©Reuters

Maj, Istanbul i Ataturk garancija su ludnice: Galata u 90. sprečila prvi kiks posle četiri meseca, na bod do titule

Vreme čitanja: 3min | ned. 12.05.24. | 20:20

Goreće Ali Sami Jen za sedam dana, Lavovima remi protiv Fenera obezbeđuje titulu kolo pred kraj

Majske istanbulske noći na stadionu nazvanom po Mustafi Kemalu Ataturku... Naučila nas je fudbalska istorija da nema ničeg pogodnijeg za spektakularne utakmice. Možda duel Galatasaraja i Fatih Karagumruka nije odlučivao o evropskom šampionu poput susreta Liverpula i Milana 2005, ali atmosferom nije značajno zaostajao. Jeste Karagumruk bio formalni domaćin u duelu 36. kola lige 1, ali je stadion kapaciteta 70.000 mesta bio obojen u žuto-crveno. Više desetina hiljada navijača preplavile su najveći stadion u zemlji i proslavili Galatino stavljanje jedne ruke na šampionski pehar.

Vodio je Karagumruk na poluvremenu, kasnije izjednačio na 2:2 u 83. minutu, ali se u 90. minutu pojavio momak rođen u Švajcarskoj Berkan Kutlu, doneo timu Okana Buruka 17. uzastopnu prvenstvenu pobedu i šest bodova prednosti za Fenerbahčeom. U slučaju da naredne nedelje Galata na svom stadionu odigra bar nerešeno protiv mrskog rivala, proslaviće 24. titulu šampiona države, a drugu uzastopnu. Čak i da izgubi, biće osvajaču Kupa UEFA iz 2000. godine dovoljan i bod na gostovanju Konji u poslednjoj rundi.

Fener je rutinski savladao Kajseri 3:0 i nadao se da će Galata kiksnuti protiv Karagumruka. Takav ishod izgledao je sve realnije posle golova Rajana Mendeša i Markaa, ali se ispostavili da su Zelenorćanin i Brazilac samo odložili (a na neki način i uveličali) slavlje nominalno gostujućih tifoza.

Dris Mertens zna kako je to biti heroj jednog grada ludog za fudbalom. Blistao je Belgijanac u Napulju, a sada je ekstazu uneo i u Istanbul. Najpre je Bariš Jilmaz izvukao loptu "iz bunara", u poslednjem momentu sprečio je da izađe u gol-aut i uposlio Mertensa. Veteran iz dana u dan pokazuje da i u 38. godini ima čime da presudi u borbi za titulu jedne tako kvalitetne lige. Poveo je Galatasaraj 2:1 posle gola "Uličnog psa", ali je majstorskim poluvolej udarcem Markao izjednačio na sedam minuta pred kraj. Filigranskim udarcem Kutlu je verovatno prekinuo sve nade Galate.

Uskoro opširnije...

Dan u Superligi Turske doneo je i gol srpskog napadača Lazara Markovića. Nekadašnja nada Liverpula postigla je svoj treći prvenstveni gol na 28. utakmici u dresu Gazijantepa, a ekipa 30-godišnjeg krila deklasirala je Adanu Demirspor (5:1). Gazijantep je tom pobedom izašao iz zone ispadanja i sada na dva kola pred završetak sezone ima bod više od Fatih Karagumruka i Hataja.

TURSKA 1 - 36. KOLO

Alanja - Bešiktaš 1:1