
NBA Evropa nikako da privuče najveće klubove
Vreme čitanja: 3min | ned. 28.06.26. | 13:13
Veliki projekat NBA live u sve većim problemima
Ponedeljak, 29. jun, bio je označen kao sudbonosni „dan D“ za istorijski projekat NBA lige na evropskom tlu, ali umesto spektakla, Amerikanci su doživeli hladan tuš. Iako je zamenik komesara NBA lige Mark Tejtum mesecima uveravao javnost u „nezapamćeno interesovanje moćnih investitora i klubova“, realnost je nešto drugačija – do zvaničnog roka nijedan evroligaški niti fudbalski klub nije dostavio obavezujuću ponudu za učešće u ovom takmičenju!
Čitava operacija koja je započela u januaru, kada je locirano 12 gradova sa stalnim licencama (među kojima su bili London, Pariz, Madrid, Barselona, Atina i Istanbul), doživela je potpuni zastoj. Nakon prve faze u kojoj je stiglo oko 120 neobavezujućih pisama o namerama, NBA je otvorila uvid u svoj biznis plan. Međutim, investitori su nakon provere podataka masovno odustali. Rezultati su krajem maja bili toliko porazni da je NBA liga morala da produži rok za mesec dana (do 29. juna) i potpuno ukine garancije za ponude, što znači da u ovom trenutku Amerikanci imaju samo potencijalne, a nijednog potvrđenog investitora.
Izabrane vesti
Najveći udarac za NBA ligu jeste činjenica da nisu uspeli da privuku nijednog od ključnih igrača na kontinentu. Pokretanje elitne lige u Evropi bez Real Madrida, Barselone ili atinskih večitih rivala prosto je nemoguća misija. Real Madrid je stavio tačku na spekulacije tako što je pre nekoliko dana obnovio svoju desetogodišnju vernost Evroligi.
Evropski velikani jesu saslušali predlog Amerikanaca, ali niko u ovom trenutku nije hteo da napusti stabilan ekosistem, pogotovo zbog činjenice da NBA od njih traži da oni sami unose novac i investiraju, umesto da dobiju garantovan profit. Klubovi poput Reala i Barselone su svesni svoje globalne tržišne vrednosti i tradicije, zbog čega im ne pada na pamet da plaćaju ulaznicu za sopstveno igranje. Kada su investicioni fondovi videli da u priči nema vodećih evropskih klubova, povukli su veliku većinu svojih ponuda, shvativši da projekat bez klupskih ikona nema ekonomsku opravdanost.
Dok NBA beleži neuspeh, Evroliga od 1. jula zvanično započinje tranziciju u sopstveni franšizni model koji će je potpuno zaštititi. Postojećih 13 klubova deoničara neće platiti ništa, a njima će se pridružiti još 6 do 8 timova koji će za ulaznu franšiznu licencu platiti između 50 i 90 miliona evra, u toj grupi se nalazi Partizan Mozzart Bet i Crvena zvezda. Ukupan projektovani prihod lige iznosiće oko 400 miliona evra.
Ono što dodatno "zaključava" klubove jeste drastično poskupljenje izlazne karte. Dosadašnja klauzula od 10 miliona evra biće pojačana stavkom o nadoknadi štete, pa će beg iz Evrolige ubuduće koštati neverovatnih 100 miliona evra! Mark Tejtum poručuje da je NBA spremna da krene sama u saradnji sa FIBA-om, ali postavlja se pitanje da li će rizikovati stvaranje potpuno novih, veštačkih klubova u Madridu ili Barseloni koji bi morali da idu u direktan rat sa Realom i Barsom. Konačna odluka paće 14. jula na sastanku vlasnika NBA liga u Las Vegasu, ali u ovoj partiji pokera, Evroliga u rukama drži apsolutno najjače karte.
tagovi
Obaveštavaj me
Evroliga
.jpg.webp)





.jpg.webp)
