pažnju defanzivaca Maribora, na kojem umalo da profitira Kejleb Zadi Seri.

Mnogo su Lale bile konkretnije u produžecima sa šest udaraca na gol, naspram Mariborova dva. Vremenom su i jedni i drugi ostali bez snage i dočekan je scenario, predviđan još na isteku regularnog dela – penal serija. Prizivali su i igrači, kao i njihov trener sreću pred ovaj meč na TSC areni. Međutim, ona im ponovo o krenula leđa i preko uspešnog penala Blaža Vrhoveca, odvela Maribor u plej-of Lige konferencije. Jug je zaustavio udarce Nikolića i Ivanovića, Carević nije bio ni blizu da stopira šuteve Mbine, Sudanija, Repasa i Vrhoveca.

Piše: Konstantin Mlađenović

LIGA KONFERENCIJE, 3. KOLO, REVANŠ:

VOJVODINA - MARIBOR 1:0 - penalima 2:4 (prva utakmica 1:2)

/Crnomarković 24/

Penali: Petrović 1:0, Mbina 1:1, Savicćević 2:1, Sudani 2:2, Nikolić - Jug brani, Repas 2:3, Ivanović - Jug brani, Vrhovec 2:4

Stadion: TSC Arena. Gledalaca: 3.000. Sudija: Gustavo Koreja (Portugalija

VOJVODINA: Carević - Butean, Sičenje, Crnomarković, Barios - Savićević, U. Nikolić (od 97. Veličković, od 102. Đrođević), Petrović - Bamidele (od 66. L. Nikolić), Ivanović, Seri.

MARIBOR: Jug - Šivis, Vidmar, Karič, Mjelec - Z, Repas (od 105. Vrhovec), J. Repas - Barišič (od 65. Boris), Iličić (od 36. Jakupović, od 91. Mbina), Božić (od 65. Burle) - Bugre (od 46. Sudani).

Žuti kartoni: Crnomarković, Seri, Petrović (Vojvodina), Barišič, Bogre, Boris, Vrhovec (Maribor)