
Jokić: Imam grižu savesti zbog Rige; možda nisam zaslužio da budem kapiten
Vreme čitanja: 8min | uto. 23.06.26. | 12:22
Prvi put od 2022. godine, Nikola Jokić se obratio srpskim medijima kao član reprezentacije Srbije
Novi kapiten reprezentacije Srbije Nikola Jokić spreman je da predvodi nacionalnu selekciju u završnici kvalifikacija za Mundobasket 2027. godine. Nemamo često priliku da čujemo šta misli i oseća najbolji košarkaš sveta, pošto baš retko priča sa medijima, ali sada smo dobili priliku da poslušamo šta kaže predvodnik naše nacionalne selekcije.
Prvi put posle četiri godine i okupljanja u Staroj Pazovi, Nikola Jokić obratio se srpskim medijima posle prvog treninga reprezentacije Srbije nakon okupljanja.
Izabrane vesti
Može se reći da je za javnost malo i iznenađenje što je Jokić došao da igra kvalifikacije za Mundobasket, posle još jedne duge i naporne sezone. Nikola je pak javno rekao da oseća grižu savesti zbog kiksa koji se desio u Rigi na Evropskom prvenstvu, kada su nas Finci izbacili u osmini finala, pa čak i da možda nije zaslužio da bude kapiten što je čast koja mu je prvi put pripala.
No, to su dve teme. Krenimo redom...
"Možda i neka moja griža savesti zbog neuspeha koje smo ostvarili na poslednjem takmičenju (Evrobasket), da mogu kući da odem da se normalno ponašam. Neću da kažem da me ne bude sramota, ali postoji neka griža savesti sa moje strane. Želja mi je da vratimo Srbiju tamo gde treba da budemo, košarku i sport. Dobio sam zadovoljstvo i privilegiju da budem kapiten, možda još nisam zaslužio jer su mnogo velika imena nosila kapitensku traku, ima i momaka koji su stariji od mene... Trener mi je to dao, poklonio ili kako da kažem već, ali pokušaću da to nosim i da pokažem na terenu sve kako kapitenu dolikuje", započeo je Jokić.
Sa nekim reprezentativcima će prvi put igrati.
"Uvek je isto, sa nekima sam igrao ranije u reprezentaciji, sa nekima ću igrati prvi put i tek se prvi put vidimo i upoznajemo, ali stvarno je privilegija doći ovde. Uživanje je igrati za reprezentaciju".
Dotakao se Jokić i poraza Denvera u doigravanju NBA lige.
"Što se tiče mog tima, ispali smo u prvoj rundi, neki kažu možda smo mogli više, neki kažu mogli smo bolje, ali kada te neko pobedi u plej-of seriji, mislim da je ta ekipa bolja od tebe. Da smo mogli, pobedili bismo".
Nazad na Srbiju. Imao je poruku za navijače - da napune tribine.
"Nadamo se da ćemo igrati pred punim tribinama. Mi imamo mnogo motivacije, znamo za šta igramo, što smo se okupili. Uvek je lepo igrati pred našim navijačima, pred našim ljudima i zastavom. Nadam se da će biti pune tribine. Emocije su na mnogo većem nivou, drugačije je jer predstavljaš zemlju i momke koji zajedno sa tobom rade, predstavljaš grad i porodicu. Privilegija je i zadovoljstvo, emocije su na visokom nivou".
Dobio je pitanje predstavnika medija i o nedavnom odlasku u pozorište...
"Odem nekada i u Americi u pozorište, pokušavam da živim kao sav normalan svet. Volim i uživam u tome, zanimljivo mi je sve".
Da li će ugostiti saigrače u Somboru?
"Svako ovde ima svoju kuću i svako posle duge sezone hoće da bude kod kuće, ali zašto da ne? Svi koji su došli u Sombor su lepo ugošćeni. Neću nikog da teram, ako su u okolini, neka svrate".
Otkrio je i kakav odnos ima sa Dušanom Alimpijevićem.
"Trenera poznajem još od pre, još od ranije kroz neki krug prijatelja. Znam ga drugarski, čak smo igrali jedan protiv drugog kada je bio trener, i tad je izgubio od mene. Možda mi zato sad i vraća. Mislim da sam sa svakim selektorom imao dobar odnos. Sa Karijem sam u jako dobrim odnosima danas i sa Duletom mi je uvek zadovoljstvo da podelim mišljenje, da li je šala, da li je košarka ili bilo šta. Uvek ima neka vrsta kontakta. Komunikacija je uvek dobra stvar", zaključio je Nikola.









