(©FIBA)
(©FIBA)

Ništa od novog zlata: Juniori prepustili evropski tron

Vreme čitanja: 3min | ned. 04.08.24. | 21:57

U finalu kontinentalnog šampionata u finskom Tampereu, puleni Vuleta Avdalovića izgubili od vršnjaka iz Nemačke rezultatom 93:83

Prošlog leta su na putu ka kontinentalnom tronu juniori Srbije srušili vršnjake iz Nemačke u polufinalu, međutim ove godine je u finalu usledila osveta Pancera za poraz u Nišu. Izabranici selektora Vuleta Avdalovića su prepustili tron u finskom Tampereu pošto su u finalu U18 Evropskog prvenstva izgubili od selekcije koja je lani bila bronzana na jugu Srbije - 93:83 (33:19, 18:26, 16:13, 26:25).

Ni sjajni Sava Drezgić sa 30 postignutih poena, ni jednako dobri Andrej Kostić koji je meč okončao sa 23 bili su nedovoljni da bi Orlići drugu godinu zaredom završili na najvišem postolju. Mora se priznati da je protivnik zaslužio večeras pobedu pošto je kontrolisao rezultat od ranog početka pa do samog kraja. Prosto, imali su mnogo više raspoloženih igrača u svojim redovima, pošto se novi košarkaš Partizana, Mitar Bošnjaković, jedan od naših najboljih igrača na ovom prvenstvu, povredio u polufinalu, dok je Aleksa Dimitrijević ostao bez poena za više od 20 minuta na parketu. Tu sve leže razlozi poraza.

Počelo je katastrofalno po Avdalovićeve momke. Već na polovini prve deonice su gubili sa 22:6 pošto su Panceri napravili seriju 17:0. Još tada je moglo da se nasluti kako će se okončati meč, mada su Srbi uradili sve kako bi preokrenuli. Nažalost, za razliku od jučerašnjeg polufinalnog duela, sada prosto nije bio njihov dan.

Ništa u početnoj fazi utakmice naši talentovani dečaci nisu uspevali da urade. Šta god da su pokušali, nailazili su na stamen otpor Pancera koji su jasno stavili do znanja da žele da oni budu ti koji će diktirati dešavanja na parketu.

I jesu, pošto je u tim momentima izgledalo kao da se utakmica igra na samo jedan koš. U ozbiljnom zanosu je bila četa selektora Alana Ibrahimagića koja je do kraja deonice ubacila više do 30 poena.

Briljirao je student Univerziteta Teksas, Kristijan Anderson, kao i novi igrač Mege, Džek Kajil. Na drugoj strani, uzde našeg tima je jedini držao heroj polufinalnog duela Kostić.

Iako nije bilo puno raspoloženih igrača u našem taboru, dovoljno je bilo da Kostiću ruke da samo Drezgić i da se utakmice otvori. Mladi plejmejker Partizana na kaljenju u Americi se razigrao u drugom kvartalu, ubacio 17 poena i tako u najvećoj meri bio zaslužan za veliki povratak naše reprezentacije. Sjajnu drugu četvrtinu je zapečatio trojkom uz zvuk sirene kojom je poluvreme zatvorio sa minusom od samo šest poena (51:45).

Na konto dobrog momentuma je Drezgić otvorio i drugih 20 minuta, a njemu se priključio i Ognjen Srzentić. Još više su Orlići krenuli da tope razliku Nemaca, čak u jednom trenutku i prišli na samo pola koša razlike (57:56), međutim nikako nisu uspevali da dođu do preokreta.

Propustili su nekoliko veoma dobrih prilika da u poslednjih deset minuta uđu u plusu, što je protivnik iskoristio da pred presudni deo igre ima nešto sigurniji suficit (67:58).

To naravno nije značilo da je bilo šta izgubljeno. I dalje su sve karte bile otvorene. Kada je Drezgić pogodio treću trojku na meču, a potom i Kostić u kontri zakucao, razlika je šest minuta do kraja opet došla na samo jedan posed (72:69).

Ipak, to je bilo sve što su uradili do kraja utakmice. Nemci su serijom 15:3 konačno srušili otpor upornih srpskih bisera koji nisu mogli da sa samo dva raspoložena igrača odbrane tron.

NEMAČKA - SRBIJA 93:83

(33:19, 18:26, 16:13, 26:25)

Dvorana: Hamaketsa 1.

Gledalaca: 905.

Sudije: Jener Jilmaz (Turska), Gintaras Mačijulis (Litvanija), Edgard Sesareli (Francuska).

NEMAČKA: Kajil 15, Miler 3, Anderson 31 (4sk., 5as.), J. Miler, Stojber 5, Stajnbah 11 (5sk.), Duru 10, Šreder, Karačenkov 18 (10sk., 8as.), Lastring, Doris, Kodže

SRBIJA: Vojinović 2, Tofoski 1, Drezgić 30 (6sk., 7as.), Srzentić 13, Bošnjaković, Stanojević 6 (9sk.), Šojić 6 (8sk.), Marković, Jovanović 2, Plisnić, Dimitrijević, Kostić 23.