Novak Đoković (Reuters)

Kad čuje 'BU', tek tad vas razBUca! Novakova hidraulična presa za četvrtfinale Vimbldona!

Vreme čitanja: 4min | pon. 08.07.24. | 22:16

Preko Holgera Runea Đoković obezbedio sedmo uzastopno, a ukupno 15. četvrtfinale na londonskoj travi

Jeste Novak Đoković između trećeg kola i osmine finala Vimbldona poručio da situacija (sa kolenom) nije idealna kao što izgleda, ali onime što radi na terenu, najbolji teniser svih vremena kao da demantuje sam sebe. Tek tridesetak i kusur dana nakon operacije meniskusa, pala je i četvrta prepreka na putu ka osmoj vimbldonskoj tituli. Imenom, talentom i renkingom, Holger Rune trebalo je da bude najizazovnija barijera za srpskog teniskog giganta, ali se on postarao da Centralni teren pretvori u čistilište i za manje od dva sata pošalje kući momka koji je kroz istoriju međusobnih duela umeo da ga pobeđuje u važnim mečevima - 0:3 (3:6, 4:6, 2:6).

Hidrauličnu presu uključio je Novak od starta meča, zdrobio protivnika u prvom setu, a mašina koja melje sve što se nađe pod njenim polugama, prestala je da radi samo na kratko, od starta, do sredine drugog perioda igre. Osećao je tada Novak stomačne probleme, povremeno nije imao odgovor na Runeov eksplozivni tenis, ali je prenebregnuo poteškoće čim je sa tribina najvećeg londonskog teniskog borilišta prvi put čuo 'BUUUUU', I sam je Đoković bio začuđen, pomalo preneražen onime što čuje, budući da je zvižducima prethodio jedan bezazleni, promašeni drop šot. Vrlo brzo stekao se utisak, da publika nije usmeravala negativu ka Novaku, već da je 'BUUU' bilo 'Ruuu', odnosno nekakav kolektivni uzvik podrške Runeu. No, već tada, Novaku nije bilo bitno kakvog je karaktera galama. Slomio je Runea u drugom setu, usnama trijumfalno oponašao uzvike publike i nagovestio plasman među osam najboljih.

Nakon autoritativnog plasmana u 15. vimbldonsko, a ukupno 60. grend slem četvrtfinale, nakon nezapamćeno lakog razoružavanja Holgera Runea (u svih pet dosadašnjih međusobnih duela mu uzeo bar set), sada se put ka finalu Vimbldona jasno nazire, pošto su do njega ostale prepreke u vidu Aleksa De Minora i Tejlora Frica ili Lorenca Muzetija.

Koliko je Novak koncentrisano, a Rune u suprotnom maniru otvorio meč, govori i start sa 12 vezanih poena srpskog tenisera! Posle samo šest, sedam minuta igre, Đoković je već vodio sa 3:0, a Rune na prvi poen morao da čeka čitavih devet minuta. Upravo je brejk iz drugog gema bio dovoljan Novaku za šetnju kroz prvi set. Kako i ne bi kada je rivalu dozvolio samo tri od 23 poena na svoj servis. A Rune nije mogao mnogo da očekuje protiv najboljeg riternera svih vremena sa svega 59 odsto ubačenog prvog servisa (u prvom periodu igre).

Međutim, početak drugog seta, doneo je i novo lice nekada četvrtog, a trenutno 15. tenisera sveta. Znatno bolje je Rune servirao, sledstveno tome hrabije je napadao lopticu, a nivo grešaka do sredine seta držao na apsolutnom minimumu. Pritom je u četvrtom gemu postalo evidentno da Novak ima problema sa stomakom. Nekoliko puta se uhvatio za trbuh sa neprijatnom grimasom na licu, ali je pauzu nakon vođstva Danca 3:2, iskoristio da ode do toaleta. Nakon kraće pauze, dobio je Novak gem na svoj servis, da bi mu 16 godina mlađi rival silnim neiznuđenim greškama, praktično poklonio gem.

Mogao je lako Novak sa četiri vezana gema do osvajanja drugog seta, da je iskoristio jednu od šest brejk i set lopti. No Rune je svaki put kada bi se našao u ćorsokaku, pronalazio najbolji tenis i spasavao set lopte. Time je samo sprečio neminovno, budući da je Novak iskoristio prvu priliku kada je servirao za set. Mada u poslednjem gemu nije išlo sve po loju budući da je nakon vođstva 30:0, dozvolio Runeu četiri vezana poena i prvu brejk loptu posle 80 minuta tenisa. Ipak, savršenstvom od bekhend paralele nacrtao je sebi novu set loptu i dobio set u koji objektivno nije odigrao ubeljivo. Pokazatelj su i pokloni za rivala kojih je bilo 12.

U trećem setu, nakon ekspresnog brejka i vođstva 2:0, stao je servis Đokoviću, hidraulična presa je na momente znala da zaškripi, ali je srpski as i pored toga održavao brejk prednosti i svojim beskrajnim iskustvom, išao mic-po-mic ka pobedi. Odbio je poslednji napad Runea na 2:3, spasao brejk loptu za izjednačenje i sa četiri vezana gema protutnjao do pobede.

Jeste zabrinuo Novak početkom drugog seta hvatanjem za stomak i govorom tela, ali se ispostavilo se da nije bila u pitanju povreda, već trenutna neprijatnost. A koleno? Možda špaga sredinom drugog seta najbolje govori u kakvom je stanju. Samo neka tako ostane.