""

Iz dvojke u keca: Ludnica u F grupi se nastavlja, Kockasti srušili Azure!

Vreme čitanja: 3min | sub. 14.09.13. | 16:18

Sjajnom igrom Bojana Bogdanovića, Krunoslava Simona i Roko-Leni Ukića Hrvati stigli do zlata vredne pobede

Kako prvenstvo prolazi reprezentacija Hrvatske igra sve bolje. Izabranici Jasmina Repeše upisali su vrlo, vrlo važnu pobedu u drugom kolu druge faze nad Italijom i gotovo sigurno obezbedili prolaz u četvrtfinale. S druge strane Italijani se sada nalaze u očajnoj poziciji, jer su posle pet vezanih pobeda vezali dva poraza i vrlo verovatno završili takmičenje - 76:68.

Sjajnom kontrolom skokova (41-34), posebno u napadu (čak 14), ali i vrlo jakom igrom u odbrani u drugom poluvremenu Kockasti su nadoknadili prednost od 12 poena, zatim napravili istu toliku razliku i rutinskom igrom u poslednjih pet minuta došli do zasluženog trijumfa. Italiji su, sa druge strane, jako falili poeni van linije 6.75, jer je iz 18 pokušaja ubacila svega pet... Takođe, i razočarali su i Belineli, koji nije postigao koš u drugih 20 minuta, Đentile, koji u 24 minuta nije uspeo da pogodi koš, ali i trojkaša Dinera...

Italija je utakmicu počela vrlo jako. Datome i Aradori prvi načeli koš rivala, dok su Hrvati uzvratili preko Tomića, Ukića i Markote. Ipak, serijom 10:2 Azuri su pokazali da pobedu žele više od svega, pa je prva deonica završena rezultatom 17:8. Nastavak susreta doneo je novo uvećanje prednosti, pa je u jednom trenutku prednost otišla i na +13 (24:11). Bojan Bogdanović je sa sedam vezanih poena vratio svoj tim u život, ali su Italijani i dalje držali konce u svojim rukama. Do kraja prvog poluvremena Kockasti su vezanim poenima Žorića razliku uspeli da svedu na svega pet poena (36:31) i od tada kreće serija Hrvatske koja je donela novi trijumf.

Naše komšije su u drugo poluvreme ušle silovito. Bogdanović, Žorić i Simon su doneli prvo izjednačenje rezultata još od početka utakmice (38:38), da bi isti triling igrača preveo rezultat u korist svog tima u narednih nekoliko napada (49:43). Sada je Italija bila ta koja je bila u podređenom položaju, dok su izabranici Jasmina Repeše igrali dominantno. Azuri su bili potpuno izgubljeni, ušli su u seriju promašenih šuteva, a u celoj trećoj četvrtini pogodili su svega dva šuta iz igre, iz 14 pokušaja! U poslednjih deset minuta Hrvatska je ušla sa prednošću od 12 poena (57:45), što je dalo određenu sigurnost.

Datome je postigao prve poene za svoj tim posle čak sedam i po minuta igre, a to je bio momenat koji je najavio nešto neizvesniju završnicu. Repeša je čak zatražio tajm-aut, ali nije urodio plodom. Kusin i Datome su vodili Italiju do rezultata 70:66 dva i po minuta pre kraja, a utakmica je ušla u vrlo neizvesnu završnicu.

Četa Simonea Pjaniđanija je pokušala da do kraja utakmice napravi pravi haos i preokrene rezultat u poslednjih nekoliko napada, ali nisu uspeli. Prvo je Kusin napravio potpuno nepotreban faul u napadu, da bi Đentile promašio zicer. Hrvati su pobedu overili preko Krunoslava Simona sa četiri vezana poena za konačan rezultat 76:68.

Hrvatska sada ima sedam bodova, dok Azuri imaju jedan manje.