Bogdan Radivojević (©Starsport)

Fantastični Orlovi razbili Legiju stranaca: Milosavljev začarao mrežu, raspucana krila Radivojević i Vorkapić

Vreme čitanja: 4min | uto. 17.01.23. | 21:55

Rukometaši Srbije ubedjivi protiv azijskog prvaka Katara sa 34:24 (17:14). U narednu rundu Orlovi su preneli dva boda. U četvrtak (20.30) protiv Norveške, pobednika Grupe F

(Od specijalnog izveštača Mozzart Sporta iz Katovica)

Orlovi sa dva boda idu u drugu rundu Svetskog prvenstva. Nije demoralisao minimalan poraz od Nemačka, četa Tonija Đerona odigrala je mnogo bolju odbranu protiv Katara, krila su bila raspoložena, posebno Bogdan Radivojević. Srušen je azijski šampion sa 34:24 (17:14) u Katovicama, pa su Orlovi osvojili drugo mesto u Grupi E i zadržali šanse da se u naredne tri utakmice bore za četvrtfinale i kvalifikacije za Olimpijske igre.

Napad je i ovog puta bio tečan, nismo mnogo promašivali. Lazar Kukić je diktirao tempo igre, dok je maestralno bilo levoruko srpsko krilo. Radivojević je u prvih 30 minuta šutirao 7/8. Četiri intervencije imao je Vladimir Cupara, dok je u nastavku branio prvi put na šampionatu Dejan Milosavljev.

Rukometaši Srbije su od starta dominirali, već u 12. minutu je Valero Rivera morao da zatraži tajm-aut posle serije 4:0 i vođstva 12:8. Radivojević je postigao tri gola u nizu. Golom Kukića Orlovi su imali i +5 – 14:9. Međutim, onda sledi „žutih pet minuta“. Četiri uzastopna pogotka za Katar upallila su alarm, tri intervencije imao je golman Bilal Lepenica, pa je Đerona morao da traži tajm-aut u 26. minutu, kod rezultata 15:14 za Srbiju.

Srednji bek Tarek Abdala i pivotmen Jusef Benali zadavali su nam najveće probleme. Ipak, do poluvremena Srbija steže odbranu, daje dva pogotka, za sigurnih +3 posle prvih 30 minuta.

Čim je ušao u nastavku, Milosavljev je sakupio četiri odbrane za devet minuta, a prvim pogotkom na meču Petar Đorđić je doneo tada najvećih +6 Srbiji – 21:15 u 38. minutu. Morao je Rivera opet da zatraži tajm-aut, ali su Orlovi zaigrali u istom ritmu, sa granitnom odbranom i pitanje pobednika se nijednog trenutka nije postavljalo. Nije Rivera uspeo da zaustavi seriju naših rukometaša, Vanja Ilić je pogodio za + 7 – 22:15.

Tu je već bilo jasno da će Srbija da ostvari drugi trijumf na šampionatu. Do kraja meča je naša reprezentacija rutinski sačuvala prednost. Gde je Radivojević stao, u nastavku je raspucano bilo desno krilo Vukaših Vorkapić. Petar Đorđić je bio raspoložen u nastavku, slao je prepoznatljive projektile i razbio odbranu Katara i golmana Lepenicu. Odličan je bio i Mijajlo Marsenić.

Crveni karton dobio je desni bek Srbije Jovica Nikolić već u 18. minutu zbog oštrog starta nad Tarekom Abdalom. I Dragan Pešmalbek je u 50. minutu morao da napusti teren zbog direktnog crvenog kartona. Orlovi su imali i protiv Katara podršku oko 20 navijača, koji su bili i ovog puta veoma bučni. Tokom svih 60 minuta su bodrila tim Tonija Đerone.

U narednoj rundi Srbija će igrati u Katovicama sa Holandijom, Norveškom i Argentinom. Prvi rival već za dva dana su Norvežani koji su pobedili u Krakovu Holandiju i obezbedili pol-poziciju. U novoformiranoj Grupi 3, Norveška i Nemačka imaju četiri boda, Srbija i Holandija po dva, dok su bez bodova Argentina i Katar.

TREĆE KOLO GRUPE E SVETSKOG PRVENSTVA

KATAR – SRBIJA 24:34 (14:17)

KATOVICE – Dvorana: Spodek. Gledalaca: 1.000. Sudije: Horaček i Novotni (obojica iz Češke).

KATAR: Lepenica (pet odbrana), Nader, Mahmud 3, Madadi 5 (4), Kapote 1, Memišević 1, Gačević, Tarek Abdala 5, Alderi, Sami, Benali 5, Hasabalija 1, Heiba 3, Šebl, Zakar, Suljaković (jedna odbana).

SRBIJA: Cupara (četiri odbrane), Vorkapić 6, Borzaš 3, Abutović, Radivojević 7 (2), N. Ilić 3, Pešmalbek 2, V. Ilić 2, Kukić 2, Nikolić, Marsenić 4, Orbović 1, Milosavljević, Dodić, Đorđić 4, Milosavljev (osam odbrana).

SEMAFOR: 1:2 (3), 3:4 (6), 4:6 (8), 6:7 (10), 8:8 (12), 8:12 (17), 9:13 (19), 9:14 (20), 13:14 (26), 14:16 (28), 14:17 (30), 14:18 (31), 15:20 (37), 15:22 (41), 16:23 (43), 17:24 (45), 17:26 (47), 22:31 (56), 24:33 (59), 24:34 (60).

Slovenija - Francuska 31:35 (14:16)

Poljska - Saudijska Arabija 25:22 (13:12)

GRUPA C (GETEBORG)

Brazil - Zelenortska Ostrva 30:28 (17:15)

Urugvaj - Švedska 12:47 (8:25)

GRUPA D (KRISTIJANŠTAD)

Južna Koreja - Island 25:38 (13:19)

Portugal - Mađarska 27:20 (16:9)

Rukometna reprezentacija SrbijeRukometna reprezentacija KataraSvetsko prvenstvo u rukometu