Kilijan Bevis (©MN Press)

Melem na evropske rane – Kragujevčani deklasirali imenjaka

Vreme čitanja: 4min | ned. 04.08.24. | 23:09

U okršaju dva Radnička, nominalni domaćin u Gornjem Milanovcu do vrha napunio mrežu Nišlija (4:0)

U analizi neočekivane eliminacije od Mornara iz Bara već na prvom koraku u evropskim kvalifikacijama, trener kragujevačkog Radničkog Feđa Dudić oplakivao je dvocifren broj udaraca u gol rivala i poželeo da realizacija u okršaju sa imenjakom iz Niša u trećem kolu Mozzart Bet Superlige bude na značajno višem nivou.

Tako i bi. Iz prve polušanse Kragujevčani su poveli, poentirali su iz dve od ukupno četiri prilike u prvom poluvremenu, preko Bevisa i Evandra, u nastavku su tu prednost umešno čuvali, pa u finišu meča duplirali golovima rezervista Vidosavljevića i Mirčetića i trijumfom od 4:0 stavili su melem na evropske rane.

Niški Radnički trebalo je da ima ogromnu prednost u svežini koju nije znao da iskoristi. Ni deseti deo energije iz pobede nad TSC-om nisu ove večeri izneli na teren izabranici Nikole Drinčića i popili su šamar od kojeg će im brideti obrazi.

Četiri dana nakon „stradanja“ u Podgorici, Feđa Dudić izvršio je samo tri izmene u startnoj postavi. Na klupi su ostali tragičar Simović, Vidosavljević i mladi golman Lijeskić, koga je među stativama, svega par dana nakon što je stigao u klub, zamenio Marko Milošević i debitovao spektakularnom intervencijom u 30. minutu, kada je sprečio možda i najlepši gol u dosadašnjem toku sezone Mozzart Bet Superlige, odbranivši pokušaj Radivoja Bosića iz voleja.

Utakmica je na samom početku prekinuta na više od deset minuta zbog kvara na reflektorima na stadionu u Gornjem Milanovcu. Kao da su fudbaleri na terenu oslabili napajanje reflektora strujom, povećanim elektricitetom među sobom. Bilo je tu puno tenzije, međusobnih sitnih čarki, a prednjačili su u tome Andreja Stojanović i Matija Gluščević, koji su sve vreme vodili neki lični rat.

Ništa dobro ni jedan ni drugi time nisu doneli svojim ekipama. Levi bek Radničkog, nakon što je pogotkom rešio meč prethodnom kola protiv TSC-a, potpuno je pogrešno kanalisao višak energije, „plesao“ je na ivici isključenja, a kod prvog primljenog gola upravo je njega pretrčao asistent Mehmed Ćosić, ubacio u peterac, gde je Bevis bio brži od Đoa. Na drugoj strani, koliko ga je sve ovo sa Stojanovićem dekoncentrisalo, krilni napadač Kragujevčana pokazao je u drugom minutu sudijske nadoknade, kada je ukrao loptu nakon velikog kiksa golmana Stevanovića, ali onda očajno i vrlo neprecizno šutirao iz dobre pozicije.

Do primljenog gola, Radnički iz Niša solidno je delovao na terenu, ali osim Bazila Jamkama u odbrani i Radivoja Bosića u napadu, nije imao raspoloženog igrača. Rupu nastalu odlaskom Davida Petrovića popunio je debitant u Superligi, takođe bonus, Dušan Pavlović, a prvi put među starterima našao se Jovan Nišić. Pažnju na sebe, ne po dobrom, skretao je Trivante Stjuart. Korpulentni napadač sa Jamajke definitivno nije sa loptom na „ti“, posebno kada mu je u nogama. U nekoliko obećavajućih situacija reagovao je vrlo trapavo, a i kod drugog primljenog gola nekako je baš on bio najbliži Evandru, koji se iskrao kod prekida i glavom odlično odreagovao na centaršut Miloša Ristića. Prvo poluvreme produženo je, zbog pomenutog prekida, za 13 minuta, a Nišlije su kapitulirale na ulasku u 14.

Očekivano, domaći Radnički u nastavku je maksimalno štedeo energiju, ali se nije izrazito branio, Nišlije su preuzele inicijativu, ali bez konkretizacije. Bilo je solidnih prilika, ali Marko Milošević je pokazao sigurnost i kod traljavog udarca Vanje Ilića iz odlične pozicije i kod pokušaja Nišića iz slobodnog udarca, dok su gosti uspeli da prokockaju i kontranapad tri na jedan, pošto je udarac Bosića izblokirao požrtvovani Ćosić. Priliku da debituje, lai ne i da se istakne, dobio je i Ibrahim Tanko.

Dudić je imao prostora da taktizira, čuvao je Vidosavljevića za poslednjih pola sata, ubacivanjem Ortiza dobio dubinu i sve je to poslužilo svrsi. Ovaj prvi bio je precizan iz slobodnog udarca koji je skrivio Pavlović, samo dva minuta kasnije na centaršut ovog drugog pogodio je iz voleja Mirčetić. Blickrig Kragujevčana, vrhunske izmene Dudića, na kraju četiri pogotka iz četiri šuta u okvir gola Kragujevčana i prva pobeda u ovosezonskom šampionatu.

RADNIČKI 1923 – RADNIČKI (N) 4:0 (2:0)