(©Reuters)

Hladan, moćan, nezaustavljiv kao Dunav: Popirin se ponadao, Đoković ga slomio

Vreme čitanja: 2min | sub. 06.07.24. | 22:34

Novak u osmini finala Vimbldona – 3:1

Silan, nezaustavljiv. Kao Dunav. Čak i kada na prvi pogled izgleda lenjo, usporeno. Ali, to je samo varka. Kada pomisliš da si ga ukrotio, lagano te slomi. Osetio je to danas Aleksej Popirin, koji je dobio prvi set protiv Novaka Đokovića. Ponadao se. A, onda je usledila rutinska, hirurški precizna egzekucija sa druge strane. Hladna kao oštrica mača. Bez reakcije, bez trzaja, bez bilo kakvog izraza na licu.

Novak Đoković je u osmini finala Vimbldona. Preskočio je treću prepreku na londonskom grend slemu. Ostale su mu još četiri. Popirinu je pripao prvi, Đokoviću tri naredna seta – 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7:3).

U narednoj rundi srpskom asu će protivnik biti Holger Rune, koji je gubio 2:0 od Kventina Aliza i uspeo da napravi veleobrt vredan plasmana u osminu finala. Vredan susreta sa Najvećim svih vremena na londonskoj travi.

Rezultatski deluje da je bilo tesno. Suštinski, posle prvog seta kontrola meča je sve vreme bila u Novakovim rukama. Ne može baš da se kaže da je igrao koliko mu je bilo dovoljno, da je ulagao kontrolisani napor, jer je Popirin pre svega servisima držao sebe u igri, ali po jedan brejk u drugom i trećem setu bio je dovoljan da srpski as okrene rezultat na semaforu. A, onda i da izdrži sve što je Australijanac „bacio na njega“ u četvrtom, kada momak sa južne polulopte više nije imao šta da izgubi. Odoleo je Đoković i tim naporima protivnika i izvadio kartu za osminu finala.

Jedan gem kada se servis u momentu ukočio koštao je Novaka prvog seta. Do tog momenta, a i posle njega, dobro je slušao početni udarac. Ali, tih tri-četiri minuta problema doneli su Popirinu set i nadu da može da priredi senzaciju.

Bio je ovo meč udarača. Jer, dosta se i Đoković oslanjao na servis, pogotovo kada je Popirin znao da mu se primakne u gemu, da mu diše za vratom. Nije bilo mnogo razmena, dugih poena, besomučnog prebacivanja loptice preko mreže. No, srpski as je odavno apsolvirao kako se igra na Vimbldonu, u hodu se privikava na sve načine igre, ima u džepu adute za sve pokušaje protivnika.

U drugom setu brejk u četvrtom gemu, u trećem setu brejk u – prvom gemu. I to je bilo to. Đoković je okrenuo rezultat, poveo 2:1. Čestitke Australijancu što nije klonuo duhom, što se nije predao kao mnogi kada Novak izbije ispred njih u ciljnoj ravnini. Čak i kada je srpski as imao 0:40 u jedanaestom gemu Popirinu ruka nije zadrhtala, izvukao se, odveo meč u taj-brejk, a tamo... To je već Đokovićev domaći teren.

Novak ide dalje, na redu je Holger Rune. Još četiri prepreke do trona.