©AFP
©AFP

Kuglica ruleta izabrala crveno: Srbija stala na korak od senzacionalnog preokreta

Vreme čitanja: 3min | sre. 31.07.24. | 19:14

Amerikanke u petom setu zgrabile pobedu, fantastična partija Tijane Bošković dovoljna samo za bod – 3:2

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Pariza)

Bila je pobeda tu na dohvat ruke, smešio se Srpkinjama senzacionalan preokret, iako su gubile 2:0 u setovima, ali rulet petog seta stao je na crveno polje.

Vodila je Srbija 8:5 u petom setu, trijumf je bio na vidiku, a onda je kao iz vode iznikao blok SAD, koji je paralisao napad našeg tima, stigla su dva sjajna servisa i sve se ponovo okrenulo, ovog puta na američku stranu, koja je upisala trijumf u drugom kolu olimpijskog turnira u Parizu u spektakularnoj utakmici samo za one sa jakim nervima do poslednjeg poena – 3:2 (25:17, 25:20, 20:25, 14:25, 17:15).

Fantastična partija Tijane Bošković (31 poen) nije bila dovoljna za pobedu, ali su makar devojke u plavom odnele bod gotovo sigurno vredan četvrtfinala. Kapa dole za borbu u tri poslednja seta, za četiri spašene meč lopte, požrtvovanje do poslednjeg poena.

Prva dva seta bila su daleko ispod očekivanja. Kao da je novi susret sa Amerikankama probudio traumu iz Tokija, kada je Srbija neočekivano doživela težak poraz u polufinalu. Početak ovog meča kao da je bio nastavak tog, ništa nije polazilo za rukama pulenkama selektora Gvidetija, dok se rivalski sastav, nošen podrškom sa tribina, sit naigrao.

Menjao je Gvideti još sredinom prvog, pa na početku drugog seta, ali ništa nije vredelo. Nizale su se greška za greškom, u drugom setu Srbija nijednom nije imala vođstvo u rukama. Mirisalo je na težak poraz...

Ali je odjednom u trećem setu sve leglo na svoje mesto. Sve ono što smo očekivali od početka, kao da je sa zakašnjenjem došlo na utakmicu. Od 9:9 Srbija je napravila seriju 5:1, a briljirala je Maja Aleksić sa tri bloka u kratkom periodu, koja je donela tu prednost našem sastavu.

Sigurnom igrom devojke u plavom su kontrolisale rezultat i držale veliku prednost sve do pred kraj trećeg seta, kada im se desio novi pad, pa je tim SAD ublažio razliku i zapretio da zakomplikuje stanje na semaforu, ali je Katarina Lazović uspela da donese srpskom sastavu set – 25:20.

Tamo gde su stale u trećem, Srpkinje su nastavile u četvrtom setu. Kao na nekoj vagi, sad se tasovi potpuno promenili položaje. A, četvrti set bio je set Tijane Bošković. Za nju SAD nije imala nikakvo rešenje. Kod njenog nestvarnog poena kada je samo dlanom „pipnula“ loptu preko mreže sa razglasa se čulo: „It’s a kind of magic“! Apsolutna istina. A, nakon poena za 10:4 začuli su se sad već širom sportskih terena poznati stihovi: „Uz tebe sam htela ostariti“...

Monstruozni blok Boškovićeve kojim je Srbija povela 18:11 označio je, suštinski, rasplet u setu, iako je imalo da se igra do kraja. Ali, taj potez je ubio svaku nadu protivničkom sastavu, kojem se igra raspala do kraja. Na 20:12 eto i „Koktel ljubavi“... Na kraju 25:14! Kako se samo sve okrenulo, ko bi to očekivao posle onako dva loša seta.

Vreme je za „majstoricu“! Bilo je 8:5 u petom setu, trijumf je bio na dohvat ruke, senzacionalni preokret. Ali, odjednom kao da se nesigurnost uvukla u srpski napad, a probudio se američki servis – preokret. I 14:11 na semaforu. Neko bi rekao – gotovo. Samo što nije bilo. Srbija se vratila u igru, spasla četiri meč lopte i to opet nije bilo dovoljno. Šteta, ovaj spektakl je zaslužio potpuni preokret na kraju.

SAD - SRBIJA 3:2

/25:17, 25:20, 20:25, 14:20, 17:15/

SAD: Henkok 1, Pulter 2, Skiner 13, Vong Orantes, Larson, Drjus 16, Tompson 11, Vošington 10, Retki, Plamer 11, Robinson, Ogbogu 14

SRBIJA: Buša 1, Lazović 12, Uzelac 14, Ognjenović 2, Kurtagić 1, Aleksić 11, Stevanović 9, Popović, Bošković 31, Milenković, Lozo 1.