Šabaz Nejpir (©MN Press)

Dva lica Zvezde u Bolonji: Nejpir se probudio u drugom poluvremenu, pa poklonio pobedu Virtusu

Vreme čitanja: 4min | pet. 20.10.23. | 22:35

Loša igra u napadu tokom prvih 20 minuta dozvolila rivalu da uspostavi kontrolu, usledilo je buđenje, ali je domaćin izdržao

Treći vezani poraz Crvene zvezde u Evroligi. Kaskala je čitavim tokom utakmice za Virtusom nakon vrlo lošeg početka i minusa od 15 poena već u prvoj deonici. Borila se, vratila u meč, nije dozvolila rivalu da se u potpunosti odlepi, ali nije imala snage za čudesan preokret u završnici. Prišla je na samo četiri poena minusa u poslednjem minutu, ali je jedan potez Šabaza Nejpira, igrača koji je vratio puls timu Duška Ivanovića u Paladoci, na kraju otvorio put domaćinu ka pobedi - 85:79.

Nejpir je nakon dva pogođena penala, posle nesportskog prekršaja Tornikea Šengelije, trebalo da ubaci loptu u igru sa strane pri rezultatu 78:74, ali je poslao u ruke Ognjena Dobrića, da bi u nastavku Isaija Kordinije pogodio dva penala i odlepio četu Luke Bankija na +6. Vezao je Amerikanac potom pet poena, pokušao da se iskupi, ali je italijanski sastav sa linije penala čuvao prednost i upisao treću vezanu pobedu u elitnom takmičenju.

Na kraju je napadački slabo prvo poluvreme stavilo crveno-bele u nepovoljan položaj, Nejpir je uspeo da ih vrati u igru u poslednjoj četvrtini, ali na kraju je nedostajalo i malo sreće. Pokazali su Ivanovićevi izabranici karakter, vratili se uprkos određenim problemima, povredi Nemanje Nedovića u drugoj četvrtini, lošem šuterskom izdanju... Ali je upisan novi poraz. Američki plejmejker je uprkos šuterskim problemima (3/10 za tri) bio najbolji pojedinac crveno-belih na parketu Paladoce sa 23 poena, pet asistencija, četiri skoka i tri ukradene lopte.

Ispratio ga je Luka Mitrović sa 14 poena i četiri skoka za 22 i po minuta na parketu, Adam Hanga je takođe dobro iskoristio svoj prostor, postigao 11 poena, uz pet skokova za 18 i kusur minuta na parketu, dok je Džoel Bolomboj nastavio gde je stao protiv Monaka pre dva dana, pa je bio na pragu dabl-dabla sa osam poena i devet skokova za indeks 19.

Kod Virtusa je Tornike Šengelija pokazao da je u sjajnoj formi, pa je upisao 19 poena, uz šest skokova i pet asistencija. Ipak, umeo je previše da se zanese, pa je izgubio i osam lopti, te nije bio najkorisniji u pobedničkom sastavu., Ta titula je na kraju pripala Isaiji Kordinijeu, koji je pored 11 poena imao i šest asistencija i četiri skoka, za indeks 20. Marko Belineli je postigao 15 poena, Džordan Miki bio blizu dabl-dabla sa 13 poena i osam skokova, dok su po 10 dodali Ife Lundberg i Alesandro Pajola.

---------------------------

- Evroliga - 4. kolo -

VIRTUS BOLONJA - CRVENA ZVEZDA 85:79

(26:15, 18:18, 18:22, 23:24)

Dvorana: Paladoca (Bolonja)

Sudije: Karlos Peruha, Igor Dragojević, Ig Tepenije

Virtus: Kordinije 11, Lundberg 10, Belineli 15, Pajola 10, Smit, Dobrić 2, Kejkok, Šengelija 19, Heket 4, Miki 13, Danston 1, Abas

Crvena zvezda: Teodosić 5, Hanga 11, Davidovac 4, Mitrović 14, Lazić 4, Simonović 1, Nejpir 23, Bolomboj 8 (9 sk), Nedović 3, Giedraitis 6, Kuzmić, Dos Santos

Loše je Zvezda otvorila utakmicu, bez pravih rešenja u napadu, ali i bez strpljenja na polovini rivala, što je Belineli sa dva trojke kaznio, pa je Virtus poveo 8:2. Usledila je reakcija, pre svega u odbrani, ali se potom se razigrao Šengelija. Nisu crveno-beli imali rešenja za snažnog Gruzina, ponovo su se javili problemi u napadu, da bi sa dve trojke Pajola odlepio domaćina na 26:11 u poslednjem minutu prve četvrtine.

Tek nakon toga Zvezda je uhvatila nešto bolji ritam. Vezala četiri poena za kraj uvodne deonice, a onda zategla odbranu na startu druge i napravila seriju 9:0. Skoro četiri minuta su bila potrebna Virtusu da probije crveno-beli bedem, a to je učinio Šengelija trojkom i usledila je serija domaćina 12:0. Borila se Ivanovićeva ekipa u finišu prvog poluvremena, a vrlo bitno je da je Nejpir počeo da igra nešto bolje. Ipak, doživela je Zvezda i peh kada se na povredu požalio Nedović. Nakon 20 minuta bilo je 44:33 u Paladoci.

U trećem kvartalu se ponovo igralo u kraćim serijama. Čim je Zvezda kretala da topi minus, Virtus se odbranio. Poveo je domaćin i +15, ali se konačno Rokas Giedraitis razigrao i pogodio dve trojke. Nadovezao se Nejpir polaganjem sa zvukom sirene posle ukradene lopte, pa su crveno-beli serijom 8:0 pokazali da se neće predati (62:55 posle 30 minuta).

Trudio se Nejpir na sve načine da vrati crveno-bele u potpunosti, imao je pomoć u Mitroviću i Bolomboju, da bi na 78 sekundi do kraja Teodosić pogodio prvu trojku za 76:72. Potom je Šengelija izuzetno nesportski udario Nejpira u pokušaju da ga blokira. Sudije su pogledale snimak i imale šta da vide, pa je Zvezdin Amerikanac sa dva penala vratio minus na četiri poena. Imali su crveno-beli loptu sa strane, priliku da dodatno prišu na ulasku u poslednji minut, Nejpir je dobio zadatak da izvede loptu i pogrešio... Tu je manje-više sve bilo gotovo, iako je Amerikanac sa pet vezanih poena smanjio minus i na tri poena na 18 sekundi do kraja. Bilo je ipak kasno, a tačku je potom stavio Kordinije kada ga je odbrana Zvezde zaboravila, pa je zakucavanjem zapečatio pobedu svog tima.