Rukometaši Vojvodine (©Starsport)

Vošina pobeda decenije: Lauge i Silkeborg pali u grotlu Slane bare

Vreme čitanja: 4min | uto. 24.10.23. | 22:25

Liga Evrope: Rukometaši Vojvodine u trileru pobedili favorizovani danski tim sa 29:28 (15:16) i jednom nogom su već u Top 16

Herojska pobeda rukometaša Vojvodine, najveća u ovoj deceniji, jedna od najvećih u istoriji, novi dokaz da se na Slanoj bari rađa ozbiljan klub i u evropskim razmerama. Posle Alkaloida u Skoplju, pao je i favorit za prvo mesto u Grupi F, danski Silkeborg sa 29:28, pa je tim Borisa Rojevića jednom nogom u Top 16 fazi Lige Evrope.

Ne samo da su Lale blizu naredne runde, nego će verovatno da prenesu makar dva boda u Top 16, jer je realno da ove dve ekipe nastave bitisanje naredne godine u drugorangiranom međunarodnom takmičenju. Novosađanima je išao u prilog i rezultat drugog meča u grupi, remi La Riohe i Alkaloida u Španiji – 29:29.

Blistavo izdanje Vojvodine, fenomenalna partija mladog pivotmena Luke Rogana, dragoceno iskustvo Borisa Puhovskog, Fran Lučin kao džoker na golu u nastavku i hladnokrvni Gregor Ocvrik sa sedam metara. I doktorska disertacija trenera Borisa Rojevića koji je tajm-autima budio igrače kada je bio minus 3 u prvom (2:5) i minus 5 (15:20) u nastavku, unosio im samopouzdanje i davao dragocene instrukcije.

Sa dva gola Slovenca Ocvirka sa sedam metara, Vojvodina je povela sa 29:28, ostalo je 55 sekundi pre kraja. Imali su gosti poslednji napad, nisu uspeo Nikolaj Nilsen da pogodi, odbranio je Lučin, da bi iz odbitka Solstad posla loptu iznad gola, za veliko slavlje na Slanoj bari. Imali su Novosađani i sreće u tom poslednjem napadu, ali sreća prati hrabre. Ostalo je 15 sekundi, gosti su igrali presing, ali su domaćini uspeli da sačuvaju loptu. Velika pobeda srpskog šampiona.

Uspela je Voša da se vrati iz mrtvih posle -5 (15:20) na startu drugog poluvremena. Uzeo je Boris Rojević tajm-aut posle serije 4:0 Danaca. Ukorio je igrače, krenulI su Novosađani da melju, probudio se Boris Puhovski, golovima održavao nadu. Sjajan je bio i Fran Lučin. Odbranio je na devet minuta pre kraja golman Lala zicer iz kontru na +2 za Silkeborg.

Milić, Rogan i Puhovski su pogađali kada se lomilo, važni golovi delo su i Branka Tomića i Darko Milenkovića. Milić je u 56. minutu doveo Lale u prvo vođstvo u nastavku – 27:26. Rasmus Lauge je pokazao u Novom Sadu klasu, ali je bio zaustavljen u finišu. Opet je granitna odbrana sa dvojicom Miljana, Pušicom i Vukovljakom bila sjajna, neprelazna u finišu. Hladnokrvni Ocvrik je pogodio sa sedam metara dva puta, gosti su dva puta izjednačili u finišu, ali nisu uspeli treći.

Gregor Ocvirk (©Starsport)Gregor Ocvirk (©Starsport)

Smušeno su crveno-beli krenuli, kao da su bili impresionirani gostima iz Danske koje je predvodio svetski as Rasmus Lauge. Već u osmom minutu bilo je 5:2 za Silkeborg. Boris Rojević tajm-autom razmdrao igrače, napad je proigrao, a sjajan je bio Luka Rogan. Mladi pivotmen je bii nerešiva enigma za goste na crti. Brzo je Vojvodina preokrenula, i to u 18. minutu, kada je Vukašin Vorkapić prvim pogotkom na meču doveo Lale u prednost – 9:8. Razigrao se i Milan Milić i sa dva gola doneo +2 Novosađanima. Međutim, Rasmus Lauge, jedan od najboljih rukometaš današnjice, se razigrao i brzo je serijom 3:0 Silkeborg opet poveo.

U nastavku, Voša je sa -5 (15:20) u 35. minutu stigla do preokreta pred grotlom Slane bare i više od 2.000 navijača. Mladi Luka Rogan ima samo 20 godina, odigrao je meč karijere, postigao osam golova i najavio da Srbija dobija još jednog vrhunskog pivotmena i nema sumnje da će biti deo selekcije Tonija Đerone na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj početkom godine. Selektor naše reprezentacije je bio na tribinama u Novom Sadu i na delu mogao da vidi kandidate za najbolji sastav, pre svega Vorkapića i Rogana, ali se nameće i desni bek Milan Milić.

Vreme slavlja na Slanoj bari, najava velikih dometa srpskog šampiona i u mnogo jačoj Ligi Evrope, posle osvojenog EHF kupa prošle sezone.

VOJVODINA – SILKEBORG 29:28 (15:16)

NOVI SAD – Dvorana: Slana bara. Gledalaca: 2.000. Sudije: Jerlecki i Labun (ovbojica Poljska)

VOVODINA: Lučin (sedam odbrana), Vorkapić 2, Milić 4, Ocvirk 5 (3), Vukovljak, Aziz Aidi, Milenković 2, Sunajko, Pušica, Rađenović, Pešić 2, Tomić 2, Rogan 8, Golubović, Puhovski 4, Trnavac (4 odbrane).

SILKEBORG: Lekvist (10 odbrana), Halbak 1, Ilse, Boldsen 4, Nilsen 4, Lauge 5, Lingard, Friden 3, Tort Hansen 1, Bogojević 5, P. Kristensen, M. Kristensen, Bjering, Solstad 5, Sand