ZLATNA ŽILA KOJOJ NEMA KRAJA! Srbija gazda vaterpola, Hrvati deklasirani

Vreme čitanja: 3min | ned. 11.08.24. | 15:05

Apsolutna perfekcija u bazenu u finalu Igara – 13:11

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Pariza)

To nije bilo finale, to je bila igra Delfina u bazenu! Najlepše za kraj, ali je ispalo i – najlakše za kraj. Srbija je novi-stari olimpijski šampion. Gazda vaterpola! Srbija će vezati 12 godina na tronu, od Rija pa sve do Los Anđelesa. Zlatna žila nastavlja da „radi“!

U komšijskom finalu, u „večitom derbiju“ Hrvatska je deklasirana! Ni u jednom momentu nije bila ravnopravan takmac za zlato. Na vaterpolo Olimpu baškare se Delfini – 13:11.

Očekivalo se da „gori“ bazen, tribine su bile pune navijača sa obe strane, ali Delfini su „udavili“ Barakude. Sa svakim primljenim golom njima je samopouzdanje opadalo. Svaki promašaj ih je dodatno ubijao u pojam. Šutevi su počeli da lete preko gola na tri razlike, kao da je vera u preokret totalno iscurela. U ovom meču nisu imali šansi. Kao ni pre osam godina u Riju.

Prva četvrtina – doktorska disertacija! Godinama unazad Hrvati su pravili Srbiji veće probleme igrom preko centra, a danas su Vico i Ubović „pojeli“ njihove čuvare, terajući ih napolje. Četiri igrača više dobili su Delfini, sva četiri su završila u mreži! Dok je seriju otvorio Ubović, posle njega su se po dva puta u strelce upisali Ćuk i kapiten Jakšić.

Na drugoj strani perfektna odbrana, važna odbrana Filipovića i jedan odbranjeni igrač manje i na semaforu je stajalo obećavajućih 5:2 za olimpijskog šampiona.

Nastavilo se i u drugom delu, kao da pauze nije ni bilo. Savršen igrač više, do kraja poluvremena sedam od sedam! Kada je Strahinja Rašović pogodio za 7:3 selektor Hrvatske Tucak je potegao za očajničkim rešenjem, poslao je na klupu Bijača, možda najboljeg golmana sveta, jer nije imao nijednu odbranu! Ušao je Popadić, ukrotio dva udarca, pomogao svom timu da se primakne na 7:5, a onda čarolija u bazenu: igrač više i kao na malom fudbalu mat u tri poteza, Dedović je zakucao loptu u gol.

(©Reuters)(©Reuters)

Da je uzdrmao takav pogodak rivala videlo se odmah potom, jer su Hrvati izgubili loptu na izvođenju na centru, a u narednom napadu nisu iskoristili situaciju sa dvojicom igrača više! Na poluvremenu 8:5.

Treća četvrtina je bila remek delo golmana Radoslava Filipovića. Često kritikovan tokom grupne faze, drastično je podigao formu tokom eliminacionog dela. A, u trećem delu finala je spustio rampu na gol. Posle 24 minuta igre imao je deset odbrana! Dvojica golmana Hrvatske zajedno – tri. Jedino Filipović nije imao sreće u jednom napadu kada je povezao tri odbrane, da se lopta i četvrti put vratila u ruke rivalu, gde je Joković uspeo da nađe put do mreže.

Prvi gol na meču postigao je Dušan Mandić, a kakav je to gol bio! Kakva bomba, mreža je jedva izdržala da lopta je proleti kroz nju. Na kraju treće – 11:8. I to sve bez Save Ranđelovića, koji je dobio tri lične greške.

Probali su Hrvati u poslednjoj četvrtini, krenuli na sve ili ništa, ali nije vredelo. Ovi momci znaju kako se postaje olimpijski šampion. I kako se brani zlato. I nisu hteli živi da ga se odreknu. Dugo je stajalo na semaforu 11:9, a kada je Nikola Dedović pogodio ispod ruke Bijača bio je to kraj. Srbija je ponovo olimpijski šampion! Treći put zaredom!

OLIMPIJSKE IGRE U PARIZU – FINALE

SRBIJA – HRVATSKA 13:11

(5:2, 3:3, 3:3, 2:3)

Pariz

Sudije: Boris Margeta (Slovenija), Mihel Cvart (Holandija)

SRBIJA: Filipović (11 odbrana), Mandić 1, S. Rašović 1, Ranđelović, Ćuk 3, Dedović 2, Drašović 1, N. Jakšić 2, Vico 1, Ubović 1, P. Jakšić, V. Rašović 1, Mišović. Selektor: Uroš Stevanović.

HRVATSKA: Bijač (5 odbrana), Burić 1, Fatović 2, Lončar 1, Joković 1, Bukić, Vukičević, Žuvela, Marinić Kragić 3, Vrlić 1, Biljaka, Harkov 2, Popadić (2 odbrane). Selektor: Ivica Tucak.