Berge Lund (desno), novi trener Kila (©Guliver image)
Berge Lund (desno), novi trener Kila (©Guliver image)

Kil opet gleda ka Skandinaviji: Norvežanin nasledio Jihu

Vreme čitanja: 2min | sre. 24.06.26. | 12:19

Doskorašnji trener norveškog Elveruma Berge Lund seda na užarenu klupu četvorostrukog šampiona Evrope

Očekivalo se neko veliko ime na klupi Kila, pominjali su se Talant Dujšebajev i Valur Sigurdson, ali na kraju je Norvežanin Berge Lund novi trener četvorostrukog šampiona Evrope.

To ime je odmah isplivalo kao naslednik Filipa Jihe posle najgore sezone Zebri od 1993. godine, tek šeste pozicije u Bundesligi i propuštanja Evrope. Sada je posrnuli gigant sa Baltika potvrdio da će nekadašnji igrač ovog kluba da predvodi Kil.

Izabrane vesti

Lund se nije proslavio prošle godine. Iako je Elverum bio lider posle ligaškog dela sezone u Norveškoj, na kraju je titula otišla u ruke Kolstada iz Trondhajma. Lund je nosio dres Zebri od 2007. do 2010. godine, a norveški stručnjak potpisao je ugovor na dve godine.
Berge je pravi čovek za naš novi početak sa novoformiranim timom”, rekao je generalni direktor kluba Viktor Silađi i dodao:
"On je proteklih nekoliko sezona uradio odličan posao u Elverumu, formirajući jak tim od mladih igrača. Unapredio je igrače, uključujući i našeg Erika Johansona. On poznaje klub, grad, ligu… Razume posebnu prirodu kluba kao što je Kil. Saradnja sa pomoćnim trenerom Kristijanom Šprengerom i njegovo ogromno iskustvo olakšaće početak i njemu i nama”.

Berge nije krio zadovoljstvo što se posle više od decenije i po vraća u velikana.
Moje godine u Kilu bile su vrhunci moje igračke karijere. Kil je bio i ostao najveći klub na svetu za mene. Trenutno je možda vreme da se odmorim pre nego što pokrenem novi napad. Mogućnost da doprinesem ovom novom početku sa tako uzbudljivim ličnostima i da primenim svoju filozofiju je ogromna čast i fantastična prilika. Naravno, osećam odgovornost, ali pre svega, osećam poverenje koje svi u Kilu imaju u mene i moj rad”, rekao je Lund.

 *******

Jedan gol menja sve! ⚽Zaokruži 3+ u prvih 10 minuta! ⏱️

*******

Kil će naredne sezone da bude jači za oporavljenog Danca Emila Madsena i Faranina Elijasa Elfsena Skipagotu. Iz Barselone stiže MVP finalnog turnira Lige šampiona Domen Makuc i nemački reprezentativac, levi bek Julijan Kester iz Gumersbaha, dok će od 2027. Kil da bude jači za pivotmena Pancera Justusa Fišera koji dolazi iz Hanovera.

Kil su ovog leta napustili Mađar Imre Bence (Vesprem), Danac Magnus Landin Jakobsen (Olborg), Austrijanac Nikola Bilik (Kriens Lucern), Egipćanin Mohab Abdelhak (Vardar) i danski pivotmen Peter Overbi (Veclar).


tagovi

RK Kil

Sledeća vest