Aleks Vlah (©Reuters)

Zormanov čas Vikinzima: Slovenci su hit, Aleks Vlah novi superstar svetskog rukometa

Vreme čitanja: 3min | sre. 07.08.24. | 23:00

As Olborga sa 11 i Barsin univerzalac Blaž Janc sa devet golova predvodili svoju selekciju do pobede nad Norveškom sa 33:28 (16:12) i sudara sa svetskim prvakom za dva dana u Lilu u polufinalu olimpijskog turnira za rukometaše

Španija, Nemačka, Danska, tri rukometne supersile, igraće u petak u polufinalu Olimpijskih igara, a pridružila im se i Slovenija. Tim Uroša Zormana najprijatnije je iznenađenje turnira. Posle Švedske i Hrvatske u grupnoj fazi, Slovenci su razbili Norvežane u četvrtfinalu sa 33:28 (16:12) i za dva dana u Lilu igraće za svoju dušu sa prvim favoritom za zlato u Lilu, Danskom sa Mikelom Hansenom kome su ostale još dve utakmice do kraj karijere.

Slovenija ima maga na klupi Uroša Zormana. Taktički je nadmudrio kolegu s klupe Vilea, a Slovenci su dobili novog superstara Aleksa Vlaha. As Olborga igra kao u transu na olimpijskom turniru, pun samopouzdanja, lokomotiva je selekcije kojoj je malo ko davao šanse i za četvrtfinale, a sada je blizu medalje i dokazala da je najbolja reprezentacija na Balkanu. Slovenija je prvi put u istoriji u polufinalu Olimpijskih igara.

Sander Sagosen, nekada najbolji rukometaš sveta, mašina dok je nosila dres Pari Sen Žermena i Kila, sada je samo bleda senka velikog asa. Povratak u svoj Tronndhajm u skupi i neuspešni projekat Kolstad ništa dobro mu nije donelo. Imao je šut iz igre 0/4 u prvih 30 minuta. Vikinzi su igrali iznad očekivanja u grupnoj fazi, pobedili Francusku usred Pariza, iako su stigli bez dvojice važnih bekova, povređenih Magnusa Abelvika Reda i Gerana Johanesena. Sa malim fondom igrača na spoljnim pozicijama, sa Sagosenom, ali i desnim bekom Kila Haraldom Rejkindom koji nisu u formi, po ko zna koji put poslednjih godina stali su u četvrtfinalu i opet ostali bez podijuma.

Ni promil šanse nisu imali Norvežani. Prednost iz prvih 30 minuta od četiri gola, tim Uroša Zormana je rutinski sačuvao do kraja i pokazao da je taktički poraz u poslednjem kolu grupne faze od Nemačke bio pravi potez. Birali su Slovenci Vikinge u četvrtfinalu i pogodili. Imaju rešenje za Skandinavce koje su savladali i početkom godine na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Imala je Norveška nalet sredinom drugog poluvremena, prišla na -2 (22:24), ali kada se raspucanom Vlahu pridružio univerzalac Barselone Blaž Janc, kada je i golman Klemen Ferlin sakupio po koju odbranu, brzo je osujećen udar rivala, pa je Slovenija u polufinalu Olimpijskih igara. Nije je poremetio ni crveni karton Deana Bombača sredinom drugog poluvremena.

Pre tri godine u Tokiju u polufinalu su bili košarkaši sa Lukom Dončićem, sada su rukometaši ponos nacija koja ima tek nešto više od 2.000.000 stanovnika.

Sa setom možemo da se setimo da smo ovu istu Sloveniju, na početku mandata Uroša Zormana na klupi, pobedili oba puta u Celju i Kragujevcu u baražu za Svetsko prvenstvo 2023. Gde su sada Slovenci, a gde mi?

Aleks Vlah je Japanu dao 14 golova, jedan manje od rekorda Olimpijskih igara iz 1976. Sada je stao na 11, a jedini promašaj je imao sa linije sedam metara. Sa distance 8/8 asa evropskog vicešampiona Olborga. Sjajan je opet bio Barsin univerzalac Blaž Janc sa devet golova. U prvom poluvremena je na crti odličan bio robusni Blaž Blagotinšek (3/3). Tilen Kodrin je pogodio tri puta s krila. Klemen Ferlin je imao devet odrbana, dovoljno za polufunale Olimpijskih igara.

U bezidenoj u napadu Norveškoj istaklo se krilo Aleksander Blonc sa sedam golova. Po četiri su dali Kristijan Bjernsen, Tobijas Grendal i Gabrijel Seterblum, dok je Sander Sagosen postigao samo tri gola iz osam pokušaja. Skroman učinak i golmana Kolstada, od naredne godine Visle iz Plocka, Torbjerna Bergeruda od devet intervencija.

Slovenija ima nove-stare sportske heroje - rukometaše!