Detalj sa utakmice (©AFP)

Srbija igrala fantaziju od košarke 36 minuta, sudije pogurale SAD do finala

Vreme čitanja: 4min | čet. 08.08.24. | 22:47

Tim Svetislava Pešića igraće za bronzu protiv Nemačke

Kakva je to bila košarka, kakva je to bila igra punih 36 minuta! Nervoza je cepala Drim tim, ali kada je pretilo da se dogodi najveća senzacija Olimpijskih igara i da 12 najvećih američkih košarkaških zvezda ispadne pre finala i meča sa domaćinom, na scenu su stupila trojica anonimnih sudija, koji su pogurali SAD taman koliko je bilo potrebno za preokret i za pobedu - 95:91.

Koraci ne postoje za Lebrona Džejmsa i Džoela Embida, niti faulovi u odbrani, pošto u drugom poluvremenu, u obe četvrtine, tim SAD gotovo da nije ni ušao u bonus.

Na kraju je i srpski tim ostao bez goriva, malo ishitrenih šuteva, malo loš izbor poteza, trojka Bogdanovića koja je izašla iz obruča, dok je sve što je Stef Kari bacio ka košu, prošlo kroz njega.

Kapa dole i sve čestitke za igru, za sve urađeno na terenu, Srbija apsolutno nije zaslužila da izgubi ovu utakmicu. Eh, što ova utakmica nije mogla da traje samo dvadeset minuta... Pošto je Srbija prvu polovinu odigrala – savršeno. Prvu četvrtinu dobila je sa osam poena razlike. Pešićevi puleni su za deset minuta igre ubacili 31 poen kroz mrežicu SAD (31:23).

Šut je sjajno služio, 75 odsto za dva i 56 odsto za tri. A, pogađali su Bogdanović, Avramović, Jokić, Petrušev, Dobrić... Lopta je kružila, svi su pogađali. Ostali su Ameri zatečeni, jer su, kao što su u najavi utakmice pričali, očekivali da će sve ići na Jokića, jer ništa drugo Orlovi nemaju da ponude. Kad ono...

Jedino za šta Srbija nije imala rešenje bio je Stef Kari. Jer, za ono što on izvodi na terenu, odbrana još nije izmišljena. Ubacio je pet trojki, ukupno 17 poena za četvrtinu. Ali, na sreću, ostale američke asove nije tako dobro u uvodu meča šut služio kao u prethodnoj utakmici u Lilu.

Koš Bogdanovića dve sekunde pre kraja četvrtine donele su Srbiji najveću prednost, od osam razlike.

Fantastična igra Srbije nastavljena je i na startu drugog dela. Serijom 8:2, uz trojke Gudurića i Micića od tablu (!), momci u plavom su pobegli na 14 poena razlike (39:25) i naterali selektora SAD Kera da nabaci malo zabrinutiji izraz lice i pozove tajm-aut. Naredba je, očigledno, bila da mora jače, oštrije, agresivnije, jer je krenula ozbiljna „tuča“ u reketu nakon toga.

Odgovor Srbije je bio fenomenalan: Jokić je udario rampu Lebronu, a onda poentirao uz faul za velikih, nestvarnih 17 razlike (42:25)!

Imali su Ameri seriju 7:0, ali u prvom poluvremenu utakmice Srbija je imala odgovor na sve! Aleksa Avramović se nije ohladio na klupi, ruka mu je i po povratku na parket bila „vrela“, vezao je dve trojke i prvu polovinu utakmice završio sa 15 poena, četiri skoka i dve asistencije.

Posle 20 minuta igre 11 poena razlike za Srbiju – 54:43. Rezultat koji niko nije mogao da očekuje, ali je po svemu viđenom na terenu bio možda i „mali“, jer je Pešićev tim igrao kao sat. Na kraju je Lebron Džejms počeo da vuče Drim tim, čarka sa Petruševom ga je probudila i krenuo je da igra, da napada punom snagom i u napadu i u odbrani i da gestikulira u isto vreme. Njegov koš stavio je tačku na poluvreme.

Pitanje je samo bilo može li Srbija da nastavi u istom ritmu u trećoj četvrtini, a očekivalo se da Amerikanci krenu još jače, da pritisnu najjače što mogu.

*** Olimpijske igre, polufinale ***

SAD - SRBIJA 95:91

/23:31, 20:23, 20:22, 32:15/

Dvorana Bersi, Pariz.

Gledalaca: 12.213;

Sudije: Ademir Zurapović (BiH), Hulio Anaja (Panama), Martins Kozlovskis (Letonija).

SAD: Stef Kari 36 (9/14 za tri, 8sk), Edvards 2, Džejms 16 (12sk, 10as), Durant 9, Vajt -, Halibarton, Tejtum, Embid 19, Holidej 3, Adebajo -, Dejvis 4, Buker 6.

SRBIJA: Plavšić, Petrušev 9 (5sk), Jović, Bogdanović 20 (4sk, 3as), Marinković -, Dobrić 9, Jokić 17 (11as, 5sk), Micić 8, Gudurić 9, Davidovac, Avramović 15 (4sk, 3as), Milutinov 4 (5sk).

------------------

Kari je nastavio da sipa, došao do svoje osme trojke, zapretio je Drim tim prilaskom na šest razlike (65:59), ali onda je, kao u svakoj pravoj ekipi, istupio neko drugi – sada Micić. Pet njegovih poena, uz promašaje Duranta, vratili su Srbiju na bezbednih devet, a onda majstorija Marka Gudurića! Posle dva bacanja stigla je trojka uz faul! Srbija na +15! A, na kraju trećeg kvartala na 13. Dobili su plavi momci i treću četvrtinu! Miriše li to pred 20.000 gledalaca, pred očima Novickog, Gasola, Parkera, najveća senzacija Olimpijskih igara?

Nažalost, nije se dalo. Malo je Srbija pala u poslednjoj četvrtini, ali se sudijski trio ozbiljno potrudio da duva u jedra SAD. Ni koraci Lebronu, niti Embidu nisu svirani, Jokiću je dosuđena četvrta lična uz trojku Bukera i Drim tim je vraćen u egal.

Kada se osetili dah na vratu, malo su se uspaničili srpski košarkaši, malo brzali u napadu i popustili u odbrani i finale je, nažalost, ostalo san, kao i najveća senzacija Igara koja je visila u vazduhu Bersija gotovo 37 minuta.

Utakmica za treće mesto je u subotu od 11 časova.