Radoslav Filipović (Reuters)

E, ovo nisu uspeli da ukradu! Vaterpolo – srpska sigurna kuća, idemo po treće zlato!

Vreme čitanja: 3min | pet. 09.08.24. | 15:43

Ni neverovatan odnos isključenja nije pomogao SAD protiv fantastične Srbije – 10:6

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Pariza)

Dale su sudije vetar u leđa američkim košarkašima protiv srpskih veče ranije, ali danas im je sve bilo uzalud! Vaterpolo je i dalje sigurna kuća naših medalja, sedme Olimpijske igre zaredom!

Srbija ide u finale i boriće se za zlato, za treće uzastopno, pošto je savladala tim SAD herojskom igrom u odbrani, gotovo pola utakmice sa čovekom manje – 10:6.

Kada je granitna odbrana i znala da popusti, isplivao je golman Radoslav Filipović, koji je sa nekoliko odbrana u drugom poluvremenu potpuno ubio u pojam napadače „jenkija“ i zatvorio medalju u srpski sef. Koje će boje biti videćemo u nedelju, a protivnik će biti Hrvatska ili Mađarska. Jedan od komšija nam ne gine.

Može u vaterpolu jedna ekipa da bude grublja od druge, da takav bude taktički izbor, da se igra oštrije, na ivici isključenja, ali da posle 24 minuta igre taj odnos bude 15:7 u korist SAD, to se retko događa i na mečevima nižih liga, a kamoli u polufinalu Olimpijskih igara. Kao što smo danima govorili: ovaj tim Srbije ima led u venama i vatru u srcu, treći put se diže kao feniks posle slabe grupne faze i boriće se za treće zlato.

Vrlo izjednačena, nekako oprezna prva četvrtina, u kojoj je tim SAD dva puta vodio, oba puta iskoristivši igrača više, dok je u trećoj situaciji golman Radoslav Filipović ukrao loptu. Srbija je jednu svoju takvu igračku prednost iskoristila i to posle više od četiri minuta igre bez gola. A, Sava Ranđelović je udarcem iz igre doneo izjednačenje (2:2), koje je stajalo na semaforu nakon prvih osam minuta igre.

(Reuters)(Reuters)

Pet puta je tim SAD imao igrača više u drugoj četvrtini! Činilo se da nije bilo napada u kojem mu sudije nisu dodelile tu veliku igračku prednost, ali... Odbrana Delfina je bila fantastična i fanatična. Od tih pet situacija, samo jednom je primila gol. Neke lopte su rivalu ukradene, neki šutevi blokirani... Dok je s druge strane Srbija u tri situacije sa čovekom više bile stoprocentna. Najpre su se u napadu istakla braća Jakšić, da bi potom Dedović sa dva gola obezbedio „plus dva“ na polovini utakmice – 6:4.

I treća četvrtina bila je američka revija u igri sa igračem više. Taj odnos na kraju trećeg dela bio je 11:5 u korist „jenkija“ (15:7 ako se gledaju i situacije sa dva igrača više)! Na semaforu je stajalo 8:6 za Srbiju.

Igrali su Delfini i dalje perfektnu odbranu i to gotovo bez kapitena Nikole Jakšića, koji je morao da se prištedi zbog dve lične greške. Dedović je nastavio tamo gde je stao svojim trećim uzastopnim golom, a posle pogotka Vica iz igre, napad je počeo da škripi. Nedostajao je „kao hleba“ taj deveti gol, da malo odbije Amerikance na još sigurnije odstojanje. Nije išlo bombardera Mandića, nijedan njegov šut nije završio u mreži, a probao je i nakon izranjanja, probao šraubom, sve što inače završi iza golmanovih leđa, danas nije htelo.

Na kraju je Filipović začarao gol. Potpuno su pali Amerikanci, gol čak i sa igračem više postao im je nemoguća misija. Kada je kapiten Nikola Jakšić pogodio za 10:6 bio je to kraj. Bio je to „gud baj“ za tim SAD i „dobar dan“ još jednom olimpijskom finalu za Srbiju.

Vaterpolo ovde ne da nije mrtav, nego nastavlja nisku medalja koja traje od Sidneja 2000. Sigurna kuća! Još samo jedan korak do zlata...

POLUFINALE OLIMPIJSKIH IGARA

SRBIJA – SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE (2:2, 4:2, 2:2, 2:0)

Srbija: Filipović (devet odbrana), Mišović -, Mandić (0/6), S. Rašović (0/3), Ranđelović (1/2), Ćuk (0/1), Dedović (4/5), Drašović -, Jakšić (2/3), Vico (1/3), Ubović -, Jakšić (1/2), V. Rašović (0/1). Selektor: Uroš Stevanović.

SAD: Vajnberg (12 odbrana), Holand -, Vavić (2/3), Obert -, Daube (0/3), Kupido (1/3), Halok (1/1), Vudhed -, Boven (1/5), Č. V. Dod (0/2), R. Dod (1/4), Irving -. Selektor: Dejan Udovičić.