Miloš Pantović (©MN Press)

TSC se baš muči: Spartak ponovo preživeo Bačku Topolu i odneo bod

Vreme čitanja: 4min | ned. 04.08.24. | 19:24

Bez golova u derbiju severne Bačke između Topolčana i Spartaka – 0:0.

Navikli su TSC i Spartak publiku na neizvesne i nepredvidive utakmice, kao i na to da je TSC retko kada pobeđivao u poslednje vreme, naročito u Bačkoj Topoli. Više od dve godine su Plavi lavovi čekali da pobede kod kuće mrskog rivala iz obližnje Subotice. Kako stvari stoje, moraće i dalje da čekaju narednu sezonu, ili potencijalno neki meč u doigravanju. Treći put uzastopno je Spartak uspeo da preživi gostovanje u derbiju severne Bačke, nakon prošlosezonske pobede sada je meč završen bez pogodaka, pa će slađi bod otići na malo severnije mesto u Srbiji – 0:0.

Dva različita a opet pomalo slična poluvremena je odigrao domaći tim. U prvom delu su Topolčani imali posed, ali retko kada stvarali šanse, dok je ih Spartak u tom periodu imao tri i to vrhunske. Veljko Ilić je bio spasilac svog tima još jednom, dok je u jednom slučaju slobodan udarac Andreja Todoroskog završio na stativi. Nastavak je doneo probuđeni TSC, koji upak nije uspeo da nađe taj završni pas i pored mnoštva prilika. Sve zahvaljujući disciplinovanoj odbrani Subotičana i prvenstveno njihovom mladom čuvaru mreže Aleksandru Vuliću. Početak kakav sigurno nije priželjkivao tim iz Bačke Topole, koji je sada već više od 180 minuta bez postignutog gola.

Subotičani su prepisali recepte iz nekih prethodnih gostovanja u ovom derbiju, a i da su slavili ne bi bilo nezasluženo. Taktički mudro su prepustili domaćinu posed, čekali eventualni kontra napad, branili se timski i organizovano, uvek sa gotovo kompletnom ekipom na terenu. Kada se TSC i nalazio u šansi, bio je tu da to spreči danas odlični Aleksandar Vulić, sa kolegama iz odbrane ali kompletnim timom. Da su malo prisebniji bili napadači Plavih golubova, pisalo bi se o još jednoj pobedi nad rivalom iz Bačke Topole.

Iako je Spartak izašao u ofanzivnijoj postavci (barem na papiru je stajalo 3-4-3) stanje na terenu je bilo drugačije, barem u posedu lopte jer je više bila u nogama domaćih fudbalera koji su držali inicijativu, ali ne i uspevali da ozbiljnije ugroze gol Aleksandra Vulića. Kad god bi TSC krenuo u napad, čekalo ga je sedam ili osam igrača Plavih golubova. Međutim, i takav defanzivni Spartak uspeo je da unese nemir u odbranu Topolčana, čak možda i da ode na pauzu sa više golova prednosti. Još jednom je Veljko Ilić morao da vadi kestenje iz vatre, mali saveznik bio je Plavim lavovima i okvir gola.

Luka Bijelović je uputio udarac sa ivice kaznenog prostora, mladi čuvar mreže iz prve nije bio siguran, ali je zatim fenomenalno odbranio šut iz neposredne blizine Marka Mijailovića. Propustili su nakon toga gosti još jednu veliku šansu, slobodan udarac iskosa umalo je u pogodak pretvorio Andrej Todoroski, da mu se na putu nije isprečila stativa. Šta tek reći za priliku Vladimira Vitorovića, kada je na izmaku prvog poluvremena dobio loptu kao na tacni u kaznenom prostoru, samo da bi gađao direktno u Veljka Ilića. Probudio se TSC u poslednjim momentima prvog dela igre. Nemanja Petrović je odapeo sa distance, a Aleksandar Vulić je paradom uspeo da skrene šut kapitena Topolčana u korner.

Okrenula se situacija u nastavku, kao da je razgovor na poluvremenu u svlačionici TSC-a urodio plodom. Prvo je Ifet Đakovac zatresao stativu, udarcem iz unutrašnjosti kaznenog prostora, da bi nakon toga ispred Petra Stanića loptu poslednjim trzajem izbila defanziva Spartaka. Kreator obe prilike je bio Miloš Pantović, koji se i malo nakon toga našao u šansi, tek da bi mu udarac izblokirao Aleksandar Vulić. Nije Spartak uspevao u tim momentima da ponovi igru iz prvog dela, te su i pored osveženja u napadu Plavi golubovi retko kada ulazili u šansu. Ivan Milosavljević je zatresao mrežu, ali je akciji prethodila nedozvoljena pozicija.

Nakon toga je utakmica ušli u neki mirniji tempo, nije se dalo Topolčanima da uđu u šansu, dok je Spartak više pažnje posvetio tome kako da odbrani svoj gol i eventualno proba da napadne iz kontre. Kada bi Plavi golubovi izašli visoko, ostajao je prostor koji u tim trenucima TSC nije znao da iskoristi, ali ni Subotički tim da kazni, jer je neprecizan bio Andrej Todoroski u najboljoj prilici za svoj tim u nastavku. Želeo je silno domaćin pobedu, ali mu se nije dalo. Šta god išlo ka golu gostujućeg tima je bilo izbačeno iz kaznenog prostora, ili završilo u rukama Aleksandra Vulića.