Hauard Veb priznao posle 11 godina kako je penalom doneo titulu Mančesteru

Vreme čitanja: 2min | sre. 06.05.20. | 10:42

Poklonio jedanaesterac Junajtedu protiv Totenhema

Malo je takvih slučajeva da sudije priznaju da su napravile grešku. Pogotovo na velikim utakmicama, u velikim ligama. Pa, makar i sa 11 godina zakašnjenja.

Bio je Hauard Veb najbolji engleski sudija svog vremena. Ali, nije ni on bio imun na greške. Sada, posle više od decenije, priznao je kako je nenamernom greškom maltene rešio prvenstvo u sezoni 2008/09. Titulu je odneo Mančester junajted i to tako što ga je Veb pogurao kada je bio na ivici ambisa protiv Totenhema.

Pet kola pre kraja Junajted je na Old Trafordu dočekao Pevce. Nakon prvog poluvremena gosti su vodili 2:0. Da je tako ostalo do kraja, Liverpul bi opasno zapretio Đavolima na vrhu tabele. Ali, Veb je sve pokvario...

Video sam Karika kako je prvi došao do lopte i kako ga golman ruši. Bila je to vrlo laka odluka da je penal. Očekivao sam uobičajene uvrede i psovke koje u takvim situacijama dobijete od igrača, ali ne i pogled apsolutnog zaprepašćenja i neverice na licu Eurelja Gomeša. U sekundi sam shvatio kakvu sam grešku napravio“, pričao je Veb za Atletik.

Nije imao kud engleski sudija, ostalo mu je samo da se – moli.

Ostao sam pri donetoj odluci, jer nisam imao nikakav opipljiv dokaz da sam pogrešio, osim jasnog osećaja u stomaku. Sve što sam mogao da učinim je da se molim da Kristijano Ronaldo promaši penal. Ali, nije".

Taj Ronaldov gol je sve okrenuo naglavačke. Mančester je zaigrao furiozno i od 57. do 79. minuta postigao je pet golova! Dva put Runi, dva puta Ronaldo i jednom Berbatov – 5:2.

Posmislio sam „Kakvo sra.e“! Prosto osetite kako se menja momentum utakmice. Na 2:1 još i nije tako jasno, ali kada je došlo do 2:2, sve je bilo očigledno kako će se završiti“, priznao je Veb.

U poslednja četiri kola Liverpul je dobio sve četiri utakmice, dok je Mančester odigrao nerešeno sa Arsenalom i tri dobio. Kada se podvukla crta, tim Aleksa Fergusona je za četiri boda prednosti odneo trofej. Ali, ko zna kako bi se sve završilo da tog dana Hauard Veb nije napravio veliku grešku i pogurao Junajted ka pobedi...