Ajaks do pobede u 86. minutu (©Starsport)

Vošin san ostao na stativi! Ajaksova surova kazna stigla u 86. minutu

Vreme čitanja: 4min | čet. 25.07.24. | 22:18

Novosađani odigrali izvanredan meč, ali ipak nisu mogli makar do remija protiv ipak mnogo kvalitetnijeg protivnika

(Od specijalnog izveštača iz Amsterdama)

Ostaće ona Sampdorija upisana kao najveći međunarodni rezultat kluba Evrope u ovom veku,ali ono što je Vojvodina prikazala u Amsterdamu nagoveštava da taj status neće dugo potrajati. Jer iako je u 86. minutu sudara sa Ajaksom prosula sve dobro što je uradila na „Johan Krojf Areni“ – a uradila je više nego za poslednjih pet godina zbirno – nagovestila je Voša da zaista ide uzlaznom putanjom, ka nivou kluba koji sebi sme da dozvoli da se nada grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja.

Tamo još nije, a u Ligi Evrope ove sezone verovatno neće ni biti, pošto je u 86. minutu dozvolila Branku van den Bomenu da glavom prosledi loptu u suprotan ugao i holandskom gigantu donese pobedu od 1:0.

Bila je to surova kazna Kopljanika za promašaj iz 72. minuta kada je rezervista Aleksa Vukanović, samo nekoliko trenutaka nakon što je kročio na teren, u situaciji jedan na jedan sa Remkom Pasverom tukao u stativu, umesto u mrežu.

Treba biti realan i reći da Ajaks i jeste bio opasniji tim na terenu i da je samo u prvom poluvremenu imao osam udaraca na Vošin okvir gola. Ali isto tako treba reći i da je u drugom delu igre imao samo taj jedan šut koji je završio iza leđa odličnog Lazara Carevića i da je Vojvodina u dobrom delu meča bila apsolutno ravnopravan protivnik četvorostrukom šampionu Evrope.

U prvih 20 minuta možda i bolja. Presingom je napadala štopersku liniju domaćeg tima i provocirala grešku 40-godišnjeg Pasvera na golu domaćina. Dva puta je u tim uvodnim minutima pokazivao nesigurnost kada su mu saigrači vraćali loptu što je ohrabrivalo novosadske crveno-bele da krenu u napad.

Novosadska ekipa kao da se hranila energijom domaćih navijača više nego Kopljanici. Po receptu, u napadu se tražio Kejleb Zadi Seri, koji nije uspevao da pripitomi loptu na startu, ali ruku na srce sa svakim kontaktom bi se nekoliko igrača u crveno-belim dresovima stvorilo pored njega. Prvi put kada se oslobodio čuvara, odmah je proigrao Ivanovića koji bi se sa nešto boljim prijemom našao oči u oči sa Pasverom.

Odbrana Lala je odavala i više nego dobar utisak do isteka 20. minuta, kada je Đorđe Crnomarković napravio prvi nesmotren potez, faul za javnu opomenu, iz kojeg je Ajaks došao i do prvog udarca u okvir gola. Taj šut otčepio je bocu samopouzdanja iz koje su udahnuli svih 11 domaćih fudbalera.

Poslednjih 25 minuta poluvremena ključalo je u šesnaestercu Novosađana. Henderson, Borhes, Hato, Rasmusen, Tejlor svi su redom pretili. Lale su nekako odolevale, da li odbranama Carevića ili ispucavanjima sa gol linije. U 34. minutu nakon pokušaja Tejlora sevnula je i prečka!

Novosadska ekipa se branila sa svih 11 fudbalera. Kao da je Božidar Bandović svojim izabranicima pred start meča napomenuo da neće više izdavati opravdanja za zapsotavljanje defanzive. Čak je i najistureniji Ivanović u jednom momentu, sjajnim blokom u pet metara, sprečio sigurno vođstvo domaćih.

Uspeo je strateg Lala da konsoliduje igrače na pauzi i Vojvodina je ponovo delovala kompaktno u većem delu drugog poluvremena. Uočljivo je bilo da ritam ekipi Novosađana daje vezni red, tandem Petrović – Poletanović. Kada bi njihovi kontakti sa loptom bili panični, uzrujala bi se čitava postova Novosađana, isto tako su i hladnokrvnim reakcijama unosili dozu smirenosti u saigrače i prenosili poruku: sve je pod kontrolom. I zaista je i bilo. Ajaks je naravno imao svoje prilike i u drugom poluvremenu, ali defanzivni red Vojvodine je bio izuzetan.

Na drugoj strani terena Voša duže nije imala ozbiljnijih prilika, svega par pokušaja iz daljine Njegoša Petrovića i Mihajla Ivanovića, ali onda je usledio momenat koji je mogao da odlučio meč. Imali su Novosađani odličnu šansu da potpuno šokiraju amsterdamsku publiku pred poslednji kvartal utakmice, ali je prokockana idealna prilika u 72. minutu. Seri je proigrao Vukanovića koji pogađa stativu, u prvoj akciji nakon ulaska u igru.

Evropa retko daje šanse srpskim klubovima u Evropi, a kada se jedna ukaže onda morate i da je iskoristite u suprotnom sledi kazna. Večeras ta kazna bila je udarac glavom Van den Bomena u 86. minutu.

AJAKS - VOJVODINA 1:0 (0:0)