
Taremi udara jako: FIFA želi da nas izbaci, ovo je katastrofalno Svetsko prvenstvo
Vreme čitanja: 3min | sub. 27.06.26. | 13:04
Uprkos svemu, Iranci ostavili još jednu emotivnu poruku
Što bi ne tako davno rekao Aleksandar Stanojević – ne daju se! Svašta mu rade, stežu ruke, ograničavaju, maltretiraju, ali Iran je i dalje u igri. Štaviše, zbog načina na koji se nosi sa problemima zavredeo je poštovanje celog sveta, bez obzira na to hoće li nastaviti takmičenje ili ne.
Nije to samo zbog poništenog gola protiv Egipta u nadoknadi završnog susreta grupne faze (1:1), već zbog svega što je pratilo azijsku selekciju. Još od zimus kada se zaratilo, pa je prvenstvo krajem februara prekinuto i veliki broj fudbalera nije imao takmičarske utakmice u nogama, preko problema sa dobijanjem viza za neke od članova delegacije, pa sve do proterivanja iz Sjedinjenih Američkih Država, gde je trebalo da im bude baza, u meksičku Tihuanu.
Izabrane vesti
Onda su odatle putovali dvaput za Los Anđeles i jednom za Sijetl samo da bi odigrali utakmice, a nakon toga se odmah vraćali u Meksiko jer vlasti SAD nisu želele da se oni zadržavaju na njihovoj teritoriji.
Sve je to stvorilo čudan ambijent oko selekcije čiji kapiten Mehdi Taremi otvoreno proziva čelnike FIFA da rade protiv Irana. Ili da ne rade ništa da bi ga zaštitili.
„Ovo je katastrofalno Svetsko prvenstvo. Kao profesionalni fudbaleri, ne možemo da igramo takmičenje pod ovim uslovima. Nije ni ispravno, nije ni fer. Ako FIFA misli da je fer, to je njena stvar, ali nije. Ko bi trebalo da reši ovaj problem umesto nas? FIFA? SAD? Ne znam! Recite mi ime“, istakao je Taremi u izjavi posle meča sa Egiptom (1:1).
Jasno je na koga je mislio.
„Predsednik FIFA Đani Infantino došao je u našu svlačionicu posle prve utakmice protiv Novog Zelanda i rekao da će rešiti sva pitanja, ali u stvarnosti, FIFA nije ništa učinila. Kao odgovor na pitanje: ’Da li smatrate da organizatori Svetskog prvenstva, uključujući FIFA i zvaničnike SAD, više vole da Iran bude eliminisan sa takmičenja?’, kažem: Moramo da se borimo protiv apsolutno svega. Ne možemo da ostanemo u zemlji, putujemo i prolazimo imigracione provere svaki put kada želimo da igramo, sada ne možemo da ostanemo u Sijetlu i moramo da se vratimo u Tihuanu. Učinili su sve što je moguće da nas eliminišu, tako da iz naše perspektive, da, mislim da je to ono što žele, žele da nas izbace“, dodao je Taremi.
Možda je špic Olimpijakosa gnevan zbog dva poništena gola, jednog na meču sa Belgijancima (i to baš njemu), drugog u sudaru sa Egiptom, mada je u obe situacije zaista bio ofsajd. Ono što je sigurno jeste utisak da Iran odoleva problemima, ne zna za poraz – ruku na srce ne zna ni za pobedu – ali je sa tri nerešena ishoda i dalje u igri za prolaz.
Mada, Irancima je važnije kakvu su sliku poslali u svet, pa su napisali još jednu poruku, kao što su to učinili kada su napuštali Los Anđeles, gde su odigrali dve utakmice. Sada su se zahvalili Sijetlu i možda otvorili oči mnogima.
„Dolazimo iz Irana, zemlje koja je hiljadama godina stavljala čast iznad pobede. Za nas fudbal nije samo takmičenje za rezultate, već i test karaktera. Možda se bodovi mogu osvojiti na mnogo načina, ali poštovanje ne može. Možda tim može da prođe dalje iz grupe, ali samo kroz pravednost i čast može se stajati uspravno pred istorijom. Fer-plej nije samo red u fudbalskim pravilima, to je duša igre. Hvala Sijetlu na gostoprimstvu. I hvala svim Irancima koji su dali svoja srca, svoje glasove i celo svoje biće za Iran. IRAN, uvek uspravno“, stoji u emotivnoj poruci.










_Cropped.jpg.webp)