(©stolis.gr)

PAO je pao! Partizan srušio prvaka Evrope usred Atine

Vreme čitanja: 3min | sub. 21.09.24. | 22:58

Crno-beli vodili od početka do kraja - 75:64

Pobeda se ne piše na tabeli Evrolige, ali i te kako prija pred zvanični početak nove košarkaške sezone. Partizan Mozzart Bet je usred Atine na turniru „Pavlos Janakopulos“ srušio domaćina Panatinaikosa, aktuelnog prvaka Evrope i to tako što je vodio tokom svih 40 minuta.

U utakmici snažnih odbrana, rastrzanih napada, mnogo izgubljenih lopti i ne tako ubedljivih procenata šuta tim Željka Obradovića se mnogo bolje snašao, čvrsto je držao vođstvo od prve sekunde, odbijajući svaki pokušaj zelenih da ih „uhvate“ na semaforu. Na kraju je Partizan zakomplikovao sebi život haotičnim napadima, ali je uspeo da odbrani pobedu - 75:64 (15:8, 21:19, 21:16, 18:21).

PAO je u većem delu meča igrao bez Matijasa Lesora i Kostasa Slukasa, dok je Lorenco Braun svakako bio kraj terena zbog povrede, ali ni Partizan nije bio kompletan, jer su u Beogradu ostali Vanja Marinković, Ajzea Majk i Arijan Lakić.

Od početka meča drhtale su ruke u napadu, nije bilo tečnih akcija ni na jednoj strani, ispadale su lopte, bacali se pogrešni pasovi, dok su odbrane funkcionisale neuporedivo bolje. Pogotovo Partizanova, koja u prva četiri i po minuta nije primila koš! Šteta je što crno-beli taj prazan hod u igri Panatinaikosa nisu iskoristili da steknu veću prednost, ali jesu došlo do vođstva koje nisu ispuštali sve do kraja poluvremena.

Navijače Partizana je sigurno najviše obradovalo zalaganje u defanzivi, scena kada se Brendon Dejvis bacio za loptu posle minut i po igre, kasnije pred kraj isto je uradio i Ife Lundberg, odolevanje svakom pokušaju prvaka Evrope da se rezultatski primakne. Na kraju prve četvrtine bilo je 15:8 za srpski tim, iako šut za tri poena nikako nije funkcionisao.

Ta boljka se nastavila i u drugom kvartalu meča, ali je Partizan uspevao da letargični PAO zadrži na distanci. Prvi put kada su se Grci primakli na pet poena zaostatka (26:21) usledila su četiri vezana poena Pokuševskog, uz jedno brutalno zakucavanje, koja su vratila crno-bele na bezbednu distancu.

Zanimljivo tek na 34:24 uspeo je Partizan posle dosta neiskorišćenih šansi da stekne dvocifrenu prednost, ali je na odmor posle 20 minuta igre otišao sa „plus devet“ (36:27).

Još agresivnije u odbrani zaigrao je Panatinaikos u nastavku i to mu je dva puta donelo da se primakne na pet poena zaostatka (42:37, 46:41), ali je u oba slučaja Partizan umeo da momentalno odgovori. U prvom slučaju preko Vašingtona i Karlika Džonsa, a posle toga preko Karlika i Ifea Lundberga, koji ruku na srce nije imao najbolju partiju večeras u napadu.

Iako je PAO na 1:38 pre kraja četvrtine došao na „minus pet“, odgovor crno-belih je takav da su za tako kratko vreme napravili seriju 11:2 i na pauzu otišli sa rekordnih 14 poena prednosti (57:43).

Održavao je Obradovićev tim rezultat u poslednjoj četvrtini, ništa nije mirisalo na dramu, dok nije počelo „brljane“ u napadu, što je kažnjavao Papapetru, spustivši zaostatak prvaka Evrope na sedam poena razlike (69:62), ali znao je Partizan i na taj „napad“ da uzvrati i da, ipak, odbrani zasluženu pobedu na monumentalnom olimpijskom stadionu u srcu Atine.

PANATINAIKOS – PARTIZAN 64:75

/8:15, 19.21, 16:21, 21:18/

PAO: Moraitis 2, Slukas, Osman 5, Samodurov 2, Papapetru 7, Grant 11, Nan 16, Lesor, Adetokumbo 1, Grigonis 4, Ernandez 3, Mitoglu 7, Jurtseven 6.

PARTIZAN: Dejvis 12, Lundberg 8, K. Džons 9, Nilikina 4, Vašington 13, Koprivica 1, Nakić 2, Pokuševski 8, Braun 2, Bonga 5, T. Džons 11.