Siti u 90+8 odbranio tron Premijer lige! Čudesni Raja branio Arsenal, ali samo bod ide za London

Vreme čitanja: 3min | ned. 22.09.24. | 19:46

Bez pobednika u fenomenalnom derbiju na Etihadu - 2:2

Sekunde su delile Arsenal od preuzimanja trona Premijer lige. Vodile su Tobdžije čitavo drugo poluvreme, frenetično se branile nakon isključenja Leandra Trosara, čuda na gol-liniji pravio je i fenomenalni David Raja, ali su domaći uspeli da stignu do izjenačenja u osmom minutu nadoknade preko Džona Stonsa - 2:2 (1:2).

Ekipa Mikela Artete je bukvalno nadljudskim naporima branila prednost koju je stekla u prvom poluvremenu, delovalo je da će uspeti u tome uprkos brojčanom deficitu i činjenici da je ekipa Đozepa Gvardiole u drugom delu igrče imao 26 udaraca ka golu, od čega osam u okvir, a odnos u posedu lopte bio 87:13. Raja je imao čak devet odbrana, blistao je baš kao i protiv Atalante u Ligi šampiona, i bez obzira što je dva puta vadio loptu iz svoje mreže apsolutno zaslužuje epitet igrača utakmice.

Ne može se reći da Siti posle svega viđenog nije zaslužio da dođe do izjednačenja, ali je pitanje da li bi u tome uspeo da Trosar nije isključen u poslednjim trenucima prvog poluvremena. Tobdžije su bile kivne na Majkla Olivera, što je pokazao drugi žuti karton Francuzu, ali je i Trosar morao da bude mnogo oprezniji zbog činjenice da je već imao javnu opomenu. Potpuno bespotrebno je na 40 metara udaljenosti od svog gola svom silinom tela naleteo na Bernarda Silvu, koji je svojom gestikulacijom dodatno pojačao utisak kod Olivera. Glavni sudija utakmice kao da je oklevao u prvi mah, ali je potom izvadio drugi žuti karton, a za nim i crveni.

Građani su bili dominantniji i u prvom poluvremenu. Poveli su 10. golom fantastičnog Halanda u sezoni posle samo devet minuta igre, ali su dozvolili da protivnik dođe do preokreta iz dva udarca u okvir gola. Prvo je Rikardo Kalafiori postigao sjajan gol u 22. minutu utakmice sa ivice kaznenog prostora, dok je 45. minutu Gabrijel nadskočio sve svoje čuvare i centaršut Bukaja Sake iz kornera glavom poslao u protivničku mrežu. Tobdžije su u prvom delu utakmice prepustile protivniku inicijativu, ali su niskim blokom uspeli gotovo u potpunosti da osujete nalete Sitija. Halandov gol je nakratko prekinuo te planove, pošto je u pitanju bio kontranapad u kom je ogroman posao odradio asistent Savinjo, a Norvežanih lukavim udarcem u bližu ugao doveo svoj tim u vođstvo.

Gvardiola je u drugom poluvremenu počeo da dodaje gas od 70. minuta, kada je umesto Dokua na teren poslao Fila Fodena. Ipak, ispostavilo se da je ključna izmena napravljena osam minuta kasnije, kada je Stons ušao umesto Vokera koji je podbacio kod Gabrijelovog gola. Ispostavilo se da je Stons predstavljao ključni kapital u sastavu Građana kod prekida u poslednjim trenucima meča. Oliveru će gosti iz Londona, pored crvenog kartona, silno zameriti i što je dozvolio da utakmica uđe u osmi minut nadoknade, u kom je domaćin postavio konačan rezultat utakmice.

Siti je sačuvao prvo mesto, ali sada ima samo bod više od Liverpula i Aston Vile, odnosno dva od Arsenala, koji i ove sezone ima najviše ambicije u Premijer ligi.