Andrea Trinkijeri (©AFP)

Trinkijerijev Žalgiris je hit Evrolige! Litvanci "odučili" Makabi i sad čekaju Zvezdu

Vreme čitanja: 3min | čet. 24.10.24. | 21:13

U francuskom derbiju između Monaka i Pariza iznenađujući trijumf uknjižio tim iz prestonice kod koga je maestralnu dabl-dabl partiju zabeležio Ti Džej Šorts

Padaju kao kegle svi pred košarkašima Žalgirisa! Litvanski tim koji predvodi Andrea Trinkijeri je hit Evrolige pošto nakon pet odigranih kola mimo svih očekivanja ima skor od četiri pobede i samo jednog poraza! Novi trijumf i to ubedljiv, zabeležili su nad Makabijem iz Tel Aviva rezultatom 78:63 i sa tom euforijom čeka Crvenu zvezdu u narednoj rundi koja je na programu 30. oktobra.

Nestvarno dobro je počelo za litvanski tim. Serijom 12:0 su otvorili duel, a do kraja prve deonice rezultat je iznosio 26:7. Nisu gosti znali šta ih je snašlo pošto je domaćin sipao sa svih strana i praktično sve što je zamislio, ostvario je. I tako je bilo celo prvo poluvreme. Ekipa Odeda Kataša se nije pojavila u prvih 20 minuta. Za dva su šutirali manje od 30 odsto (5/17), za tri još slabije (3/13), dok su pride bili potpuno nadskočeni (24:11). Blagi užas,

Sa druge strane, Trinkijeri je koristio sve igrače i pritom odlično rasporedio minutažu. Potpuno su ritmom slomili izraelskog šampiona i na veliki odmor otišli sa prednošću od 44:24.

Ipak, razbudili su se u nastavku momci u žutim dresovima i krenuli da prikazuju dosta bolju košarku. Pogotovo su popravili skok, segment u kojem su u prošlom kolu dominirali Partizan Mozzart Bet. Posebno se u tom aspektu trudio Hasijel Rivero (12p., 6sk.), ali odličan je bio i Džejlen Hord (8p., 8sk.). Odlični, ali ne dovoljno dobri da ozbiljnije priprete raspoloženom protivniku. Pogotovo su rasdpoloženi kod njega bili Edgaras Ulanovas sa 14 poena i Dovidas Giedraitis sa jednim manje. Kod Makabija je najefikasniji bio Saben Li sa 17 postignuta poena.

U drugom meču koji je počeo od 19.00 časova, u okviru francuskog derbija igrali su Monako i Pariz, a iznenađujuću pobedu uknjižio je tim iz prestonice rezultatom 80:86! I to sve zahvaljujući maestralnom Ti Džej Šorts koji je ostvario dabl-dabl partiju od 28 poena i deset asistencija! Momci trenera Tijaga Splitera nastavljaju da pokazuju da u debitantskom učešću u elitnom takmičenju, neće biti džak za udaranje, već ekipa koja će svakom da se suprotstavi.

Odlično otvaranje Pariza i prednost od 2:14 u prvih pet minuta je dalo krila gostima. Iako su izabranici Saše Obradovića spustili minus do poluvremena, pa u nastavku i preokrenuli rezultat, nisu se predavali Parižani. Na tri minuta do kraja su preko Mikaela Jantunena (10p.) i Šortsa uspeli da iskreiraju iznenađenje. Uz taj dvojac, važan doprinos su dali Tajson Vord (15p.) i Kolin Malkolm (13p.), dok su u redovima domaćih čak trojica imala po 13 poena - Majk Džejms, Eli Okobo i Mam Žaite.