Edoardo Bove (Reuters)

Vučić kojeg je Murinjo spasao treće lige zapalio Rim, novo finale na vidiku (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | čet. 11.05.23. | 23:02

Roma nosi u Nemačku minimalnu prednost golom klupskog deteta

Nikada u karijeri Žoze Murinjo nije bio poznat kao trener koji voli da isforsira i pruži šansu mladom igraču. Neke poput De Brujnea, Salaha, Lukakua, Filipea Luisa ili Bonućija je vrlo brzo precrtao i oterao. Ali tada mu se moglo. Radio je u velikim i bogatim klubovima.

U Romi je situacija drugačija. Hteo to ili ne, morao je da pogleda sve igrače Vučice koje je zatekao i da crpi sve raspoložive resurse. Tako su nastali Murinjovi „vučići“. Prvo Nikola Zalevski, a potom i Edoardo Bove, Benjamin Tahirović, Kristijan Volpato... Klinci koje je promovisao u sve bitnije faktore u igri Vučice.

Večeras mu je jedan od njih trasirao put ka novom evropskom finalu i eventulanom trofeju. Mladi vezista Edoardo Bove je bio strelac jedinog gola u prvom meču polufinala Lige Evrope protiv Bajer Leverkuzena – 1:0.

Kada je Murinjo preuzeo Romu, Bove je bio na pragu selidbe u Seriju C. Ipak, posle nekoliko treninga je Portugalac insistirao da ostane u prvom timu. Prošle sezonu mu je igrao na desetak mečeva, ove već na 27 i večeras je postao najmlađi Romin strelac u polufinalima evrokupova. Tek treći gol u dresu Rome ali mnogo bitan... Za dete koje je rođeno u Rimu i odraslo kao „romanista“, veče za pamćenje. Nastavio je tradiciju klupske dece poput Totija, De Rosija, Florencija, Pelegrinija...

Da Murinjo nema problema sa povređenim štoperima (Ljorente i Kumbula) i da Kristante nije morao da bude večeras prekomandovan u poslednju liniju, pitanje je da li bi Bove počeo. Ali ovako je morao da startuje u veznom redu sa Matićem i Pelegrinijem. I da pored svega osigura prilaze golu od ubitačnih kontri koje je fudbalere Leverkuzena naučio Murinjov nekadašnji đak Ćabi Alonso. I preporodio ih otkako je seo na klupu.

U spektakularnom ambijentu na Olimpiku dostojnom završnice Lige šampiona, Roma je na startu meča veliku priliku posle prekida i šuta Ibanjeza ali je Hradecki odbranio. Sve što je Leverkuzen uspeo u prvih 45 minuta su solidni pokušaji Andriha i Virca. Utakmica po Murinjovim standardima...

Vrebala je Vučica priliku i dočekala je u 63. minutu. Bove je krenuo u prodora sa sredine terena i proigrao Ejbrahama čiji šut je Hradecki odbranio. Ali Bove je sve ispratio i stigao da otpadak pretvori u gol. I ispostaviće se, pobedu. Gol možete da pogledate OVDE.

Imao je Bove ubrzo još jedan opasan pokušaj a Leverkuzen je prvu i jedinu pravu šansu stvorio u 90. minutu kada je Rui Patrisio pogrešio kod istrčavanja ali je Kristante bio na pravom mestu da sa gol-linije očisti šut Frimponga.

Vučica nastavlja pohod ka drugom evropskom trofeju od dolaska Murinja. I karte za Ligu šampiona.