©Reuters

Vavrinka blistao, pa lomio reket i izgubio: Van Aš ostvario pobedu karijere i zakazao obračun sa najboljim na planeti

Vreme čitanja: 2min | pon. 17.04.23. | 16:24

Trostruki grend slem šampion poražen ma otvaranju turnira u Banjaluci

Kraj za Stena Vavrinku na samom početku turnira u Banjaluci. Trostruki grend slem šampion za skoro tri sata borbe prošao je put od sjaja do očaja i ispao od golobradog Luke van Aša u tri seta - 6:1, 6:7, 6:4.

Iskusni Švajcarac je prvi set dobio rezultatom 6:1, u drugom je spasio dve set lopte za protivnika, pri rezultatu 2:6 u taj-brejku tog seta, i polomio reket, a onda je ostao bez snage i koncentracije. To je daleko svežiji i 20 godina mlađi Francuz umeo da iskoristi, slavio je i u trećem setu i došao do najveće pobede u dosadašnjoj karijeri.

Luka van Aš će u drugom kolu igrati novi najvažniji meč u svojoj karijeri, pošto će prvi put biti u prilici da odmeri snage sa najboljim teniserom sveta, Novakom Đokovićem.

U prvom setu Vavrinka nije dozvolio ni tračak nade protivniku. Oduzeo mu je prva dva poena na njegov servis i onda za svega 34 sekunde došao do vođstva u setovima.

Drugi set je trajao skoro kao prvi i treći zajedno, čak 80 minuta. U njemu su obojica tenisera uporno propuštala brej šanse, pa se otišlo u taj-brejk koji je Vavrinka prilično lopše otvorio i gubio sa pomenutih 2:6. Posle loma reketa Švajcarac je prišao na 4:6, ali nije uspeo da odbrani i treću set loptu Francuza.

Otvaranje trećeg seta nije nagoveštavalo da je Vavrinka ostao bez snage. Napravio je brejk već u četvrtom gemu i poveo sa 3:1, ali je onda napravio seriju od četiri vezana poena, usput napravio dva brejka i došao do kapitalne prenosti od 5:3. Mladi Francuz je imao dovljno koncentracije u desetom gemu trećeg seta, u kom je iskoristio prvu meč loptu i došao do velikog trijumfa.

Van Aš je 87. teniser na planeti,a najveći uspeh u dosadašnjoj karijeri na grend slemovima bila mu je prva runda Australijan opena ove godine, gde je eliminsan od Britanca Kemerona Norija.